Wurzeralm: łatwe trasy z możliwością opalania się!

Tras jest niewiele ponad 20 km, ale dociera się na nie szybko, a że leżą na rozległym płaskowyżu, więc prócz nart można się tam przednio poopalać.

Słoneczne stoki na przyjemnej wysokości
Na stoki obszaru zwanego Wurzeralm Arena, jednej z dwu stacji regionu Pyhrn-Priel na południowym tym razem krańcu Górnej Austrii, dociera się szynowo-linową kolejką, którą gospodarze zachwalają jako najszybszą konstrukcję funicular w Europie. Tak czy tak podróż z doliny (czyli 810 m n.p.m.) na niemal 1400 m n.p.m. trwa 7 minut. Wyciągi docierają jeszcze wyżej, bo na mierzący 1870 m n.p.m. Frauenkar. Stamtąd prowadzi długi, acz niezbyt trudny, zjazd do samej doliny. Dla nowicjuszy (oraz tych, którzy w górach lubią korzystać ze słońca) ideałem jest zaś obszerny płaskowyż Teichlboden (1370 m n.p.m.). To na nim wytyczono większość spośród 22 km tamtejszych tras. I nie bez powodu również tamtejszą szkółkę dla dzieci nazwano Sunny Kids Park.
Co nie jest bez znaczenia, Wurzeralm należy do tych stacji Górnej Austrii, w których dzięki tzw. Schneemann Tageskarte dzieci do 10. roku życia w towarzystwie opiekuna jeżdżą prawie darmo (bo za 3 euro dziennie).

Spital am Pyhrn – urocza alpejska perełka
Narciarze goszczący w regionie na swoją bazę wybierają najczęściej Spital am Pyhrn: zaciszne, ale jednak – co niektórzy lubią – miasteczko. Można w nim zwiedzić choćby piękną barokową katedrę Dom am Pyhrn i unikalny, bo wykuty w skale późnogotycki kościółek. A wieczorem wręcz wypada zasiąść w którymś z barów…

*
Górna Austria – Alpy, a tak blisko!
Z punktu widzenia narciarza z Polski znaczenie ma to, że Górna Austria jest najbliżej położonym austriackim regionem zimowym – by się tam dostać wystarczy w praktyce przejechać autostradą przez Czechy. Do tego dochodzą korzystne ceny za dobry, jak to w Austrii, standard usług. Tyczy to zarówno noclegów (gdzieniegdzie dzieco poniżej 10. roku życia śpią gratis) i posiłków w górskich chatach, jak karnetów. I wreszcie: na stokach Górnej Austrii jeszcze stosunkowo rzadko można usłyszeć kwiecistą polską mowę. Co też bywa atutem. Więcej informacji w j. polskim na stronie www.gorna-austria.pl

Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=HPvbminiLBg
Panorama:

 

Polecamy


Hiszpania Last Minute

Dodaj komentarz