Wielki Kanion Kolorado – cud natury

Jeśli ktoś ma ochotę na wycieczkę do Stanów Zjednoczonych, to na obowiązkowej liście „must see” znajduje się Wielki Kanion Kolorado. Wpisany jest on na listę dziedzictwa UNESCO jako najbardziej spektakularny przełom rzeki na naszym globie. Ma 446 km długości i w najbardziej głębokim miejscu aż 2133m głębokości. Imponujące, prawda?

W mieniących się kolorami warstwach geologicznych można prześledzić sześciomilionową historię naszej planety. Łańcuchy górskie, wodospady, labirynty, zastygłe koryta lawy pokazują procesy geologiczne, które zaszły tu na przestrzeni wielu, wielu lat. Nic dziwnego, że Wielki Kanion Kolorado odwiedza corocznie ponad pięć milionów turystów z całego świata – większość z nich postanawia podziwiać południową krawędź (South Rim) z uwagi na przepiękny, rdzawy krajobraz.
Tu znajduje się o wiele bardziej rozbudowana infrastruktura turystyczna, niż na krawędzi północnej. Możemy skorzystać z informacji turystycznej oraz z kilkunastu punktów widokowych. Jedną z najbardziej znanych platform widokowych jest Skywalk – szklana podkowa, zawieszona 1220 metrów na brzegu urwiska nad dnem Wielkiego Kanionu, przyciąga każdego dnia setki turystów. Piękno krajobrazu oraz zabytki (np. sklep/muzeum Indian Navajo “Tusayan”) można podziwiać z samochodu, podróżując wzdłuż Rim Dr. lub skorzystać z całkowicie darmowego autobusu, który zaczyna swoją trasę w Grand Canyon Village.

Północna krawędź Kanionu Kolorado jest rzadziej odwiedzana przez turystów. To bardziej dzikie, wyludnione miejsce oferuje jednak swego rodzaju atrakcje, szczególnie prawdziwym, doświadczonym podróżnikom. Szlaki są o wiele trudniejsze i bardziej wymagające, za to panuje tu cisza, a obcowanie z przyrodą w takich warunkach to największa przyjemność. Możliwe jest przejście pomiędzy stroną północną a południową kanionu, jednak wymaga to pewnej wprawy. Dystans do pokonania to około 37 km, który zajmie ponad 19 godzin. Tu jednak trzeba pamiętać, że kempingi po stronie północnej otwarte są od połowy maja do połowy października – w pozostałe miesiące są zamknięte z uwagi na oblodzenie oraz opady śniegu. Krawędź południowa jest otwarta przez cały rok.

Wielki Kanion Kolorado to nie tylko okazja do podziwiania natury. To również możliwość skorzystania z raftingu, będącego świetną propozycją dla osób kochających adrenalinę i wyzwania. Fani sportów ekstremalnych mogą spróbować również wspinaczki, spaceru po linie czy skoku bungee.

Jak dojechać nad Kanion Kolorado? Możemy dostać się tu np. z Las Vegas (dystans to około 4 godzin drogi z miasta nad południową krawędź kanionu) lub z Phoenix (45 min do miasteczka Williams – bazy wypadowej do Grand Canyon Village).

https://www.traveligo.pl/wakacje/stany-zjednoczone,od-19.11.2018,6-28-dni,osoby-2_0___

 

Polecamy


Wakacje 2019 z Traveligo

Dodaj komentarz