Traveligo.pl

Rzetelna Firma

Wiarygodna Firma

Dołącz do 127.000 zadowolonych klientów, którzy podróżowali z nami od 2004 roku.

Infolinia i rezerwacja: tel. 0 801 407 406

Infolinia i rezerwacja (abonenci spoza TP SA oraz sieci kom.): tel. 0 22 517 16 00

Agadir
Sorea

Biuletyn

Najnowsze informacje o najlepszych promocjach oraz ofertach last minute prosto na Twoją skrzynkę.

Jesteśmy laureatem nagrody Mazowiecka Firma Roku

Jesteśmy laureatem RANKINGU SKLEPÓW INTERNETOWYCH Money.pl i Wprost 2010

Tunezja - między morzem i pustynią

« poprzednie

zdjęcie 1/15

następne »

Oficjalna nazwaRepublika Tunezji
Nazwa lokalnaAl-Jumhuriyyah at-Tunisiyyah
StolicaTunis
Powierzchnia163 610 km2
Ludność9 600 000
Położenie
Afryka Północna, na wybrzeżu Morza Środziemnego, pomiędzy Algierią a Libią
Sąsiedzi
Algieria 965 km; Libia 459 km
Skład etniczny
Arabowie 98%, Europejczycy 1%, Żydzi i inni 1%
Wyznania
muzułmanie 98%, chrześcijanie 1%, Żydzi i inni 1%
Waluta
1 dinar tunezyjski (TND) = 1000 millimów
Język
arabski (urzędowy i jeden z języków używanych w handlu), francuski (handlowy)
Największe miasta
Nabul, Safakis, Bizerta, Gabès, Susa, Haumat as-Suk
Ustrój polityczny
republika
Święta narodowe
20 marca (1956)

Opis kraju

Tunezja

 

Tunezja, znana głównie jako miejsce spędzania słonecznych wakacji, ma w rzeczywistości do zaoferowania turystom znacznie więcej. Są tu nie tylko wspaniałe plaże, ale na północy także góry z licznymi lasami, rzekami i jeziorami, na południu zaś wydmy Sahary, których monotonię przerywają oazy. W głębi kraju znajdują się ciekawe  jaskinie, kręte wąwozy, rwące wodospady a nawet słone jeziora. W Tunezji jest kilkaset miejsc historycznych, coraz lepiej poznawanych, w miarę jak turyści odkrywają uroki tego kraju poza jego morskim wybrzeżem.

 

Tunezja, wciśnięta pomiędzy Libię i Algierię – dwa państwa o najbardziej skomplikowanej sytuacji wewnętrznej w świecie arabskim, stara się zachować dobre stosunki z krajami Maghrebu. Centralne położenie tego kraju w środku basenu Morza Śródziemnego przez wieki wystawiało Tunezję na łup armii Fenicjan, Rzymian, Wandalów, Bizantyjczyków, Turków i Francuzów. Wszyscy zostawiali swe ślady widoczne w historii dzisiejszej Tunezji. W XX w. narodowa tożsamość została w głównej mierze stworzona przez Habiba Burgibę, który wprowadził wiele reform społecznych, a tunezyjskim miastom umożliwił rozwój w zachodnim stylu. Mieszanka wpływów europejskich, północno-amerykańskich, śródziemnomorskich i saharyjskich, jak również cech świeckich i religijnych sprawia, iż Tunezja jest dla turystów fascynującym krajem.

 

Geografia

Tunezja jest najmniejszym z krajów, określanych tradycyjnie jako kraje Maghrebu (maghreb w języku arabskim oznacza miejsce zachodu słońca). Nazwę tę nadano Maroku, Algierii, Tunezji i, zależnie od sytuacji politycznej, Libii lub Mauretanii, leżącym na zachód od  Półwyspu Arabskiego. Powierzchnia Tunezji wynosi 163 610 km².

 

Większość terenu Tunezji jest nizinna; na północy i wschodzie występują równiny przybrzeżne. Północne wybrzeże jest skaliste, wschodnie zaś (Sahel) - piaszczyste, tu koncentrują się główne turystyczne ośrodki wypoczynkowe. Na północy ciągną się wschodnie pasma gór Atlasu, rozdzielone doliną rzeki Madżardy. Jest to jedyna stała większa rzeka Tunezji. Okoliczne wzgórza z piaskowca nie przekraczają 600 m wysokości. Najwyższy szczyt, Dżabal Szambi (Dżabal asz-Szanabi – 1554 m), znajduje się w pobliżu granicy algierskiej.

 

Krajobraz północy kraju jest zaskakująco zielony i żyzny; na południe od gór Atlasu Tellskiego przechodzi w krajobraz półpustynny, z rzadka urozmaicony oazami (np. Nefta i Tauzur).

 

Na południe znajdują się dwa duże okresowe słone jeziora (szatty): Szatt al-Dżarid, czyli Wielki Szott (16 m n.p.m.), i Szatt al-Gharsa (21 m n.p.m.). Poniżej tych jezior jest kawałek Sahary – piaszczysta pustynia zwana Wielkim Ergiem Wschodnim, podzielona płaskimi górami, gdzie mieszkają plemiona Berberów.

 

W południowych oazach dobrze rosną palmy daktylowe, drzewa cytrusowe, figowce, banany, tytoń i warzywa. Na równinie przybrzeżnej spotyka się olbrzymie plantacje oliwek, poprzedzielane sadami brzoskwiń, moreli, migdałowców i granatowców. Na północy i na południu występują w obfitości rośliny subtropikalne: barwne pnącza, oleandry i hibiskusy. Wśród dużych zwierząt żyjących na obszarze Tunezji wymieniano niegdyś lwy, strusie i antylopy; obecnie spotyka się jedynie dromadery. W czasie wakacji można jednak zobaczyć wiele gatunków mniejszych zwierząt, a życie ptaków na przylądku Bon i wokół zatoki Tuniskiej jest wyjątkowo bogate.

 

strona: 1 | 2

Widok z satelity

Akceptujemy płatności:

facebook

Copyright © 2004 - 2014 Grupa Traveligo Sp. z o.o.

Jeśli szukają Państwo najlepszego sposobu na spędzenie wakacji, prosimy o zostawienie wiadomości wraz z mailem i nr tel. Konsultanci TraveliGo.pl pomogą wybrać wycieczkę spełniąjącą wszystkie Państwa wymagania.

Wyślij »

Message