Idealne wakacje w Macedonii

Jeśli szukasz wakacji w miejscu malowniczym, tanim oraz niedotkniętym turystyczną komercją, zaplanuj urlop w Macedonii. To niewielkie europejskie państwo kusi wspaniałymi zabytkami, a jego mieszkańcy są wyjątkowo przyjaźnie nastawieni do naszych rodaków, odwiedzających ich kraj. Ale po kolei…

Macedonia leży na Półwyspie Bałkańskim, powstała z rozpadu socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii, nie należy do Unii Europejskiej. Z Polski wiele osób dociera tam samochodem lub samolotem, wjazd do kraju możliwy jest na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. Ci, którzy nie lubią upałów, powinni wybrać się tam późną wiosną lub wczesnym latem. Miłośnicy kąpieli słonecznych będą mieć raj w miesiącach letnich – temperatury w Macedonii sięgają nawet 40 stopni Celsjusza, a woda w przepięknym Jeziorze Ochrydzkim jest naprawdę ciepła. Skoro mowa już o jeziorze, to warto zaznaczyć, iż wraz z otaczającym je regionem, znajduje się ono na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Na jego brzegach znajduje się kilka wyjątkowych atrakcji, między innymi klasztor św. Nauma, który każdy turysta powinien odwiedzić. Spośród innych, ciekawych miejsc, które warto zobaczyć, można wymienić Górę Vodno, Kanion Matka, Park Narodowy Mavrovo. Miasta godne polecenia to Skopje oraz Ochryda.

Macedonia nie jest państwem drogim. Ceny są porównywalne do polskich lub często nawet niższe. Podróż miejskim autobusem czy taksówką jest bardziej opłacalna niż w naszym kraju, ta sama zasada dotyczy większości miejsc noclegowych. Walutą są denary macedońskie (najlepiej kupić je na miejscu – będzie korzystniej), choć w miastach turystycznych gdzieniegdzie można zapłacić w euro.

Macedończycy to ludzie niezwykle przyjaźnie nastawieni do turystów. Uśmiechnięci, życzliwi, zawsze służą pomocą. Przypadki kradzieży czy oszustwa zdarzają się niezwykle rzadko (w przeciwieństwie do sąsiedniej Albanii). Mieszkańcy tego kraju szczególną życzliwością traktują Polaków. W latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia Skopje nawiedziło potężne trzęsienie ziemi, którego skutkiem było niemal całkowite zniszczenie stolicy. Polska była wówczas jednym z krajów, które w sposób znaczny pomogło odbudować miasto. Dwaj polscy architekci (Adolf Ciborowski i Stanisław Jankowski) wygrali wówczas konkurs na opracowanie koncepcji odbudowy Skopje.

 

Wakacje w Macedonii – https://www.traveligo.pl/wakacje/macedonia,od-10.09.2018,6-28-dni,osoby-2_0___

Polecamy


Wakacje 2019 z Traveligo

Dodaj komentarz