Traveligo.pl

Rzetelna Firma

Wiarygodna Firma

Dołącz do 127.000 zadowolonych klientów, którzy podróżowali z nami od 2004 roku.

Infolinia i rezerwacja: tel. 0 801 407 406

Infolinia i rezerwacja (abonenci spoza TP SA oraz sieci kom.): tel. 0 22 517 16 00

Agadir
Agadir
Sorea

Biuletyn

Najnowsze informacje o najlepszych promocjach oraz ofertach last minute prosto na Twoją skrzynkę.

Jesteśmy laureatem nagrody Mazowiecka Firma Roku

Jesteśmy laureatem RANKINGU SKLEPÓW INTERNETOWYCH Money.pl i Wprost 2010

Tajlandia - oblicza Buddy

« poprzednie

zdjęcie 1/16

następne »

Oficjalna nazwaKrólestwo Tajlandii
Nazwa lokalnaRatcha Anachak Thai
StolicaBangkok
Powierzchnia513 100 km2
Ludność61 231 000
Położenie
Azja Południowo-Wschodnia, na wybrzeżu Morza Andamańskiego i Zatoki Tajlandzkiej, na południowy wschód od Birmy
Sąsiedzi
Birma 1800 km; Kambodża 803 km; Laos 1754 km; Malezja 506 km
Skład etniczny
Tajowie 75%, Chińczycy 14%, inni 11%
Wyznania
buddyści 95%, muzułmanie 3,8%, chrześcijanie 0,5%, hinduiści 0,1%, inni 0,6%
Waluta
1 baht (THB) = 100 satangów
Język
tajlandzki; angielski (drugi język elit kraju); dialekty etniczne i regionalne
Największe miasta
Nakhon Ratchasima, Chiang Mai, Khon Kaen, Hat Yai, Nakhon Sawan
Ustrój polityczny
monarchia konstytucyjna
Święta narodowe
Urodziny Jego Królewskiej Mości, 5 grudnia (1927)

Opis kraju

Tajlandia

 

Tajlandia leży w samym sercu Azji Południowo-Wschodniej na Półwyspie Indochińskim, pomiędzy Oceanem Indyjskim a Oceanem Spokojnym. Kraj o powierzchni 513 100 km² liczy 60 milionów mieszkańców, z których większość zamieszkuje żyzną Nizinę Menamu oraz stolicę Bangkok. Północ jest głównie górzysta, pasma górskie ciągną się również na zachodzie wzdłuż długiej granicy z Birmą. Północno-wschodnia część Tajlandii to region równinny i biedny. Na wschodzie znaczny odcinek granicy z Laosem biegnie doliną rzeki Mekong. Dalej na południe granicę z Kambodżą wyznaczają pasmo Dangrek i Góry Kardamonowe. W południowej części kraju, na Półwyspie Malajskim i przybrzeżnych wysepkach, znajdują się najpiękniejsze plaże Tajlandii.

 

Tereny na północy kraju, a także w części północno-wschodniej i środkowej mają dobrze rozbudowaną sieć dróg. Wyposażone w klimatyzację autobusy kursują między ważniejszymi miastami; obszar ten jest obsługiwany również przez wiele lokalnych linii. Połączenia drogowe są zawodne jedynie w odległych przygranicznych rejonach. Linie kolejowe łączą Bangkok z Niziną Menamu oraz z Chiang Mai i większością głównych miast na północnym wschodzie. W Bangkoku i Chiang Mai znajdują się lotniska międzynarodowe, a ważniejsze miasta Tajlandii mają krajowe połączenia lotnicze.

 

Wybrzeża Tajlandii, piękne plaże oraz idylliczne przybrzeżne wysepki przyciągają nad Zatokę Tajlandzką i na południe kraju rzesze turystów. Drogi o dobrej nawierzchni biegną od granicy z Kambodżą na wschodzie po granicę z Malezją na południu oraz wzdłuż wybrzeża Morza Andamańskiego na zachodzie. Między głównymi miastami regularnie kursują klimatyzowane autobusy. Bangkok przecina linia kolejowa północ-południe, która łączy większość miast nad Zatoką Tajlandzką. Z wybrzeża wschodniego do Bangkoku prowadzą drogi o dobrej nawierzchni, ale linia kolejowa kończy się w Sattahip. Ważniejsze wyspy mają częste połączenia promowe z portami na lądzie stałym; w Bangkoku można kupić łączone bilety pozwalające odbyć podróż pociągiem, autobusem i promem. Na Ko Samui i w innych miastach znajdują się lotniska krajowe, a na Phuket jest lotnisko międzynarodowe.

 

Położona w tropikalnej scenerii Tajlandia w oczach turysty jawi się niczym królestwo kulturowych i zmysłowych kontrastów. Długa historia i bogate dziedzictwo oraz obfitość zasobów naturalnych tego dumnego buddyjskiego narodu idą w parze z dynamicznym rozwojem kraju poddanego gwałtownej industrializacji. Tajlandia, pełna spokoju i czaru, subtelna i oślepiająca blaskiem, wprost zniewala swym pięknem.

 

Chociaż kraj ten leży na żyznych ziemiach pomiędzy Indiami i Chinami, dwiema cywilizacjami, które ukształtowały Azję Południowo-Wschodnią, ma jednak odrębną kulturę. Pomimo, że Tajowie prawdopodobnie przywędrowali w I tysiącleciu naszej ery z południowo-zachodnich Chin, ich tonalny język w niczym nie przypomina chińskiego. Odmienny charakter ma również eleganckie pismo tajskie, aczkolwiek wywodzi się ze starożytnych południowych Indii.

 

strona: 1 | 2

Widok z satelity

Akceptujemy płatności:

facebook

Copyright © 2004 - 2014 Grupa Traveligo Sp. z o.o.

Jeśli szukają Państwo najlepszego sposobu na spędzenie wakacji, prosimy o zostawienie wiadomości wraz z mailem i nr tel. Konsultanci TraveliGo.pl pomogą wybrać wycieczkę spełniąjącą wszystkie Państwa wymagania.

Wyślij »

Message