Traveligo.pl

Rzetelna Firma

Wiarygodna Firma

Dołącz do 127.000 zadowolonych klientów, którzy podróżowali z nami od 2004 roku.

Infolinia i rezerwacja: tel. 0 801 407 406

Infolinia i rezerwacja (abonenci spoza TP SA oraz sieci kom.): tel. 0 22 517 16 00

Agadir
Agadir
Sorea

Biuletyn

Najnowsze informacje o najlepszych promocjach oraz ofertach last minute prosto na Twoją skrzynkę.

Jesteśmy laureatem nagrody Mazowiecka Firma Roku

Jesteśmy laureatem RANKINGU SKLEPÓW INTERNETOWYCH Money.pl i Wprost 2010

FRANCJA

« poprzednie

zdjęcie 1/15

następne »

Oficjalna nazwaRepublika Francuska
Nazwa lokalnaRépublique Française
StolicaParyż
Powierzchnia547 030 km2
Ludność59 000 000
Położenie
Zachodnia Europa, nad Zatoką Biskajską i kanałem La Manche, nad Morzem Śródziemnym, pomiędzy Włochami i Hiszpanią
Sąsiedzi
Andora 60 km; Belgia 620 km; Hiszpania 623 km; Luksemburg 73 km; Monako 4,4 km; Niemcy 451 km; Szwajcaria 573 km; Włochy 488 km
Skład etniczny
Francuzi, mniejszości słowiańskie, arabskie, indochińskie, baskijska, bretońska
Wyznania
katolicy 90%, protestanci 2%, Żydzi 1%, muzułmanie 1%, nie należący do żadnego kościoła 6%
Waluta
1 euro (€) = 100 centów
Język
francuski 100%, szybko maleje liczba używających regionalnych dialektów i języków (prowansalski, bretoński, alzacki, korsykański, kataloński, baskijski, flamandzki)
Największe miasta
Marsylia, Lyon, Tuluza, Nicea, Strasbourg
Ustrój polityczny
republika
Święta narodowe
zburzenie Bastylii - 14 lipca (1789)

Opis kraju

FRANCJA

 

Francja, jeden z największych krajów Europy, ma połączenia lotnicze z większością państw świata. Głównym węzłem komunikacyjnym, z dwoma międzynarodowymi lotniskami, jest Paryż, nieco mniejszymi są Brodeaux, Lille, Lyon, Nicea i Tuluza. Z resztą Europy łączą Francję szybkie, wygodne koleje i sieć autostrad, a kilka linii promowych przecina Morze Śródziemne, docierając na Korsykę i dalej. Z północnych portów wypływają promy do Anglii, do której od niedawna można też dojechać koleją przez tunel pod kanałem La Manche.

 

 

Francja ma ponad 56 milionów ludności, a co roku odwiedza ten kraj ponad 44 miliony przybyszów. Obszar Francji wynosi 551 602 km2. Największym miastem jest Paryż, a po nim Lyon, Marsylia i aglomeracja Lille-Lens-Valenciennes. Loara, Sekwana, Garonna i Rodan są najdłuższymi z rzek Francji. Francja ma oficjalnie 22 regiony.

 

Francuzi są świetnymi propagatorami Francji, utrzymując, że ich styl życia jest najlepszy, a kraj najbardziej cywilizowany ze wszystkich krajów świata. Sława tutejszego jedzenia i wina jest uzasadniona. Francuska literatura, kultura, sztuka, kino i architektura są zarówno wyrafinowane jak i prowokujące. Francja to kraj, gdzie każdy znajdzie coś dla ducha i dla ciała.

 

We francuskim krajobrazie są i ogromne górskie płaskowyże, i równiny żyznych pól, i malownicze wioski i eleganckie bulwary. Kraj należy zarazem do Europy Północnej i Południowej, w jego granicach leżą Bretania, z celtyckim dziedzictwem ludu morza, śródziemnomorskie południowe wybrzeże, przesycone tradycjami kultury niemieckiej Alzacja i Lotaryngia oraz górzyste regiony Owernii i Pireneje. Paryż, którego mieszkańcy żyjący w zawrotnym tempie znani są z tupetu i ciętego języka, jest wielką metropolią. Wśród innych miast są duże aglomeracje przemysłowe, jak Lille na Północy czy Marsylia, największy port Morza Śródziemnego. Różnice między północą a południem, wsią i miastem są podkreślane i świadomie zachowywane, mimo że myślący przyszłościowo Francuzi połączyli swój kraj szybką koleją TGV.

 

Kulturę traktuje się we Francji poważnie, a pisarze, intelektualiści, artyści i projektanci mody otaczani są wielkim szacunkiem. Awangardowa sztuka, literatura i nowoczesna architektura cieszą się we Francji uznaniem i poparciem. Do najciekawszych architektonicznych rozwiązań należą zarówno szokujące budowle w Paryżu (piramida przed Luwrem oraz Wielki Łuk i dzielnica La Defense) jak i postmodernistyczne budynki na południu w Nimes, Montpellier czy Marsylii.

 

Francuskie wina wyrabiane są od dawna, ale dopiero Rzymianie rozpowszechnili kulturę produkcji i picia na cały kraj. Różnorodność odmian, jakość i renoma win pochodzących z Bordeaux, Burgundii, wzgórz Rodanu, a przede wszystkim z Szampanii, sprawiły, że na całym świecie uważa się je za niezrównane.

 

Źródło: Francja - Przewodniki Wiedzy i Życia

Widok z satelity

Akceptujemy płatności:

facebook

Copyright © 2004 - 2014 Grupa Traveligo Sp. z o.o.

Jeśli szukają Państwo najlepszego sposobu na spędzenie wakacji, prosimy o zostawienie wiadomości wraz z mailem i nr tel. Konsultanci TraveliGo.pl pomogą wybrać wycieczkę spełniąjącą wszystkie Państwa wymagania.

Wyślij »

Message