cellphone225171600

Z nami zaplanujesz udane wakacje!Blisko 240 000 zadowolonych klientów od 2004 roku!

  • Jesteśmy Członkiem Polskiego Związku Touroperatorów
  • money
  • PIT

Infolinia i rezerwacja pon.-pt. 8:30-19:00; sob.-nd. 10:00-16:00

Wakacje Last Minute
Północno-zachodnie Włochy, Valle d’Aosta i Piemont - flaga

Valle d’Aosta i Piemont

Wszystkie przewodniki

Valle d’Aosta i Piemont - zaplanuj wakacje

Pozycja submenu
Valle d’Aosta i Piemont

W części północnej Piemontu leżą Alpy z ośrodkami narciarskimi,  jak np. Courmayeur, czy dzikie obszary Parco Nazionale del Gran Paradiso. W części południowej, wokół Barolo, są porosłe winnicami wzgórza oraz bezkresne pola zbóż i ryżu, używanego do miejscowej potrawy, risotto.

 

Rozległa i płaska Nizina Padańska, pokryta stojącymi w wodzie bezkresnymi polami ryżu wokół Vercelli i Novary, ciągnie się aż do podnóża Alp, majestatycznie piętrzących się na zachodzie. Turyn, stolica Piemontu i największe miasto w okolicy, jest usytuowany na skraju niziny, niemal u stóp gór. Dalej na północny zachód, w malowniczych alpejskich dolinach, prowadzących w stronę szczytów, kryją się wioski, starożytne miasta i zamki skupione wokół Aosty.

 

Parco Nazionale del Gran Paradiso – Dzika przyroda groźnych gór i soczystych łąk sprawia, że Gran Paradiso jest najwspanialszym parkiem narodowym Włoch, utworzonym w 1922 r. z części dawnych terenów łowieckich domu sabaudzkiego. Turyści zwiedzają go głównie latem ze względu na rzadkie okazy fauny i alpejskiej flory. Chętnie odwiedzane przez miłośników sportów zimowych są tu narciarskie trasy przełajowe. Władcą krainy jest koziorożec alpejski – spokrewniony z jeleniem, ale nie występujący nigdzie indziej w Europie. Przyrodnicy cenią tutejsze środowisko, gdyż można tu spotkać koziorożce, pardwy, orła przedniego, rzadkie motyle i świstaki.

 

Turyn (Torino) dla większości ludzi to przede wszystkim nowoczesny ośrodek przemysłowy w północnych Włoszech. Z pewnością jest on gospodarczym centrum, ale ma też urok i czar, co zawdzięcza barokowym budowlom i wspaniałym muzeom oraz malowniczej scenerii niezbyt odległych Alp. Z Turynem kojarzą się również słynny Całun Turyński, fabryka Fiata i drużyna piłkarska Juventusu. W 2006 r. odbędą się tu zimowe igrzyska olimpijskie.

 

Turyn szczyci się wieloma wspaniałymi muzeami, które mieszczą się w równie wspaniałych pałacach i budowlach publicznych. Centrum miasta jest stosunkowo małe, ale ulice są szerokie i proste, a duża liczba historycznych kawiarń i sklepów zachęca do przechadzek. Miasto słynie z nowoczesnej kuchni, a kilka restauracji zaliczanych jest nawet do najlepszych w kraju.

 

Architektura Turynu odzwierciedla transformację, jaką przeszła dawna stolica królewska, stając się stolicą przemysłu. Wystarczy spojrzeć na wystawne barokowe rezydencje rodziny sabaudzkiej i porównać je z futurystyczną Mole Antonelliana - wyniosłą konstrukcją zapowiadającą początek ery nowoczesnego przemysłu. Większa część XX-wiecznej historii Turynu związana jest z motoryzacją. To miasto obrał za siedzibę Fiat i mimo niepokojów społecznych koncernowi udało się osiągnąć sukces. Turyńskie muzeum prezentuje miłośnikom motoryzacji dzieje wzornictwa we włoskim przemyśle samochodowym.   

 

Źródło: Włochy - Przewodniki Wiedzy i Życia