Turcja – 6 największych atrakcji

Wakacje w Turcji, największe atrakcje

Turcja to państwo położone w Azji, a częściowo w Europie. Otoczone aż czterema morzami, stanowi wielką atrakcję dla turystów kochających wodę, słońce i zabytki. Co warto zobaczyć w Turcji?

1. Stambuł
Miasto zwane kiedyś Konstantynopolem, przez wieki było stolicą Cesarstwa Bizantyjskiego oraz Imperium Osmańskiego. Z uwagi na bogatą historię oraz fakt, iż obecnie stanowi tętniące życiem centrum przemysłowe i kulturowe kraju, to jest to miejsce, które z pewnością warto zobaczyć. Obowiązkowymi punktami na turystycznej mapie Stambułu z pewnością są: Pałac Sułtański Topkapi, Błękitny Meczet, Meczet Sulejmana oraz Wielki Bazar. Rejs statkiem po cieśninie Bosfor, umożliwia podziwianie od strony morza wybrzeża zarówno europejskiego, jak i azjatyckiego.

2. Kapadocja
Przez wielu uznawane jako najpiękniejsze miejsce na świecie, stanowiące żelazny punkt programu każdej tureckiej wycieczki. Kapadocja to legendarna kraina, leżąca pomiędzy Górami Taurus a Morzem Czarnym. Jej księżycowy krajobraz charakteryzują liczne kratery, wygasłe wulkany oraz niezwykłe formy skalne, powstałe podczas erozji. Zwiedzić tu można liczne kościoły wykute w skałach (np. w malowniczym Parku Narodowym Göreme), oraz podziemne miasta Derinkuyu i Kaymakli.

3. Riwiera Turecka w Antalyi
Raj dla turystów, spragnionych kąpieli wodnych i słonecznych. Piękne plaże, tętniące życiem bary i restauracje, oferują usługi na najwyższym poziomie. Wspaniałe hotele posiadają bogate zaplecze rozrywkowe: baseny (często nawet aquaparki), wypożyczalnie sprzętu do kitesurfingu czy nurkowania oraz liczne dyskoteki.

4. Pamukkale czyli „bawełniany zamek”
Zapierające dech w piersiach tarasy wapienne na zboczu góry Cokelez, swoim patronatem objęło UNESCO, wpisując je na listę światowego dziedzictwa. Dziś Pamukkale to jedno z najstarszych uzdrowisk na świecie, gdzie występują wody termalne o wyjątkowych właściwościach zdrowotnych. Z górskich gorących źródeł wypływa woda, niezwykle bogata w związki wapnia i dwutlenek węgla, które po ochłodzeniu wytrącają węglan wapnia. Ten z kolei tworzy śnieżnobiałe, malownicze osady, układające się w imponujące formy nacieków. Całość tworzy tarasy, zwane trawertynami. Temperatura w trawertynowych basenach waha się pomiędzy 30 – 55 stopni Celsjusza.

5. Efez
Jedno z najlepiej zachowanych starożytnych miast na wybrzeżu Morza Egejskiego. Dziś wpisane na listę UNESCO. Najcenniejszym zabytkiem jest tu Artemizjon (czyli świątynia Artemidy), zaliczany do siedmiu starożytnych cudów świata. Godna obejrzenia są również Biblioteka Celsusa, świątynia Domicjana oraz Wielki Teatr Grecki.

6. Troja
To legendarne miasto Priama, słynne z wojny opisanej w Iliadzie, usytuowane jest na Wzgórzu Hisarlik. Do dziś zachowała się tutaj figura słynnego konia trojańskiego. Miasto wpisane zostało na światową listę dziedzictwa kultury UNESCO.

Turcja, wakacje 2019 – https://www.traveligo.pl/wakacje/turcja,samolotem

Turcja, wakacje last minute – https://www.traveligo.pl/last-minute/turcja

Turcja, wakacje all inclusive – https://www.traveligo.pl/all-inclusive/turcja

Turcja, Riwiera Turecka – https://www.traveligo.pl/wakacje/turcja,side,alanya,antalya,belek,kemer,samolotem

Turcja Egejska – https://www.traveligo.pl/wakacje/turcja,kusadasi,marmaris,dalaman-fethiye,cesme,bodrum,izmir,samolotem

Polecamy


Last Minute Turcja

Dodaj komentarz