Austria – Dachstein West: z klimatem, a nowocześnie

Ten największy obszar narciarski Górnej Austrii wyróżnia się nie tylko 119 kilometrami tras zjazdowych i 250 km torów biegowych, ale i wielkimi panoramami na okoliczne masywy.

Dachstein West skarbem UNESCO

Dachstein West nie bez powodu uchodzi za jeden z najpiękniejszych widokowo rejonów austriackich Alp. Leży wszak w samym sercu robiącego wrażenie masywu, który w 1997 r. trafił na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO jako tzw. krajobraz kulturowy Hallstatt Dachstein-Salzkammergut. Nie bez znaczenia był tu bez wątpienia fakt, że historia wioski Hallstatt sięga… początków epoki żelaza, czyli roku 800 p.n.e., czego dowodem jest odkryty tam przez archeologów cmentarz z tego okresu. Na dodatek trzy dziś kluczowe dla Dachstein West osady (Gosau, Russbach i Annaberg) zachowały swój dawny, górski klimat – i tyczy to zarówno architektury, jak obyczajów.

Narty, freestyle i biegówki

Równocześnie gospodarzom udaje się, co najważniejsze, łączyć szacunek dla tradycji z rozbudową i systematycznym unowocześnianiem infrastruktury narciarskiej. Tworzy ją obecnie aż 66 kolejek i wyciągów, które obsługują ponad 100 km ratrakowanych tras. Najwyższym punktem, do którego docierają wyciągi jest rozległa hala Zweiselalm (1620 m n.p.m). Od tego sezonu przebiega przez nią „panoronda”, czyli liczący 44 km szlak, pozwalający – zgodnie z nazwą – dotrzeć na nartach do miejsc z najpiękniejszymi widokami na okoliczne grzbiety górskie. Co ważne: jest on precyzyjnie oznakowany i bezpieczny lawinowo.

Przeważają zjazdy średniej długości i trudności („czarnych” jest ledwie 12 km), więc i gości traktujących narty jako przyjemność, a nie wyczyn, jest tam najwięcej. Nie bez powodu wiele hoteli, chociażby w Gosau, chwali się rozmaitymi udogodnieniami dla rodzin z dziećmi.

Na zwolenników freestyle’u czeka nie tylko Snowpark Dachstein West (z instalacjami dla początkujących i średniozaawansowanych), ale też chociażby trasy do coraz popularniejszego skicrossu.

Miłośnicy biegówek znajdą natomiast frajdę na aż 250 km przygotowanych w dolinach torów (130 km do stylu klasycznego, 120 km do łyżwowego).
Atutem Dachstein West są również … ceny. Tyczy to zarówno noclegów (zwłaszcza zważywszy na zacny standard kwater), jak karnetów (ciekawe zniżki dla rodzin z dziećmi) oraz posiłków w schroniskach.

PS: Dla sportowych kibiców znaczenie może mieć i to, że to w leżącej wprawdzie już w Ziemi Salzburskiej, lecz wchodzącej w skład Dachstein West wiosce Annaberg urodził się bodaj najlepszy dziś slalomista na świecie (pięciokrotny zdobywca Pucharu Świata) Marcel Hirscher.

*
Górna Austria – Alpy, a tak blisko!
Z punktu widzenia narciarza z Polski znaczenie ma to, że Górna Austria jest najbliżej położonym austriackim regionem zimowym – by się tam dostać wystarczy w praktyce przejechać autostradą przez Czechy. Do tego dochodzą korzystne ceny za dobry, jak to w Austrii, standard usług. Tyczy to zarówno noclegów (gdzieniegdzie dzieco poniżej 10. roku życia śpią gratis) i posiłków w górskich chatach, jak karnetów. I wreszcie: na stokach Górnej Austrii jeszcze stosunkowo rzadko można usłyszeć kwiecistą polską mowę. Co też bywa atutem. Więcej informacji w j. polskim na stronie: www.gorna-austria.pl

Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=93eg-HJOoTI

Panorama:

Polecamy


Wakacje 2019 z Traveligo

Dodaj komentarz