Zimą do Islandii

Czy warto w zimie zwiedzać Islandię? Zdecydowanie tak! Zapierające dech w piersiach widoki oraz znacznie tańsze niż w sezonie letnim ceny za noclegi czy wypożyczenie samochodu, kuszą i zachęcają do odpoczynku w tym rejonie Europy. Jeśli obawiamy się srogich mrozów, to jest to obawa raczej nieuzasadniona. Islandia leży wprawdzie na północy naszego kontynentu, ale tak naprawdę znajduje się w tzw. „gorącym punkcie” ziemi, a prąd Golfsztorm rozgrzewa tamtejsze tereny, powodując iż panuje tam klimat stosunkowo umiarkowany i nie jest aż tak zimno, jak mogłoby się wydawać. Oczywiście w środku zimy (czyli od listopada do lutego) jest tam dużo śniegu i lodu, a warunki drogowe poza miastem wymagają sporych umiejętności, ale zdecydowanie można to przeżyć – średnie temperatury wahają się pomiędzy -10 do 5°C. Z uwagi na przenikliwy, zimny wiatr, temperatura odczuwalna może być jednak znacznie niższa, dlatego solidna kurtka i czapka na pewno się przydadzą.

Co ciekawego można zobaczyć zimą w Islandii? Oczywiście zorzę polarną – jeden z najpiękniejszych spektakli na ziemi, jakie natura nam oferuje. Zorza barwi niebo na wiele kolorów; idealne warunki do jej oglądania to ciemne, bezchmurne niebo i wysoka aktywność słońca. Dlatego zorzę najlepiej oglądać na północy kraju, w terenach nieoświetlonych, choć jeśli będziemy mieć odrobinę szczęścia, możemy ją zobaczyć nawet z Reykjaviku.

Kolejną atrakcją jaką serwuje nam natura tego kraju, to przepiękne jaskinie lodowe w islandzkich lodowcach. Można je oglądać wyłącznie w sezonie zimowym. Każdej zimy w lodowcu Vatnajökull tworzą się właśnie przepiękne, niebieskie jaskinie, by w okresie letnim roztopić się lub zwalić. Dlatego każdej zimy jaskinie są inne i nie ma możliwości odwiedzenia ich w następnym sezonie.

Kto lubi kąpiele w ciepłych źródłach w bajkowym, lodowym otoczeniu, koniecznie musi wybrać się do Islandii. W zimie szczególnie polecane jest geotermalne spa Blue Laggon (Błękitna Laguna), położone na półwyspie Reykjanes, niedaleko Reykjaviku. W Islandii dostępne są gorące źródła, z których możemy skorzystać za darmo – obecnie jest ich kilkanaście.

Będąc w Islandii warto również „upolować” jakiś czynny gejzer, np. największy i najbardziej znany w tym kraju o nazwie Strokkur, położony w południowo-zachodniej jego części na terenie doliny Haukadalur. Dodatkowo skorzystać można z atrakcji, jakie niosą ze sobą psie zaprzęgi czy jazda na skuterze.

Wakacje na Islandii – https://www.traveligo.pl/wakacje/islandia,od-19.11.2018,6-28-dni,osoby-2_0___

Polecamy


Hiszpania Last Minute

Dodaj komentarz