Dubaj – z wioski rybackiej do gospodarczej enklawy

Wizytówką Dubaju są nowoczesne, ekskluzywne apartamenty, które powstają na sztucznych wyspach, a także sięgające chmur wieżowce robiące niezwykłe wrażenie nawet na największych, światowej sławy architektach. Aż trudno uwierzyć, że jeszcze w latach 50. na ich miejscu znajdowała się skromna wioska rybacka. Wtedy nikt jeszcze nie przypuszczał, że za kilkadziesiąt lat zastąpi ją metropolia, którą rocznie będzie odwiedzało tysiące turystów z całego świata.

Drzwi do światowej gospodarczej potęgi otworzył Dubajowi Szejk Rashid bin Saeed Al Maktoum przekształcając go w ośrodek handlu – nowoczesne portowe miasto. Pieniądze na inwestycje pozyskiwał dzięki złożom ropy naftowej, które w Dubaju odkryto w 1966 roku (oraz związany z nią gaz ziemny). Jego głównym założeniem było powiększenie zatoki oraz zbudowanie Światowego Centrum Handlu w Dubaju. Plan udało mu się zrealizować z nawiązką. Szejk był jednak świadom, że zasoby ropy nie są na tyle wystarczające, aby stworzyć z nich główne źródło pozyskiwania pieniędzy.

Wiedział, że gospodarka Dubaju nie może być oparta wyłącznie na niej. Nie tylko on. Z takiego oto podejścia do rozwoju gospodarczego w 1971 roku założono Zjednoczone Emiraty Arabskie, co okazało się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Od tego momentu, kraj rozwija się w tempie niemal ekspresowym. W latach 1975-2010 wiele źródeł podaje, że Dubaj należał do czołówki światowych gospodarek pod względem tempa wzrostu. Ekspansję przerwał mu jedynie krótkotrwały kryzys finansowy, który zanotowano w latach 2008-2010. Dowodem na to była budowa najwyższego budynku na świecie – Burj Khalifa o wysokości 828 metrów.

Rozwój Dubaju – wyzwania

Gospodarczy rozwój Dubaju wypatrywany jest głównie w handlu zagranicznym, który rozwijany jest już od dziewiętnastego wieku, kiedy to był on jeszcze rybacką wioską.  Nie bez znaczenia pozostaje tu jego położenie geograficzne. Obecnie dochodzi do tego jeszcze bardzo dobrze rozwinięty system logistyczno-transportowy. Taki duet musi dać powodzenie w pomnażaniu pieniędzy. Nie bez znaczenia pozostają również usługi finansowe.

Szansę na gospodarczego lidera Dubaj ma także dzięki rozkwitowi turystyki. Oprócz niesamowitej infrastruktury, oferuje on odwiedzającym bardzo dobre połączenia komunikacyjne oraz stosunkowo mało wygórowane ceny.

Na turystycznej mapie zwiedzania Dubaju nie można pominąć imponujących budynków, których powstawaniu towarzyszyło hasło: budynek musi przyciągać wzrok. Należą do nich: wspomniany Burj Khalifa, Emirates Towers, World Trade Centre, Narodowy Bank Dubaju, Dubai Marina, Mall of the Emirates, a także Burj Al Arab Jumeirah.

Najciekawsze oferty do Dubaju – https://www.traveligo.pl/wakacje/emiraty-arabskie,od-03.10.2018,6-28-dni,touropertor-exim-tours,osoby-2_0___

Polecamy


Grecja Last Minute 2018

Dodaj komentarz