Różnorodne atrakcje, zarówno przyrodnicze, jak i kulturowe przyciągają corocznie ponad 5 mln turystów.
Miłośnicy wycieczek rowerowych, wspinaczki i spływów kajakowych mogą oddać się swoim pasjom w otoczeniu średniowiecznych zamków, warowni i strażnic na Szlaku Orlich Gniazd.

Pasjonaci kultury odkryją w Beskidach skarby wielowiekowej historii i tradycji. Na aktywnych turystów czekają szlaki piesze i rowerowe, a zimą dobrze przygotowane trasy narciarskie. Zapierające dech w piersiach górskie widoki na długo zostają w pamięci.
Miasta Metropolii otwierają swoje podwoje dla lubiących tętniące życiem miejsca. Architektura łączy tu historię z nowoczesnością. Miłośników spektakli, festiwali i koncertów kuszą liczne wydarzenia kulturalne.
W swoistą podróż w czasie, przeniesie nas Szlak Zabytków Techniki – najbardziej interesująca trasa turystyki industrialnej w Polsce. Pozwoli z bliska przyjrzeć się pracy górnika, skosztować świeżo warzonego piwa oraz przepłynąć łodzią labirynt podziemnych korytarzy sztolni górniczej.
W trakcie odkrywania śląskiego, przez żołądek do serca, poprowadzą turystów specjały jednej z najbardziej rozpoznawalnych kuchni regionalnych w Polsce. Szlak Kulinarny Śląskie Smaki odkrywa bogactwo kuchni województwa śląskiego, wzbogacając pobyt w regionie o niezapomniane doznania smakowe.

GÓRNOŚLĄSKO-ZAGŁĘBIOWSKA METROPOLIA
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia to największy ośrodek miejski w kraju, jeden z największych w Europie Środkowej. Tworzy go 41 miast i gmin w sercu województwa śląskiego. Obejmuje prawie 1/3 obszaru całego regionu i zajmuje 2,55 tys. km2 powierzchni. Metropolia liczy ponad 2,3 mln mieszkańców. To rozległy, zróżnicowany historycznie i geograficznie obszar, który w szczególny sposób opisują niezliczone sieci połączeń między ludźmi – rodzinnych, kulturowych, zawodowych i komunikacyjnych. Ta nieustanna wymiana i łączność, w różnych obszarach, w szczególny sposób opisują to miejsce, jedyne takie w Polsce, gdzie zacierają się granice miast, a ludzie żyją od dawna w poczuciu naturalnej wspólnoty.
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia jest platformą do szeroko zakrojonej współpracy, której celem jest podnoszenie jakości i komfortu życia mieszkańców.

KATOWICE – MIASTO MUZYKI UNESCO
Stolica województwa śląskiego położona w centralnej części regionu oraz serce Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii liczącej blisko 2,3 miliona mieszkańców. Miasto znane z architektury modernistycznej i nazywane nawet „polskim Chicago”. Istnieje tu miejski Szlak Moderny, którego jednym z kluczowych obiektów jest gmach dawnego Sejmu Śląskiego (Pomnik Historii).
Katowice do niedawna kojarzone były jako prężny ośrodek przemysłowy (w przeszłości istniało tu ponad 50 kopalń). Obecnie to jeden z najdynamiczniej rozwijających się ośrodków kultury i nauki, przechodzący metamorfozę również w przestrzeni miejskiej.
Przykładem rewitalizacji terenów pokopalnianych jest jedno z największych centrów handlowych w Polsce – Silesia City Center, odwiedzane przez około 15 mln osób rocznie oraz Strefa Kultury, położona w centralnej części miasta, na terenie dawnej Kopalni „Katowice”. Tu powstało Międzynarodowe Centrum Kongresowe (MCK), Muzeum Śląskie oraz siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR). Całość Strefy Kultury uzupełnia symbol miasta: Hala Widowiskowo-Sportowa „Spodek”.
Oprócz katowickiego Rynku warto odwiedzić ulicę Mariacką, uznawaną za rozrywkowe centrum miasta.
Historię Katowic pokazują m.in. osiedla Giszowiec i Nikiszowiec – wpisany na listę Pomników Historii. To unikalne osiedle robotnicze wybudowane na początku XX w. z czerwonej cegły, ocalałe do dnia dzisiejszego w prawie niezmienionej formie.
W 2015 r. Katowice otrzymały tytuł Miasta Kreatywnego UNESCO w dziedzinie muzyki, stając się pierwszym Miastem Muzyki UNESCO w Europie Środkowo-Wschodniej.
STREFA KULTURY
W przeszłości Katowice były prężnym ośrodkiem przemysłowym, istniało tutaj ponad 50 kopalń węgla kamiennego. Obecnie obszar po jednej z nich, kopalni „Katowice” (funkcjonującej do lat 90. XX wieku w samym centrum miasta), stanowi obowiązkowy punkt na mapie każdego turysty odwiedzającego miasto, a także popularne miejsce spacerów mieszkańców. Poddany całkowitej rewitalizacji teren po kopalni „Katowice”, zwany dzisiaj Strefą Kultury, charakteryzuje niezwykła różnorodność architektoniczna. Tworzą ją cztery obiekty:

SIEDZIBA NARODOWEJ ORKIESTRY SYMFONICZNEJ POLSKIEGO RADIA (NOSPR)
– z salą koncertową na 1800 osób i akustyką na światowym poziomie, porównywalną z takimi salami koncertowymi jak: Pierre Boulez Saal w Berlinie, Philharmonie de Paris w Paryżu, czy Walt Disney Concert Hall w Los Angeles (dzięki współpracy z renomowaną japońską firmą Nagata Acoustics); konstrukcja bryły budynku utrzymana jest w estetyce inspirowanej katowickim osiedlem górniczym Nikiszowiec.

HALA WIDOWISKOWO-SPORTOWA SPODEK
– kultowy obiekt z bogatą historią wydarzeń sportowych i muzycznych, ikona architektury modernistycznej i symbol Katowic. Obiekt jest w stanie pomieścić 9 tys. osób podczas koncertów i 11 tys. osób podczas wydarzeń sportowych.

MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE (MCK)
– nowoczesny gmach, z charakterystyczną zieloną doliną na dachu, łączy szereg funkcji: kongresową, konferencyjną, wystawienniczą, targową i widowiskową. Sale: wielofunkcyjna, balowa, audytoryjna oraz 26 sal konferencyjnych są w stanie obsłużyć wydarzenia różnego formatu. Pojemność obiektu to 15 tys. osób.
MUZEUM ŚLĄSKIE
– główne sale wystawowe wraz ze zbiorami, zlokalizowane są pod ziemią, czym nawiązują do wyrobisk górniczych dawnej kopalni „Katowice”. Część naziemną muzeum charakteryzują unikalne szklane budynki oraz odrestaurowane pokopalniane budynki z charakterystycznej czerwonej cegły. Nad całością wznosi się wieża dawnego szybu kopalni „Katowice”, obecnie punkt widokowy.

SZLAK MODERNY
To miejska trasa turystyczna w centrum Katowic, prezentująca 16 budynków w stylu przedwojennej architektury modernistycznej, dzięki którym miasto nazywano „polskim Chicago”. Składająca się na Szlak Moderny architektura powstała w latach 20-tych i 30-tych XX wieku. To unikalna w skali kraju wizytówka miasta ukazująca różnorodność użytkową obiektów: od willi mieszkalnych, przez kościoły, aż po obiekty użyteczności publicznej.
Budynki modernistyczne charakteryzują się minimalizmem i prostotą oraz dużymi przeszkleniami mającymi za zadanie wpuszczać do ich wnętrza jak najwięcej światła. Na szlaku leży m.in. monumentalny gmach Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, czyli dawnego Sejmu Śląskiego, który w momencie powstania w 1932 roku był największym budynkiem w Polsce. Gmach obecnie znajduje się na liście Pomników Historii. Kolejnym obiektem jest siedziba Polskiego Radia na ul. Ligonia oraz 60-metrowy gmach Urzędu Skarbowego, tzw. drapacz chmur przy ul. Żwirki i Wigury 15 – jeden z pierwszych tego typu, najwyższych budynków w ówczesnej Europie, zamieszkiwany niegdyś przez reżyserów oraz pisarzy.
OSIEDLE NIKISZOWIEC
To wyjątkowe miejsce na mapie Katowic. Osiedle robotnicze powstało w latach 1908-1918 dla górników kopalni „Wieczorek”. Zaprojektowali je architekci z Charlottenburga (Berlin) – Emil i Georg Zillmannowie. Od tamtych czasów miejsce to ocalało w prawie niezmienionej formie i stanowi najlepiej zachowany przykład osiedla robotniczego na Górnym Śląsku.
Na ten unikatowy układ przestrzenny o powierzchni 15 ha składa się 9 kwartałów budynków, z licznymi detalami architektonicznymi i specyficznym układem urbanistycznym. Zabudowa osiedla miała zaspokajać wszelkie potrzeby mieszkańców, dlatego w jego obrębie wybudowano m.in. kościół, szpital, pralnię z maglem, czy piec do wypieku chleba.
Magiczny klimat Nikiszowca dopełniają urokliwe podcienie i znajdujące się w nich kawiarenki.
W centralnej części osiedla, w jednym z budynków, znajduje się oddział Muzeum Historii Katowic, gdzie można zobaczyć m.in. wystrój dawnego mieszkania na Nikiszowcu oraz prace lokalnych malarzy, często pracowników kopalni.
Nikiszowiec uzyskał tytuł Pomnika Historii, nadawany przez Prezydenta RP zabytkom o szczególnym znaczeniu dla kultury kraju.

Zapraszamy do Katowic:
https://www.traveligo.pl/noclegi/polska,slask,city-katowice
i do odwiedzenia Śląska: