cellphone225171600

Z nami zaplanujesz udane wakacje!Blisko 240 000 zadowolonych klientów od 2004 roku!

  • Jesteśmy Członkiem Polskiego Związku Touroperatorów
  • money
  • PIT

Infolinia i rezerwacja pon.-pt. 8:30-19:00; sob.-nd. 10:00-16:00

Wakacje Last Minute
Północno-wschodnie Włochy, Veneto i Friuli - flaga

Veneto i Friuli

Wszystkie przewodniki

Veneto i Friuli - zaplanuj wakacje

Pozycja submenu
Veneto i Friuli

Veneto jest krainą ogromnych kontrastów, urzekającą zarówno naturalnym pięknem Dolomitów, jeziora Garda (największego jeziora Włoch) i pofałdowanych Wzgórz Euganejskich, jak i wspaniałością dzieł człowieka, takich jak starożytne miasta: Werona, Vicenza i Padwa. Sąsiadująca z Veneto i Friuli Wenecja Julijska graniczy od wschodu ze Słowenią, a na północy sięga po Alpy Karnickie. Jej miastami są zbudowane przez Rzymian Akwileja i ruchliwy adriatycki port Triest.

 

Płaski krajobraz równiny Veneto ma naturalne zamknięcie w postaci malowniczych Dolomitów, stanowiących północno-zachodnią granicę tej krainy. Friuli - region najbardziej wysunięty na północny wschód  Włoch, jest wciśnięty między Austrię na północy, a Słowenię na wschodzie. Veneto i Friuli mają od południa dostęp do Adriatyku, do jego plaż i portów, które kontrastują z łagodnie pofałdowanym terenem w głębi lądu, wąskim pasem jeziora Garda oraz licznymi atrakcyjnymi uzdrowiskami oraz starożytnymi miastami.

 

Werona jest ośrodkiem handlu, drugim co do wielkości, po Wenecji, miastem Veneto i jednym z najbogatszych w północnych Włoszech. W jej starożytnym centrum wznoszą się dumnie liczne ruiny rzymskie, prawie tak wspaniałe jak te w stolicy Włoch, oraz palazzi zbudowane z rosso di Verona – miejscowego wapienia o różowym odcieniu – przez średniowiecznych władców miasta. Dwa miejsca szczególnie przyciągają turystów: ogromna Arena z I w. i Piazza delle Erbe z malowniczym targiem. Jednym z najważniejszych zabytków Werony jest kościół San Zeno Maggiore za słynnymi średniowiecznymi drzwiami z brązu, ozdobionymi znakomitymi płaskorzeźbami o treści biblijnej i ze scenami z życia patrona kościoła.

 

Arena – rzymski amfiteatr w Weronie (30 r.) - jest trzecim pod względem wielkości, po rzymskim Koloseum i amfiteatrze w pobliżu Neapolu pod Kapuą. W jego wnętrzu mogli pomieścić się niemal wszyscy mieszkańcy rzymskiej Werony. Z całego Veneto ściągali tu widzowie, aby popatrzeć na inscenizacje bitew i walki gladiatorów.

 

Od czasów rzymskich centrum Werony wyznaczał Piazza delle Erbe, znajdujący się na miejscu dawnego rzymskiego forum. Nazwa Piazza Erbe pochodzi od starego targu warzywnego. Dzisiaj na ocienionych parasolami straganach można kupić wszystko, od kanapek po świeże owoce, a jesienią grzyby. Stojąca pośrodku placu fontanna często jest niewidoczna spoza rozpiętych nad kramami parasoli. Tymczasem figura wieńcząca fontannę pochodzi z czasów rzymskich i przypomina, że plac ten pozostaje targowiskiem nieprzerwanie od 2000 lat.

 

San Zeno Maggiore – zbudowany w latach 1123-1135 jako sanktuarium patrona Werony, świętego Zenona, jest najbardziej zdobionym kościołem romańskim w północnych Włoszech. Jego fasadę zdobi ogromna rozeta oraz marmurowe płaskorzeźby. Wejście osłania przedsionek. Najbardziej interesujące są jednak kwatery brązowych drzwi z Xi i XII w. Masywna wieża stojąca na północ od San Zeno kryje grób króla Włoch, Pepina (777-810).

 

Jezioro Garda – największe i położone najdalej na wschód z wszystkich włoskich jezior, graniczy z trzema regionami: Trydentem od północy, Lombardią od zachodu i południa oraz z Veneto od południa i wschodu. Nizinny krajobraz na południu w miarę posuwania się na północ stopniowo staje się coraz bardziej urozmaicony, aż wreszcie pojawiają się w nim monumentalne skaliste urwiska, niekiedy porośnięte sosnami, okalające północne brzegi jeziora. Liczne ośrodki sportowe, tereny wycieczkowe i wspaniała sceneria pokrytych śniegiem szczytów sprawiają, że jezioro jest znakomitym miejscem letniego wypoczynku.

 

Vicenza jest znana głównie jako miasto Andrei Palladia (1508-1580), który ze skromnego kamieniarza stał się najbardziej wpływowym architektem swoich czasów. Spacerując po Vincenzie można śledzić ewolucję jego stylu architektonicznego. Pośrodku miasta stoi monumentalna budowla, którą Palladio przebudował na ratusz. Poza tym wzniósł pobliski Teatro Olimpico i liczne pałace bogatych obywateli Vicenzy. Vicenza słynie na cały świat ze swojej wspaniałej architektury. Jest to zarazem jedno z najbogatszych miast Veneto, które oprócz zabytków oferuje turystom eleganckie sklepy i kawiarnie. 

 

Padwa (Padova) jest starym miastem uniwersyteckim o wspaniałych tradycjach naukowych. Bogata w dzieła sztuki i architektury, ma dwa wyjątkowe zabytki. Pierwszy z nich to kaplica Scrovegnich, w północnej części miasta, słynąca ze wzruszających fresków Giotta. Kaplica stoi blisko dworca kolejowego i stanowi część kompleksu, do którego należą również kościół i dawny klasztor degli Eremitani – obecnie siedziba muzeum. Drugim zabytkiem jest Basilica di Sant’Antonio, jedno z najbardziej popularnych miejsc pielgrzymkowych. Enrico Scrovegni wybudował kaplicę w 1303 r., mając nadzieję, że uchroni w ten sposób duszę swego zmarłego ojca, lichwiarza, od potępienia. Kaplicę wypełniają piękne freski ze scenami z życia Chrystusa i Marii. Namalował je Giotto w latach 1303-1305. Jest to dzieło o silnej wymowie, które wywarło wielki wpływ na malarstwo europejskie. Basilica di Sant’Antonio z wieżyczkami przypominającymi minarety i bizantyjskimi kopułami, zwana jest też Il Santi. W ołtarzu głównym znajdują się wspaniałe płaskorzeźby Donatella. Obwieszony wotami grobowiec św. Antoniego znajduje się w północnym ramieniu transeptu. Ściany wokół są ozdobione płaskorzeźbami ze scenami z życia św. Antoniego.

 

Cortina d’Ampezzo – główny ośrodek narciarski we Włoszech, chętnie odwiedzany przez osoby z eleganckich sfer Turynu i Mediolanu, ma wiele restauracji i barów. Cortina położona jest w wyjątkowo malowniczej części Dolomitów, co stanowi o jej atrakcyjności. Po Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, które odbyły się tu w 1956 r., pozostały doskonałe obiekty sportowe. Poza trasami zjazdowymi i przełajowymi znajdują się tu: skocznia i tor bobslejowy, olimpijski stadion lodowy, baseny, korty tenisowe i stajnie z końmi. Latem Cortina zamienia się we wspaniałą bazę wycieczkową.

 

Triest (Trieste) jest nastrojowym miastem wciśniętym w zakątek Włoch koło Słowenii, oblewanycm falami Adriatyku. Ma wiele eleganckich domów stojących przy nabrzeżach jego długiego portu. Miejskie akwarium koło portu jest jedną z najpopularniejszych atrakcji Triestu. Zawiera okazy fascynującej fauny Adriatyku.

 

Źródło: Włochy - Przewodniki Wiedzy i Życia