Podbijamy Kretę!

Kreta – królowa greckich wysp!

Kreta to największa z greckich wysp – ma ponad 83.000 km2. Jest miejscem często odwiedzanym przez turystów z całego świata, z uwagi na wspaniałą pogodę, bogatą kulturę, historię i niesamowite krajobrazy. Niemal każdy znajdzie tu coś dla siebie. Tym, którzy uwielbiają wygrzewać się w słońcu, Kreta oferuje piękne, ciągnące się kilometrami plaże (do najładniejszych należy różowa piaszczysta plaża Elafonisi oraz plaże Preveli i Vai). Amatorzy nurkowania mają tu świetne warunki do uprawiania podwodnych wypraw. Szczególnie interesująca jest Rafa El Greco, która pozwala na nurkowanie nawet do 40m w głąb morza.
Turyści kochający spacery mają możliwość zwiedzenia wysokich łańcuchów górskich oraz najdłuższego wąwozu w Europie Samaria. Na miłośników historii czeka mnóstwo zabytków a prawdziwym smakoszom wyspa oferuje liczne restauracje z pyszną i bardzo zdrową kuchnią.

Dla dzieci jest mnóstwo zabawy w AquaPlus Waterpark – jednym z najbardziej znanych parków wodnych na wyspie. Wspaniałą atrakcję stanowi tu przepiękny ogród z okazałymi i często rzadkimi drzewami oraz kwiatami. Inny, również fantastyczny park wodny to Watercity Waterpark. Najmłodszych z pewnością zainteresuje również oferta CretAquarium – najnowocześniejszego akwarium w Europie, gromadzącego ponad 2.000 gatunków ryb i innych stworzeń morskich.
Co koniecznie należy zobaczyć na Krecie?

Knossos
w tym miasteczku znajduje się największa duma wyspy – Pałac Minojski zwany inaczej Labiryntem Minotaura. Za najważniejsze elementy kompleksu uznaje się Willę Królewską, Dom Fresków oraz Grób Królewski.

Jaskinia Dikti
To tu urodził się mityczny król bogów – Zeus. Jaskinia leży na płaskowyżu Lassithi i prowadzi do niej dość stroma ścieżka. Znajduje się tu przepiękne jeziorko, otoczone stalagmitami oraz stalaktytami.

Chania
Drugie co do wielkości miasto Krety słynie z przepięknego Portu Weneckiego, otoczonego różnobarwnymi kamieniczkami. Otoczenie Gór Białych nadaje miastu niesamowitego klimatu. Warto zwiedzić tutaj Meczet Janczarów – najstarszą turecką świątynię na wyspie.

Laguna Balos (Mpalos)
Ponieważ ani autokary, ani autobusy nie mają tu wstępu, miejsce to jest wolne od masowej turystyki. Do laguny najłatwiej można dotrzeć drogą morską (np. statkiem z Kissamos) lub samochodem, jadąc mało komfortową szutrową drogą. Balos to wizytówka Krety, tak często umieszczana na pocztówkach i w katalogach turystycznych.

Klasztor Moni Arkadiou
To synonim walki i buntu mieszkańców Krety w walce z okupantem tureckim. Do dziś wspaniała fasada nosi ślady dawnych wydarzeń.

Wakacje last minute na Krecie / Kreta last minute  – https://www.traveligo.pl/last-minute/grecja,kreta

Kreta na wakacje – https://www.traveligo.pl/wakacje/grecja,kreta,samolotem

 

 


Wakacje 2019 z Traveligo

Dodaj komentarz