Traveligo.pl

Rzetelna Firma

Wiarygodna Firma

Dołącz do 127.000 zadowolonych klientów, którzy podróżowali z nami od 2004 roku.

Infolinia i rezerwacja: tel. 0 801 407 406

Infolinia i rezerwacja (abonenci spoza TP SA oraz sieci kom.): tel. 0 22 517 16 00

Agadir
Agadir
Sorea

Biuletyn

Najnowsze informacje o najlepszych promocjach oraz ofertach last minute prosto na Twoją skrzynkę.

Jesteśmy laureatem nagrody Mazowiecka Firma Roku

Jesteśmy laureatem RANKINGU SKLEPÓW INTERNETOWYCH Money.pl i Wprost 2010

Holandia - kraj kwiatów

« poprzednie

zdjęcie 1/5

następne »

Oficjalna nazwaKrólestwo Holandii
Nazwa lokalnaKoninkrijk der Nederlanden
StolicaHaga - siedziba dworu i rząduAmsterdam - stolica konstytucyjna i siedziba Parlamentu
Powierzchnia41 547 km2
Ludność15 807 700

Aktualna pogoda

deszcz, 12°C/11°C
wiatr północno-wschodni, 35 km/h.

Położenie
Europa Zachodnia, nad Morzem Północnym, pomiędzy Belgią a Niemcami
Sąsiedzi
Belgia, 450 km; Niemcy 577 km
Skład etniczny
Holendrzy 94%, Marokańczycy, Turcy i inni 6%
Wyznania
katolicy 34%, protestanci 25%, muzułmanie 3%, inni 2%, ateiści 36%
Waluta
1 euro (€) = 100 centów
Język
holenderski
Największe miasta
Rotterdam, Utrecht, Eindhoven, Groningen, Tilburg, Haarlem, Enschede
Ustrój polityczny
monarchia konstytucyjna
Święta narodowe
Dzień Królowej, 30 kwietnia

Opis kraju

Holandia

 

Holandia leży w Europie zachodniej i sąsiaduje z Belgią i Niemcami (na południu i wschodzie), na północy i zachodzie jej naturalną granicę stanowi Morze Północne.

Liczy około 16 milionów mieszkańców, a woda zajmuje niemal szóstą część jej powierzchni.

Powierzchnia Holandii wynosi 41 547 km². Pod względem gęstości zaludnienia (380 mieszkańców na 1 km²) kraj ten zajmuje trzecie - po Monako i Malcie – miejsce w Europie.

 

Trzy największe miasta Holandii – Amsterdam, Rotterdam i Haga – leżą w zurbanizowanej zachodniej części kraju, zwanej Randstad. Najbardziej kosmopolitycznym miastem i sercem życia kulturalnego jest stolica, Amsterdam. Rotterdam wraz ze swym portem – jednym z największych w świecie – stanowi centrum przemysłowe, zaś Haga to siedziba rządu i większości ambasad oraz konsulatów. Trwająca już od dawna rywalizacja pomiędzy Amsterdamem a Rotterdamem osiąga tradycyjnie punkt kulminacyjny podczas meczów piłkarskich rozgrywanych między Ajaksem a Feyenoordem.

Kraj można generalnie podzielić na protestancką północ i katolickie południe, których wspólną granicę stanowią tzw. wielkie rzeki.

 

Holandia ma wiele do zaoferowania miłośnikom kultury. Jej bogata historia znajduje odzwierciedlenie w licznych zabytkowych budowlach i bezcennych kolekcjach muzealnych: począwszy od regionalnych zbiorów muzeów Fryzji czy Drenthe, poprzez domy sławnych twórców, a skończywszy na słynnych kolekcjach holenderskich mistrzów w amsterdamskim Rijksmuseum i haskim Mauritshuis. Sztukę nowoczesną i najnowszą można podziwiać nie tylko w znanych muzeach, znajdujących się m.in. w Amsterdamie i Rotterdamie, lecz także w licznych galeriach.

 

Równinne tereny Holandii usiane są domostwami często ukrytymi wśród drzew. Z kolei wiatraki na ogół stawiano na otwartej przestrzeni, aby mogły pracować pełną parą. Zarówno wiejskie zagrody, jak i wiatraki, mają tyle uroku, że można wręcz zapomnieć o ich utylitarnym charakterze.

 

Holenderska miłość do kwiatów zrodziła się z dość prozaicznych powodów: ich zapach miał zabijać fetor w XVII-wiecznych domach. Poczucie piękna pojawiło się niejako samoistnie i obecnie Holandia należy do czołowych producentów kwiatów na świecie. Kraj ma znakomity system dystrybucji, dzięki czemu z powodzeniem konkuruje z takimi kwiatowymi potentatami jak Izrael, Hiszpania, Kolumbia, Kenia, Zimbabwe i Zambia. Holandia jest niekwestionowanym liderem w produkcji cebul kwiatowych – jej udział w światowym rynku wynosi 92%.

 

W Holandii panuje klimat umiarkowany, typowo morski, charakteryzujący się średnio ciepłym latem i łagodną zimą, dużą ilością opadów, mgieł i wiatrów. W lecie maksymalna temperatura waha się w okolicach 20ºC, zaś zimą średnio najniższa zbliża się do zera. Na południe od “wielkich rzek” jest trochę cieplej niż na północ od nich, zaś nad morzem bywa nieco więcej słonecznych dni niż w głębi kraju. Latem na wybrzeżu, gdy wieje zachodni wiatr, występuje duża różnica temperatur między morzem a lądem.

 

strona: 1 | 2

Widok z satelity

Akceptujemy płatności:

facebook

Copyright © 2004 - 2014 Grupa Traveligo Sp. z o.o.

Jeśli szukają Państwo najlepszego sposobu na spędzenie wakacji, prosimy o zostawienie wiadomości wraz z mailem i nr tel. Konsultanci TraveliGo.pl pomogą wybrać wycieczkę spełniąjącą wszystkie Państwa wymagania.

Wyślij »

Message