Feuerkogel: wielki płaskowyż z wielkim widokiem

Wiele mówi już to, że większość tras ośrodka znajduje się na płaskowyżu, uchodzącym za jeden z najpiękniejszych nie tylko w Górnej Austrii, ale w całych tamtejszych Alpach.

Dzieci – najważniejsi goście Feuerkogel


Najmłodszych narciarzy (ale przecież także ich rodziców i dziadków) do jazdy w Feuerkogel zachęca nieśmiały, ale odważny smoczek Franzi. Lecz swoje robi też renoma tras tej stacji. Jest ich ledwie 10 km, lecz za to ratrakowane są ze szczególną precyzją – właśnie dlatego, że dzieci mają być najważniejszymi gośćmi ośrodka. Znamienne również, że tylko kilometr nartostrad oznaczono jako „trudny”. Franzi nie bez powodu zaprasza też do szkółki narciarskiej (jej instruktorzy są specjalnie przeszkoleni w metodyce uczenia najmłodszych) i do terenowego parku zabaw.
Nart uczyć się w Feuerkogel tym przyjemniej, że trasy stacji wytyczone są w większości na leżącym na 1600 m n.p.m. płaskowyżu, cieszącym się sławą jednego z najpiękniejszych w austriackich Alpach. Z „siodła” (bo tak miejscowi nazywają plateau) rozpościerają się przy tym również wielkie panoramy na pojezierze Salzkammergut – a zwłaszcza na jeziora Traunsee oraz pasmo Dachsteinu.

Poza stokami – freeride i skitoury


Ci, którzy szukają w narciarstwie także adrenaliny, mogą spróbować wyzwania w postaci 6 km off route, czyli nieprzygotowywanego ratrakami, choć oznaczonego tyczkami, zjazdu do samej doliny. Bądź po prostu iść na skitourową wyprawę po okolicy (dla odmiany można spróbować rakiet).
Swoje mówi i to, że choć Feuerkogel nie jest stacją wielką (co wielu bywalców bardzo sobie chwali), to jako ośrodek sportów i turystyki zimowej ma całkiem spore, bo sięgające lat 20. ub. wieku tradycje. Dość wspomnieć, że pierwszy wyciąg stanął tam w 1936 r. – a był nim orczyk na… 8 osób.

*
Górna Austria – Alpy, a tak blisko!


Z punktu widzenia narciarza z Polski znaczenie ma to, że Górna Austria jest najbliżej położonym austriackim regionem zimowym – by się tam dostać wystarczy w praktyce przejechać autostradą przez Czechy. Do tego dochodzą korzystne ceny za dobry, jak to w Austrii, standard usług. Tyczy to zarówno noclegów (gdzieniegdzie dzieco poniżej 10. roku życia śpią gratis) i posiłków w górskich chatach, jak karnetów. I wreszcie: na stokach Górnej Austrii jeszcze stosunkowo rzadko można usłyszeć kwiecistą polską mowę. Co też bywa atutem. Więcej informacji w j. polskim na stronie www.gorna-austria.pl

Panorama:

 

Polecamy


Last Minute Turcja

Dodaj komentarz