Traveligo.pl

Rzetelna Firma

Wiarygodna Firma

Dołącz do 127.000 zadowolonych klientów, którzy podróżowali z nami od 2004 roku.

Infolinia i rezerwacja: tel. 0 801 407 406

Infolinia i rezerwacja (abonenci spoza TP SA oraz sieci kom.): tel. 0 22 517 16 00

Agadir
Agadir
Sorea

Biuletyn

Najnowsze informacje o najlepszych promocjach oraz ofertach last minute prosto na Twoją skrzynkę.

Jesteśmy laureatem nagrody Mazowiecka Firma Roku

Jesteśmy laureatem RANKINGU SKLEPÓW INTERNETOWYCH Money.pl i Wprost 2010

Węgry - czerwień papryki

« poprzednie

zdjęcie 1/11

następne »

Oficjalna nazwaRepublika Węgierska
Nazwa lokalnaMagyar Köztársaság
StolicaBudapeszt
Powierzchnia93 030 km2
Ludność10 140 000
Położenie
Europa Środkowa, na północny zachód od Rumunii
Sąsiedzi
Austria 366 km; Chorwacja 329 km; Jugosławia (Serbia) 151 km; Rumunia 443 km; Słowacja 515 km; Słowenia 102 km; Ukraina 103 km
Skład etniczny
Węgrzy 89,9%, Romowie 4%, Niemcy 2,6%, Serbowie 2%, Słowacy 0,8%, Rumuni 0,7%
Wyznania
katolicy 67,5%, kalwiniści 20%, luteranie 5%, ateiści i inni 7,5%
Waluta
1 forint (HUF) = 100 fillerów
Język
węgierski
Największe miasta
Debreczyn, Miszkolc, Segedyn, Pecz, Győr
Ustrój polityczny
demokracja parlamentarna
Święta narodowe
Dzień św. Stefana, 20 sierpnia (upamiętniający koronację króla Stefana w 1000 roku)

Opis kraju

Węgry

 

Węgry to niewielki kraj położony w sercu Europy Środkowej, w Niecce Karpackiej. Ponad połowę jego powierzchni stanowi Wielka Nizina Węgierska - płaska kraina położona w dorzeczu Dunaju i Cisy. Na wschód od Dunaju i na północ od Niziny Węgierskiej rozciąga się Średniogórze Północne. Znajdujące się tu masywy Börzsöny, Cserhát, Mátra, Bükk i  Wzgórza Zemplén, wyróżniają się w krajobrazie, ale nie imponują wysokością. W Górach Mátra znajduje się najwyższy szczyt kraju - Kékes (1014 m n.p.m.).

 

Po zachodniej stronie doliny Dunaju znajdują się pagórkowate tereny Krainy Zadunajskiej. Wśród wulkanicznych wzgórz znajduje się jedno z najsłynniejszych jezior Europy - Balaton. Na północ od niego rozciągają się niewysokie pasma Średniogórza Zadunajskiego (Wzgórza Keszthelyi, Bakony, Vértes, Gerecse, Pilis, Wzgórza Wyszehradzkie).

 

Budapeszt

Dzięki wspaniałemu położeniu, stolica Węgier jest uważana za jedno z najpiękniejszych miast Europy. Powstała ona w 1873 r. z połączenia trzech istniejących miast: Budy, Óbudy i Pesztu. Zabytkowe centrum miasta zostało wpisanę na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.  Modry, szeroki i kręty Dunaj rozdziela górzystą pofałdowaną Budę od płaskiego Pesztu. Groty, lecznicze źródła cieplicowe, tereny wypoczynku – wszystko to znajdziemy w 2-milionowym, tętniącym życiem mieście. Wśród zabytków godny uwagi jest zarówno amfiteatr z czasów rzymskich, jak i łaźnie tureckie, czy też architektura w stylu węgierskiej secesji. Teatry, sale koncertowe, opera, kawiarnie, kluby sprawiają, że węgierska stolica tętni życiem.

 

Historia

Opanowanowanie w IX w. przez ugrofińskie plemiona Madziarów terenów nizinnych nad Dunajem i Cisą, było początkiem stalego osadnictwa.  Madziarzy pod wodzą księcia Arpada musieli niejednokrotnie toczyć walki o swój byt na tych terenach. Pod koniec tysiąclecia, za panowania księcia Gejzy, Węgry przyjęły chrzest. Zalążki państwowości stworzył Stefan I, który był pierwszym koronowanym władcą Węgier. Największy rozwój kraj przeżywał w czasach, gdy władała nim dynastia Andegawenów. W II połowie XV w., w okresie panowania króla Macieja Korwina, państwo węgierskie osiągnęło szczyt swojej potęgi.

 

 

strona: 1 | 2

Widok z satelity

Akceptujemy płatności:

facebook

Copyright © 2004 - 2014 Grupa Traveligo Sp. z o.o.

Jeśli szukają Państwo najlepszego sposobu na spędzenie wakacji, prosimy o zostawienie wiadomości wraz z mailem i nr tel. Konsultanci TraveliGo.pl pomogą wybrać wycieczkę spełniąjącą wszystkie Państwa wymagania.

Wyślij »

Message