Francja – Pomysł na wycieczkę: zamki na Loarą

Miłośników historii oraz zamków zapraszamy w środkową część doliny Loary we Francji, która jest jednym z najbardziej bajkowych miejsc na świecie. Nad tą przepiękną rzeką stoi kilkaset (ponad 300) wspaniałych, niekiedy sędziwych zamków i pałaców, pamiętających czasy królów i książąt, ich biesiad i wystawnych zabaw. Każdego roku przyciągają one rzesze turystów. Nic dziwnego – w 2000 roku większość z nich znalazło się na liście zabytków światowego dziedzictwa UNESCO i podlegają ochronie.

Zwiedzenie wszystkich budowli jest karkołomnym wyzwaniem, jednak odwiedzenie kilku najbardziej znanych i efektownych to doskonały pomysł na jesienną wycieczkę. Tym bardziej, że w tym okresie unikniemy stania w długich kolejkach. Jednak trzeba pamiętać ze o tej porze roku ogrody zamkowe mogą nie wyglądać już tak bajecznie.

Które zatem zamki są na naszej obowiązkowej liście do zwiedzenia? Oto one:
1. ZAMEK W SAMUR
Powstał w X wieku, miał chronić przed atakami Normanów. W XI wieku uległ niemal całkowitemu zniszczeniu, po czym został odbudowany i wykorzystywany jako… więzienie. Dziś to jasna budowla składająca się z wielu wieżyczek, oferuje turystom muzeum wyścigów konnych.
2. ZAMEK W ANGERS
Podobnie jak zamek w Samur, powstał w X wieku. Za czasów Ludwika IX został przebudowany na fortecę –wzniesiono również kilometrowy mur obronny z 17 wieżami, które zachowały się do dziś. Ogromne zamczysko z ciemnego kamienia sprawia wrażenie twierdzy nie do zdobycia, a okazałe ogrody kuszą swoim pięknem. Samek słynął z niezwykłych gobelinów-ponad 140 metrowy przedstawiał sceny z Apokalipsy Św. Jana. 2/3 tego dzieła zostało odrestaurowane i dziś można je oglądać w zamkowym muzeum.

3. ZAMEK W CHAMBORD
To prawdziwa perełka, największa wśród francuskich zamków. Pięknie zdobiony i wykończony wieżyczkami uznawany jest za jedno z najbardziej imponujących dzieł renesansu. Posiada 440 komnaty, 84 klatki schodowe i 365 kominków. W zamku mieszkał Stanisław Leszczyński – teść francuskiego króla.

4. ZAMEK W USSE
Zamek w Usse przypomina ten z filmów Walta Disneya i nic dziwnego – to nim właśnie zainspirował się słynny amerykański producent filmowy. Baśniowa historia zamku sięga już XVII wieku, kiedy to ówczesny bajkopisarz Charles Perrault uczynił zamek siedzibą Śpiącej Królewny.
Strzeliste białe wieżyczki i flanki oraz wysokie okna to charakterystyczne elementy tej budowli.

5. ZAMEK W CHINON
Bogata historia tego zamku przyciąga turystów z całego świata. W XIV wieku jego komnaty stały się celami dla templariuszy. Mówi się, że tu miał umrzeć król Ryszard Lwie Serce oraz przybyć miała potajemnie na rozmowę z królem Joannad’Arc. Tu właśnie znajduje się Muzeum Joanny d’Arc oraz Muzeum Scenografii Współczesnej.

Wszystkie wycieczki do Francji – https://www.traveligo.pl/wakacje/francja,typ-oferty-objazdowe

Najlepsze oferty LAST MINUTE – https://www.traveligo.pl/last-minute

Polecamy


Bułgaria Wakacje Last Minute

Dodaj komentarz