Tunezja – wspaniała pogoda przez większą część roku!

Tunezja – jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych!

Wspaniała pogoda przez większą część roku, przepyszna lokalna kuchnia pachnąca orientalnymi przyprawami, a także gościnni i wiecznie uśmiechnięci mieszkańcy – dzięki tym cechom przez lata Tunezja wypracowała sobie markę najbardziej popularnego kierunku wakacyjnego Polaków. Jest to kraj, w którym łączy się i miesza wiele kultur, co można zauważyć w każdym mieście. Wpływy rzymskie, arabskie czy francuskie, również w lokalnej kuchni i ubiorze, pozostawiają niesamowite wrażenia. Tunezja jest także idealnym miejscem na rozpoczęcie swojej przygody z antyczną historią. Wakacje w TunezjiTutejsze rzymskie zabytki, miasta, wille, amfiteatr i łaźnie, wszystkie w większości zachowane lepiej niż w Europie, bardzo silnie działają na wyobraźnię, robiąc apetyt na dalsze odkrycia. Jednak nawet decydując się na leniwe wakacje na plaży warto wybrać się choć na chwilę do najpiękniejszych miejsc Tunezji i poczuć magię tego miejsca.

Najchętniej wybieranymi kurortami na wypoczynek, a jednocześnie najlepszymi bazami wypadowymi na zwiedzanie Tunezji niewątpliwie jest Hammamet, ze swoją kosmopolityczną, luksusową dzielnicą Yasmine oraz położony dalej na południe Sousse z malowniczym Port El Kantaoui, gdzie możemy znaleźć zacumowane najbardziej ekskluzywne jachty z całego świata. Każde miasto ma swoje stare centrum – medynę – gdzie w labiryncie wąskich uliczek możemy znaleźć sklepy z lokalnymi produktami i warsztaty rzemieślnicze. Również na popularności zyskuje wyspa Djerba, polecana głównie miłośnikom spokojnego wypoczynku.

Tunezja - oferty wypoczynku

Jako cel  jednodniowej wycieczki warto obrać miasteczko Sidi Bou Said.

Położone zaledwie 20 km od Tunisu, nad brzegiem morza, zostało założone w XV w. Przez przybywających z Hiszpanii Maurów. To zdecydowanie jedno z najbardziej malowniczych i romantycznych miast Tunezji, do którego co roku przyjeżdża wielu artystów. Wybudowane kaskadowo białe domki z niebieskimi dachami, drzwiami i okiennicami przypominają trochę te znane z Santorini. Główna droga miasteczka prowadzi na wzgórze, skąd roztacza się zapierająca dech w piersiach panorama portu i bezkresne, lazurowe morze. Na szczycie jest niewielka kawiarenka, gdzie przy miętowej herbacie możemy nacieszyć oczy tym widokiem. Warto tu również przespacerować się po pałacu barona Rudolfa d’Erlangera, dziś centrum muzyki arabskiej.

 

Będąc w Tunezji nie sposób nie zajrzeć także do miasta Kairuan. Tutaj najłatwiej dotrzeć z Sousse, odległość to około 60 km. Kamienna medyna skrywa słynny Wielki Meczet Okba ibn Nafaa, jedno z najświętszych miejsc Islamu. Rozległe połacie pokryte śnieżnobiałym marmurem, skomplikowane mozaiki i ażurowe sklepienia sufitów są możliwe do zobaczenia również przez wyznawców innych religii, oczywiście w stosownym okryciu.

Tunezja na wakacje Ciekawostką jest fakt, że misterne kolumny podtrzymujące meczet zostały sprowadzone z rzymskich miast Afryki. Oprócz niego w mieście znajdziemy blisko 100 innych meczetów, muzeum dywanów, a także… pomnik narodowej potrawy Tunezji, kaszy kuskus.

 

Dla pasjonatów antycznych kultur niemałą atrakcją będzie wyprawa do miasta El Jem, znanego także jako Al-Dżamm. Miasto powstało około 50 roku p.n.e., a dziś punktem obowiązkowym jest zwiedzanie górującego nad nim amfiteatru rzymskiego z III wieku n.e. Monumentalna budowla zachowała się w dużo lepszym stanie niż słynne Koloseum w Rzymie. Niesamowita perła wśród tunezyjskich zabytków jest dość mocno oblegana przez turystów, jednak pozostałości kamiennych murów naprawdę zapierają dech w piersiach. Amfiteatr za czasów swojej świetności mógł pomieścić do 35.000 widzów i nieraz na jego arenie rozgrywały się krwawe igrzyska. Oprócz niego w malutkim miasteczku możemy odnaleźć pozostałości willi rzymskich oraz muzeum z różnorodnymi mozaikami.

Oferty wakacji w Tunezji

Mówiąc o Tunezji nie możemy nie wspomnieć o prawdziwym bogactwie kraju, jakim są cudowne krajobrazy naturalne. Rozległe pustynne tereny przecinane są trasami turystycznych karawan do malowniczych oaz, miłośnicy mocniejszych wrażeń z kolei nie odpuszczą sobie przejażdżki jeepami w rozpaloną południowym słońcem przestrzeń. Nocą polecamy się wybrać do tradycyjnej beduińskiej osady, gdzie przy dźwiękach lokalnej muzyki i zwyczajowych przysmakach można rozkoszować się magią orientalnej Tunezji. Ciągnące się w nieskończoność piaszczyste plaże wzdłuż całej linii brzegowej kraju zachęcają do długich kąpieli słonecznych.

Najpiękniejsze, pudrowe i śnieżnobiałe znajdziemy niedaleko Mahdii, tam też polecamy się udać na ciche, relaksujące wakacje. Dla miłośników nocnego życia zaś przygotowano wiele atrakcji w Sousse – tamtejsza główna ulica nigdy nie zasypia, a rozświetlone neonami kluby kuszą młodzież przyjeżdżającą z całej Europy.

Wakacje w Tunezji to idealny wybór!

Nie bez przyczyny to Państwo na dobre zagościło w sercach Polaków.

Mnóstwo zabytków do zobaczenia, medyny skrywające tysiące tajemniczych sklepików, malownicze morze, plaże, a przede wszystkim gorące słońce i uśmiechnięci mieszkańcy – Tunezja to idealny wybór!

Pełna oferta wakacji last minute i all inclusive w Tunezji dostępna jest tutaj – oferty do Tunezji

Wakacje w Tunezji

Polecamy


Wakacje 2019 z Traveligo

Dodaj komentarz