Orientalne Maroko – idealna propozycja na wakacje

Maroko zdecydowanie wyróżnia się spośród innych krajów Afryki Północnej.

Orientalna atmosfera tutejszych miast i miasteczek, gościnni miejscowi na każdym kroku oraz doskonały klimat tworzą warunki do spędzenia niezapomnianych wakacji. Przepisem na idealny wypoczynek może być błogi relaks na plaży połączony ze zwiedzaniem. Zgromadziliśmy listę atrakcji, które koniecznie trzeba zobaczyć – przekonajcie się sami co Maroko ma do zaoferowania!

1. MARRAKESZ

Niezwykłe miasto i jeden z najłatwiej rozpoznawalnych symboli Maroko. Uważane jest za stolicę południowej części kraju i jest doskonałą bramą do licznych wędrówkach po górach Atlas. Ta tętniąca życiem, zachwycająca kolorami i zapachami metropolia jest obowiązkowym punktem każdej wizyty w Maroko. Do najważniejszych atrakcji Marrakeszu można zaliczyć plac Dżami al-Fana. Tutaj odbywa się słynny nocny targ z pokazami miejscowych artystów, możliwością skosztowania lokalnych przysmaków i zakupienia wielu pamiątek. W ciągu dnia także plac nie zasypia. Warto także zobaczyć Meczet Kutubijja (Bibliotekarzy) z najwyższym i najpiękniejszym minaretem w całym kraju, bogato zdobiony pałac Bahia, budynek szkoły koranicznej Alego Ibn Jusufa czy wiele innych, porozsiewanych po całym mieście atrakcji. Koniecznie trzeba też udać się na spacer po krętych uliczkach Marrakeszu, by w pełni i na spokojnie odczuć magię tego orientalnego miejsca.

2. RABAT

Stolica i jednocześnie największe miasto Maroko. Stanowi bardzo ważny ośrodek przemysłowy i edukacyjny, choć i turyści znajdą tu coś dla siebie. W Rabacie panuje znacznie spokojniejsza atmosfera niż w Marrakeszu, co nie oznacza że nie będzie można zrobić obfitych zakupów na suku czy spróbować lokalnych dań w ulicznym barze. Miasto pełne jest kolonialnej zabudowy, która doskonale współgra ze strzelistymi minaretami licznych meczetów. Koniecznie trzeba zobaczyć Meczet Hassana – niegdyś planowany jako największa tego typu budowla w kraju – mauzoleum Mohammeda V a także doskonale zachowaną warowną kasbę Al-Udaja.

3. FEZ

Jedno z popularniejszych wśród turystów miast w północno – centralnej części Maroko. To, co wyróżnia Fez spośród innych miejscowości to najwspanialsza i najstarsza medyna, czyli stara część miasta. Wąskie (często mające metr szerokości) uliczki starówki skrywają wiele niespodzianek dla przyjezdnych – liczne sklepiki z przyprawami i materiałami, garbarnie i warsztaty przetwarzające skórę, uliczne bary i wiele innych. Można tu podziwiać także zabytkowe cmentarze wykładane barwnymi mozaikami, meczety oraz mauzolea. Cała medyna z Fezie została wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i z pewnością nie można pominąć jej zwiedzania.

4. ESSAOUIRA

Znane także jako As-Sawira czy Mogador jest przepięknym, portowym miastem o bogatej historii. Spokojna, niewielka medyna zachęca do klimatycznych spacerów całymi dniami. Charakterystyczne dla miasta są błękitne łodzie i kutry rybackie, którymi obstawiony jest cały port. Góruje nad nim warowna twierdza, a całość otoczona jest masywnym murem. Nie bez powodu Essaouira nazywana jest Wietrznym Miastem – od oceanu wieje tu bardzo mocno, dzięki czemu tutejsze wybrzeże szczególnie upodobali sobie surferzy.

5. GÓRY ATLAS

Maroko może poszczycić się dostępem do najwyższego pasma górskiego Afryki – Atlasu. Z powodzeniem można je przemierzać na wiele sposobów. Z największych atrakcji tego regionu można wymienić chociażby możliwość wejścia na najwyższy szczyt tej części kontynentu, Jbel Toubkal o wysokości 4167 m n.p.m. Podejście jest bardzo łagodne i poradzą sobie z nim nawet początkujący miłośnicy górskich wycieczek. Można także udac się na emocjonujący rafting czy spływ kajakami po wypływających z Atlasu rzekach. Dla osób, które nie lubią ekstremalnych wrażeń, polecić można całodzienne spacery po tutejszych parkach narodowych, podziwianie jezior, wodospadów i innych cudów natury.

6. TAROUDANT

Malownicze miasto często nazywane „Małym Marrakeszem”. Klimatyczne, choć niewielkie, ma piękną, zabytkową medynę, liczne garbarnie i sklepy ze skórzanymi wyrobami, barwne suki i bogato zdobione meczety. W obrębie Taroudant zwiedzić można też warowną kasbę, dookoła której rozwinęło się dzisiejsze miasto. Znacznie mniej komercyjna i bardzo naturalna miejscowości jest doskonałym pomysłem na wizytę dla szukających tego typu miejsc odkrywców.

7. AGDZ I DOLINA RZEKI DRAA

Niewielkie miasteczko położone w górach, będące swoistą bramą do doliny rzeki Draa. Niegdyś miasto było przystankiem karawan, dziś zajmuje się głównie turystyką. Centralnym punktem miasta jest ogromny plac, gdzie w każdy czwartek odbywa się bogaty targ. Nad miejscowością górują ruiny warownej twierdzy, skąd rozpościera się cudowny widok na okolicę. Dolina rzeki Draa jest wyjątkowo zielona, podczas podróży wzdłuż niej podziwiać można urodzajne oazy ze skupiskami palm daktylowych, gdzie można zatrzymać się i odpocząć po podróży.

Oczywiście nie zgromadziliśmy tutaj wszystkich najpiękniejszych miejsc w Maroko. Jest tu też wiele pięknych plaż, malowniczych dolin i oaz, malutkich miasteczek porozrzucanych po całym kraju, których nie sposób zliczyć i wymienić. Warto zobaczyć je samemu lub na trasie wycieczki objazdowej z profesjonalnym przewodnikiem.

Wszystkie nasze propozycje na niezapomniane wakacje w Maroko znajdują się TUTAJ  

Polecamy


Last Minute Turcja

Dodaj komentarz