Schody Hiszpańskie w Rzymie – musisz je zobaczyć!

Słynne Schody Hiszpańskie w Rzymie znajdują się przy placu Piazza di Spagna. Zostały one zaprojektowane przez Francesco de Sanctisa i Alessandro Specchiego, a ich budowę zakończono na początku XVII wieku. Żeby było ciekawie – atrakcję sfinansował paradoksalnie Francuz, Etienne Gueffier. Dlaczego więc noszą nazwę hiszpańskie? Otóż w czasach gdy powstawały, nieopodal znajdowała się ambasada Hiszpanii. Watykan oraz Rzym, chcąc utrzymywać jak najbardziej poprawne w tym okresie stosunki z państwem Półwyspu Iberyjskiego, nadały schodom właśnie taką, a nie inną nazwę.

To jedne z najszerszych (wyprzedają je tylko Schody Potiomkinowskie w Odessie) i zdecydowanie najdłuższe schody w Europie – mają aż 138 stopni a kształtem przypominają … motyla. To miejsce gdzie zbierają się turyści, by odpocząć i zjeść pyszne lody. Na wiosnę odbywa się na nich festiwal kwiatów Festa della Primavera, a zimą na ich szczycie można podziwiać bożonarodzeniową szopkę. Jeśli będziemy mieć trochę szczęścia, możemy również zobaczyć pokaz mody.

W pobliżu schodów napotykamy wiele atrakcji turystycznych – np. na wzgórzu znajduje się XVI-wieczny kościół Św. Trójcy Trinita dei Monti, zaprojektowany przez Carla Madernę. Na dole natomiast jest możliwość odpoczęcia na niewielkiej barokowej fontannie Baraccia, upamiętniającej gigantyczną powódź w Rzymie w XVI wieku.

Niedaleko Schodów Hiszpańskich znajdują się interesujące muzea: pierwsze to dom-muzeum, w którym żył poeta romantyczny John Keats, drugie poświęcone jest życiu i twórczości włoskiego artysty Giorgio de Chirico.

U stóp schodów znajduje się również najstarsza w Rzymie herbaciarnia, założona w XIX wieku przez dwie ówczesne damy: Annę Babongton oraz Isabel Cargill. Do dziś miejsce to jest chętnie odwiedzane przez turystów, gdyż panuje tu niesamowity klimat minionej epoki.

Będąc w okolicach Schodów Hiszpańskich, nie można ominąć słynnego zakątka przy ulicy Via Margutta. To malownicze miejsce upatrzyli sobie liczni artyści , tacy jak np. Picasso czy Puccini. Ulicę tę zamieszkiwał również słynny filmowy dziennikarz Joe Bradley z „Rzymskich Wakacji”.

Nieopodal Schodów Hiszpańskich mieści się również Via dei Condotti – słynna aleja handlowa z butikami najbardziej popularnych włoskich domów mody, takich jak np. Dior, Guucci czy Valentino. Tu również spoczniemy w słynnej rzymskiej kawiarni Caffe Greco, która na liście gości może pochwalić się znakomitymi nazwiskami – tutaj przychodzili min. Goethe, Wagner, Hans Christian Andersen a nawet Mickiewicz.

Wakacje we Włoszech – https://www.traveligo.pl/wakacje/wlochy

Wakacje i wycieczki do Rzymu – https://www.traveligo.pl/wakacje/wlochy,rzym

Największy wybór ofert Last Minute – https://www.traveligo.pl/last-minute

Polecamy


Grecja Last Minute 2018

Dodaj komentarz