Zaplanuj udane wakacje Dołącz do 181 000 zadowolonych Klientów,
którzy podróżowali z nami od 2004

Certyfikaty
  • Jesteśmy Członkiem Polskiego Związku Touroperatorów
  • money
  • rzetelna firma
  • firma wiarygodna finansowo
Infolinia i rezerwacja
  • 22 517 16 00 Dla abonentów spoza TP SA oraz z sieci kom.
    Pn - Pt 8:30 - 23:00. Weekendy: 10:00 - 20:00
  • 801 407 406 Dla abonentów TP SA - 49 gr/min
    Pn - Pt 8:30 - 23:00. Weekendy: 10:00 - 20:00
Tunezja

figure Kuchnia Chorwacji

Wszystkie przewodniki

Kuchnia Chorwacji

Pozycja submenu
Kuchnia Chorwacji

Jedzenie w Chorwacji jest bardzo urozmaicone, od świeżych ryb i owoców morza na wybrzeżu do potraw środkowoeuropejskich, takich jak gulasz w głębi lądu. Chorwacja ma własne gastronomiczne zwyczaje, z tym, że kuchnia nadmorska, ze względu na wielowiekowe panowanie Wenecji, zdradza wpływy włoskie, natomiast część lądowa przejęła wiele z kuchni Europy Środkowej, zwłaszcza Wiednia i Węgier. Dania z makaronu i pizze (na typowym włoskim cienkim spodzie) można zjeść w zasadzie wszędzie. Potrawy przyrządzane są z najświeższych produktów: mięsa, ryb i warzyw. Do tutejszych specjalności należą słynny owczy ser (paski sir) z wyspy Pag oraz suszona, a następnie wędzona szynka, zwana prsut. Ponieważ ceny w Chorwacji są na ogół niższe niż w krajach europy Zachodniej, można tu smacznie zjeść za stosunkowo niewielkie pieniądze.

 

Podstawą chorwackiej kuchni są dania słowiańskie z elementami pochodzącymi z krajów sąsiednich, które odegrały ważną rolę w dawnej i nowszej historii Chorwacji. Potrawy w głębi lądu przyrządza się z miejscowych produktów, takich jak mięso, warzywa strączkowe i zboża. Zdradzają one często wpływy środkowoeuropejskie (kuchni austro-węgierskiej). Na wybrzeżu, gdzie w dużym stopniu wykorzystuje się ryby, owoce morza i warzywa, dominują wpływy śródziemnomorskie, głównie weneckie.

 

Kuchnia wybrzeża Adriatyku:

 

Ryby to jedna ze specjalności wybrzeża. Świeżo złowione - podaje się na ogół z grilla. Najpopularniejsze są barwena, dorada, sola i piotrosz. Jada się również wiele owoców morza, od mule i kalmarów po ostrygi i homary.

 

Mięso z grilla często spotykane w menu to kawałki mięsa (wieprzowiny lub cielęciny) upieczone na węglu drzewnym. Podaje się je jako raznijci (szaszłyki z wieprzowiny) lub wszechobecne cevapcici (kotlety z dodatkiem cebuli i ziół). Mięso z grilla najczęściej jada się z frytkami oraz z sałatą z pomidorami i cebulą, niekiedy z dodatkiem papryki.

 

Dalmatinski prsut a paski sir to szynka z owczym serem. Dalmatyńska szynka suszona, a potem wędzona, ma charakterystyczny smak. Często podaje się ją ze słynnym owczym serem z wyspy Pag. Z dodatkiem oliwek stanowi doskonałą przekąskę.

 

Buzara to typowa specjalność dalmatyńska. Są to scampi duszone w sosie pomidorowym z cebulą i ziołami. Sos ten podaje się także do makaronu.

 

Sarma to potrawa zdradzająca pochodzenie tureckie. Liście kapusty faszerowane są mielonym mięsem z przyprawami i ziołami.

 

Ostrygi jada się na surowo, skropione sokiem z cytryny lub octem winnym i podaje z szalotką. Z ostryg słyną Kanał Limski i Ston.

 

Rizot - danie z ryżu (podobne do włoskiego risotta) przyrządzone z mulami i innymi owocami morza; pochodzi z Wenecji.

 

Manistra, zwana także manestra, to zupa z warzyw strączkowych i jarzyn, podobna do włoskiej minestrone. Zimową wersję o nazwie jota gotuje się z kapusty i fasoli.

 

Pasticada to gotowany na wolnym ogniu gulasz wołowy, często podawany z kluskami podobnymi do włoskich gnocchi. Widać tu połączenie elementów węgierskich i włoskich.

 

Kruh (chleb), zawsze świeży, jest często pieczony na miejscu, także w restauracjach. Wśród wielu rodzajów pieczywa jest też chleb z soją i sezamem.

 

Rozata to typowy dalmatyński deser przyrządzany z karmelu, jajek, mleka i gorzkiego likieru. Podaje się go na zimno.

 

Palacinka to najpopularniejszy deser w Chorwacji. Jest to naleśnik z dżemem, roztopioną czekoladą i siekanymi orzechami włoskimi.