Republika Dominikany: ukryte skarby północnego wybrzeża

Krzysztof Kolumb wiedział, że na północnym wybrzeżu wyspy Hispaniola jest mnóstwo do odkrycia, gdy tylko ujrzał ją z pokładu swojego statku w 1492 roku. Przyciągnięty przez chmury lśniące nad górą Isabel de Torres i błyszczące, błękitne wybrzeże Puerto Plata, nazwał obszar “Srebrneym Portem” i osiedlił się w La Isabela z mieszaną społewraz z mieszaną społecznością Tainos – pierwotnych mieszkańców tego regionu – oraz przybyłych Hiszpanów, zbudował wraz z nimi pierwszy kościół i pierwszy dom w obu Amerykach. Można prześledzić szlak Kolumba i zwiedzić te archeologiczne ruiny, będące obecnie częścią parku narodowego.

Spektakularny krajobraz Puerto Plata tworzą morze, masywne góry, bujne doliny, rzeki i mnóstwo plaż. Tutejsza żyzna gleba pozwala na hodowlę kakao i drzew kawowych, a pod nią znajdują się bogate złoża najczystszego bursztynu na świecie.

Zdobądź szczyt góry Isabel de Torres o własnych siłach bądź skorzystaj z jedynej kolejki linowej na Karaibach by zobaczyć wizytówkę regionu – olbrzymią statuę Chrystusa Odkupiciela, znajdującą się 793 metry nad Puerto Plata.

Popularne plaże w okolicy Puerto Plata

Beżowa Bahía de Luperón z ogromnymi skałami i spokojną strefą do pływanai jest ulubionym miejscem turystów wybierających się na zwiedzanie pobliskiej La Isabela, pierwszej europejskiej osady w Nowym Świecie. Inną lubiana plażą jest Playa Caletón, otoczona przez bujną roślinność i skały; w niektórych wykute są twarze wodzów indian Taino, co daje okolicy wręc zmistyczny charakter.
Wysepka Cayo Arena jest pełna raf koralowych, egzotycznych gąbek i całego życia morskiego, które można bez problemu obserwować przez przejrzystą, turkusową wodę. To raj dla miłośników snurkowania!

Ekstremalne przygody
Największą atrkacją Puerto Plata jest 27 Charcos de Damajagua – całodzienna trasa wspinaczkowa biegnąca przez bujne lasy i malownicze mosty aż do górzystego wzniesienia, skąd można udać się w dół skacząc lub zjeżdżając z wodospadów.

Playa Cabarete jest najsłynniejszym na Karaibach spotem dla windsurferów, kitesurferów oraz idealnym miejscem na nauke paddle board’ingu. Tutaj można ćwiczyć swoje umiejetrności przez cały rok!
W pobliskich lasach ukryta jest zdumiewająca sieć podziemnych jaskiń parku narodowego El Choco. W parku można czynnie uprawiać wspinaczkę, jazdę rowerami górskimi, pływanie w krystalicznie czystych lagunach, a także eksplorować same jaskinie.

Naturalny raj

Około 3 godzin jazdy na wschód od Puerto Plata znajduje się odosobniony, rajski półwysep Samana, słynący z przepięknych dzikich plaż, plantacji kokosów i bujnych lasów deszczowych. Niewątpliwą atrakcją tego miejsca jest fakt, że co roku około 2500 humbaków przypływa do zatoki Samana w swoim okresie godowym.

Oprócz sezonowych wypraw łodziami na obserwowanie wielorybów, okolica oferuje znacznie więcej możliwosći spędzania czasu: nauka bodyboardingu w Las Terrenas, trekking i obserwowanie ptaków w parku narodowym Los Haitises, wycieczki konne do wodospadu El Limón lub morskie na przepiękną Playa Frontón u stóp kamienistego klifu. Piękna jest także Playa Bonita, przy której znajdują się setki willi i hoteli, a także klimatycznych restauracji. Zachodnia część plaży to spokojne miejsce na pływanie, ale wschodnia część znacznie bardziej spodoba się miłośnikom ekstremalnych przeżyć ze względu na silne fale. Po dniach pełnych wrażeń warto wybrać się na niezagospodarowaną Playa El Valle, gdzie na plaży można zjeść tradycyjny lunch z owoców morza, świeżo złowionych przez okolicznych rybaków.

www.GoDominicanRepublic.pl

 

Pictures: Ministry of Tourism of the Dominican Republic.

Polecamy


Bułgaria Wakacje Last Minute

Dodaj komentarz