Zaplanuj udane wakacje Dołącz do 181 000 zadowolonych Klientów,
którzy podróżowali z nami od 2004

Certyfikaty
 • Jesteśmy Członkiem Polskiego Związku Touroperatorów
 • money
 • rzetelna firma
 • firma wiarygodna finansowo
Infolinia i rezerwacja
 • 22 517 16 00 Dla abonentów spoza TP SA oraz z sieci kom.
  Pn - Pt 8:30 - 23:00. Weekendy: 10:00 - 20:00
 • 801 407 406 Dla abonentów TP SA - 49 gr/min
  Pn - Pt 8:30 - 23:00. Weekendy: 10:00 - 20:00
Tunezja
O kraju

Sri Lanka

 

Sri Lanka, dawny Cejlon,  jest wyspą w kształcie łzy, położoną w północnej części Oceanu Indyjskiego, oddaloną zaledwie o 48 km od półwyspu Indyjskiego. Rozciąga się z północy na południe na odległość 435 km, natomiast w najszerszym miejscu mierzy 225 km. Od zachodu wyspę oblewają wody Zatoki Arabskiej, od wschodu - wody Zatoki Bengalskiej. Od południa jest tylko ocean, a najbliższym lądem jest Antarktyda.

 

Warunki naturalne

W centrum części południowej wznosi się masyw górski ze szczytami Pidurutalagala (2524 m n.p.m.), Kirigalpotta (2394 m n.p.m.), Adam’s Peak (2243 m n.p.m.). Masyw górski otacza z południa na północ centralny płaskowyż. We wszystkich kierunkach od płaskowyżu rozciągają się rozległe równiny nadmorskie. Największą rzeką Sri Lanki jest Mahaweli zwana Gangą, która osiąga długość 331 km i wpływa do Zatoki Bengalskiej.

 

Sri Lanka jest typowo tropikalnym krajem. Mimo niewielkich rozmiarów, klimat wyspy jest zróżnicowany.  Niziny części południowej znajdują się pod wpływem gorącego i wilgotnego klimatu okołorównikowego.  W środkowej oraz północnej części płaskowyżu centralnego zaznaczają się wpływy bardziej suchego klimatu. Słoneczne, ciepłe dni są tu regułą, nawet w czasie pory deszczowej. Średnie temperatury powietrza wahają się od 33ºC na wybrzeżach do 10ºC w centrum kraju. Woda morska natomiast nagrzana jest do 27ºC.

 

Sri Lanka jest bardzo zieloną wyspą, pełną bujnej roślinności i egzotycznych zwierząt, będących pod szczególną ochroną. Naturalną szatę roślinną Sri Lanki stanowią lasy tropikalne i monsunowe z cennymi gatunkami drzew (m.in. hebanowcem i drzewem atłasowym). Przy ujściach rzek występują również lasy namorzynowe. Palmy kokosowe, drzewa bananowe, rododendrony, kwitnące na czerwono przydrożne drzewa płomienne, pola ryżowe i herbaciane, lilie, orchidee, tropikalne owoce - wszystko to tworzy niezapomniane wrażenie.

 

Polityka i gospodarka

Demokratyczno Socjalistyczna Republika Sri Lanki jest suwerennym państwem. Odzyskała niepodległość w 1948 r., a forma dzisiejsza została wprowadzona w 1978 r. Władza legislacyjna jest sprawowana przez Parlament, natomiast władza wykonawcza przez Prezydenta wybieranego co 6 lat.

 

Na Sri Lance od wielu lat trwa konflikt polityczny na tle etnicznym. Jednak od roku 1996, kiedy rozpoczęły się rokowania pokojowe, rząd Sri Lanki zapewnia, że turyści mogą się czuć bezpieczni. Obecnie Sri Lanka otwiera się na turystykę i w tej chwili można bezpiecznie podróżować po całej wyspie, odwiedzając tereny, które jeszcze nie tak dawno były niedostępne.

 

Sri Lanka jest głównie krajem rolniczym. Dominującym zbiorem jest ryż, dzięki któremu państwo jest niemal samowystarczalne. Herbata, kauczuk, kokos stanowią również ważne zbiory rolnicze. Sri Lanka jest głównym eksporterem klejnotów i kamieni półszlachetnych. Ważną rolę na Sri Lance pełni także turystyka.

 

Tradycja i kultura

Pierwsze wzmianki o Sri Lance pochodzą sprzed dwóch tysięcy lat, kiedy to buddyzm zapoczątkował rewolucję kulturalną. Fala przemian przyniosła okres znaczony niezwykłymi osiągnięciami. Zmienił się model życia – znaczenia nabrała sztuka, powstawały świątynie, klasztory, posągi, budowano ogromne sztuczne zbiorniki wodne i systemy irygacyjne. Prawie 25 wieków później buddyzm wciąż zachował swą pierwotną postać. Jego doktryna pokoju i tolerancji oddziałuje na ziemię i zamieszkujących ją ludzi. Podróżując po Sri Lance można natknąć się na świątynie buddyjskie lub dahaby, hinduskie kowile, chrześcijańskie kościoły czy meczety.

 

Sri Lanka to wspaniała, różnobarwna mieszanka religii, kultur, ras, krajobrazów –  to tropikalne miejsce spotkania tradycji z nowoczesnością. Cały kraj jest przesiąknięty specyficznymi dla krajów tropikalnych kolorami i zapachami. Poruszając się po wyspie, towarzyszyć Ci będzie tradycyjne pozdrowienie – „Ayubowan” – żyj długo.

 

Szczegółowe informacje

Masz zapytanie

zostaw numer, oddzwonimy do Ciebie.

 • Oficjalna nazwa Demokratyczno-Socjalistyczna Republika Sri Lanki
 • Nazwa lokalna Sri Lanka Prajatantrika Camajavati Janarajya (Ilankaic Çananayaka Çoçalicak Kutiyarçu)
 • Stolica Kolombo
 • Powierzchnia 65 610 km2
 • Ludność 19 238 000
 • Położenie południowa Azja, wyspa na Oceanie Indyjskim, na poludnie od Indii
 • Sąsiedzi wyspa na Oceanie Indyjskim
 • Skład etniczny Syngalezi 74%, Tamilowie 18%, Maurowie, Malajowie i inni 8%
 • Wyznania buddyści 69%, hinduiści 15%, chrześcijanie 8%, muzułmanie 8%
 • Waluta 1 rupia lankijska (LKR) = 100 centów
 • Język syngaleski (sinhala) 74%, tamilski 18%; angielski jest używany powszechnie, posługuje się nim biegle około 10% ludności
 • Największe miasta Sri Jayawardenapura Kotte, Dehivala-Mount Lavinia, Moratuwa, Dżafna (Jaffna), Kandy 
 • Ustrój polityczny republika
 • Święta narodowe Święto Niepodległości i Święto Narodowe, 4 lutego (1948)

Masz zapytanie

zostaw numer, oddzwonimy do Ciebie.