Metrem po Londynie

Jeśli chcemy szybko i sprawnie poruszać się po Londynie, niezbędne będzie korzystanie z tamtejszego metra, zwanego The Tube. Ciekawostką jest fakt, iż jest to najstarsze metro na świecie – pierwsza linia została  uruchomiona w 1963 roku, obecnie posiada ono aż 270 stacji na  11 trasach. Każda z nich oznakowana jest na mapach innym kolorem. Co bardzo ciekawe – nie wszystkie stacje są podziemne – w tych jadącym pod ziemią nie ma  internetu. Godziny szczytu w metrze obowiązują od poniedziałku do piątku w godzinach od 6:30 do 9:29 oraz od 16:00 do 18:58.

Metro posiada 10 stref (im wyższy numer tym dalej od centrum) i cena biletu uzależniona jest od odległości jaką pokonujemy, przy czym warto pamiętać, że większość atrakcji Londynu znajduje się w strefie 1 oraz 2. Te z numerem 3-4 to przedmieścia z dzielnicami i gminami, a lotnisko Heathrow leży w strefie 6.

Metro jest doskonale  oznakowane – odpowiednie napisy informują, gdzie należy się udać, jeśli chcemy opuścić stację (WAY OUT)  lub przesiąść się  na inną  linię. Znaki pokazują, w którą  stronę odjeżdża dana linia: na wschód (eastbound), na zachód (westbound), na południe (southbound), na północ (northbound). Pomiędzy stacjami często trzeba przejść długimi korytarzami, używając schodów ruchomych (escalator) lub wind (lifts). Wnętrza pociągu również są oznakowane, a komunikaty głosowe informują podróżnych,  jaką linią metra aktualnie jadą i jaka jest następna stacja. Przed każdym przystankiem usłyszymy również ostrzegawczy komunikat  „mind the gap between the train and the platform”, który zwraca uwagę na to, iż poziom peronu  jest często inny niż pociągu, przez co powstaje właśnie niebezpieczna luka („gap”).

Systemy płatności za bilety mogą z początku wydawać się skomplikowane, ale  po chwili można wszystko opanować:

  1. Najpopularniejszy sposób kupowania biletu to karta Oyster zwana „pay as you go”. Wyglądem przypomina kartę bankomatową, kupimy ją przez internet lub na większych stacjach. Nośnik kosztuje około 5 funtów- te pieniądze możemy szybko odzyskać, jeśli karty dłużej nie potrzebujemy. Kartę po prostu doładowujemy na dowolną ilość pieniędzy, których ilość ubywa, kiedy nią płacimy.
  2. Bilety papierowe można nabyć np. na stacjach w specjalnych automatach. Na dłuższą metę bywają mało komfortowe, ale dla turystów będących na krótko w Londynie może to być dogodna forma opłaty za przejazd metrem. Można nabyć bilet w jedną lub dwie strony, bilet wieloprzejazdowy lub dzienny.
  3. Za bilet możesz także zapłacić kartą zbliżeniową lub telefonem.

 

Wakacje w Anglii – https://www.traveligo.pl/wakacje/anglia

Najlepsze oferty last minute – https://www.traveligo.pl/last-minute

Polecamy


Wakacje 2019 z Traveligo

Dodaj komentarz