Boże Narodzenie w Ameryce Południowej

02Czy to w ogóle jest dobra koncepcja? Dla Wielu Polaków, przywiązanych do tradycyjnej wigilii w gronie rodzinnym, z pewnością nie. Ale są i takie osoby (najczęściej to młodzi, bezdzietni i aktywni zawodowo ludzie), które na święta Bożego Narodzenia marzą o zmianie klimatu i odpoczynku od zgiełku i zamieszania. Do nich właśnie biura podróży kierują swoją ofertę świątecznych wylotów.

Jeśli już padła decyzja, że święta spędzamy pod palmami, to gdzie najlepiej się udać? Nasza propozycja: Ameryka Południowa. To świetna okazja do poznania zwyczajów świątecznych innych krajów, a przy okazji popływania w ciepłym morzu i wypróbowania lokalnych drinków. Kontynent ten to idealne miejsce dla osób wierzących, gdyż jego kraje to państwa katolickie, gdzie możemy celebrować przyjście Chrystusa na świat. A zwyczaje? Zupełnie inne od europejskich i różne w poszczególnych krajach Ameryki Południowej.

W Brazylii przykładowo w grudniu panuje tropikalne lato, a Boże Narodzenie jest celebrowane przy suto zastawionym stole. Główną potrawą jest indyk oraz pieczone prosię. Jeśli planujmy podróż na święta do Brazylii, z pewnością będziemy się tu czuć troszkę „jak w domu”. Brazylijczycy mają bowiem swoje „choinki” (czyli ozdobione bogato sztuczne, tropikalne drzewka), na ulicach spotkamy Świętego Mikołaja (Papai Noel), który niczym nie różni się od tego z Europy. Świąteczny klimat tworzą również sztuczny śnieg oraz szopki bożonarodzeniowe, jedne z najpiękniejszych na świecie, budzące podziw turystów z całego świata.

Kolejną propozycją jest Wenezuela, gdzie na stole wigilijnym znajdziemy również indyka, a także kukurydzę i ryż. Miejsce to wyróżnia tzw. Święto Pasterzy (Fiesta de los Pastores), które ma symbolizować otrzymanie przez pastuszków informacji o narodzinach Chrystusa. W okresie ściśle świątecznym, Wenezuelczycy chętnie się bawią w domach i na plażach. W kraju tym ze szczególnym namaszczeniem obchodzi się Święto Niewiniątek (28 grudnia), upamiętniające rzeź dzieci, wykonaną z rozkazu Heroda.

Jeśli komuś marzą się święta w Peru, z pewnością nie będzie żałował czasu tam spędzonego. Podobnie jak w poprzednio opisanych krajach, główną potrawą wigilijną jest pieczony indyk. Dodatkowo Peruwiańczycy podczas wieczerzy spożywają…. świnki morskie. Macie ochotę spróbować? Zwykle około godziny 22 celebrowana jest “Misa de Gallo” – kogucia msza, odpowiednik naszej Pasterki. Pod choinką, około godziny 24:00 dzieci znajdują prezenty, którymi chętnie się chwalą na ulicach.

Wszystkie świąteczne propozycje można znaleźć TUTAJ – https://www.traveligo.pl/wakacje/brazylia,chile,peru,boliwia,argentyna,od-19_12_2018,do-01_02_2019,6-28-dni,osoby-2_0___

Polecamy


Last Minute Turcja

Dodaj komentarz