cellphone225171600

Z nami zaplanujesz udane wakacje!Blisko 240 000 zadowolonych klientów od 2004 roku!

  • Jesteśmy Członkiem Polskiego Związku Touroperatorów
  • money
  • PIT

Infolinia i rezerwacja pon.-pt. 8:30-19:00; sob.-nd. 10:00-16:00

Wakacje Last Minute
Wielka Brytania - Imperium na wyspach, Szkocja - flaga

Szkocja

Wszystkie przewodniki

Szkocja - zaplanuj wakacje

Pozycja submenu
Szkocja

Szkocja, rozciągająca się od bogatych terenów rolniczych pogranicza (Borders) aż po łańcuch wysp oddalonych jedynie kilka stopni od koła polarnego, obfituje w tak różnorodne krajobrazy, że podobnych nie spotyka się w całej Wielkiej Brytanii. Na północny zachód od Edynburga leżą tereny trudno dostępne, górzyste, z licznymi zachowanymi skarbami archeologicznymi. Jeszcze dalej na północny zachód najwcześniejsze relikty szkockiej historii znajdują się na najstarszych skałach Ziemi.  

 

Szkoci, których jest sześć milionów, dumni są - co mocno podkreślają - ze swej odrębności, z własnego systemu prawnego, szkolnictwa i parlamentu. Pomimo jednoczącej ich narodowej dumy, Szkoci nie są ludem jednolitym. Główna linia podziału przebiega między mówiącymi po gaelicku góralami z Highlands a mieszkańcami Lowlands, którzy używali języka szkockiego, odmiany dawno zamarłego środkowoangielskiego. Dziś, choć celtycki język gaelicki przetrwał głównie na Hebrydach Zewnętrznych, większość mieszkańców Szkocji mówi po angielsku zabarwiając go gwarami regionalnymi lub wyraźnym lokalnym akcentem. Wiele szkockich nazwisk zaczyna się od celtyckiego przedrostka mac, który znaczy „syn”. Ślady dziedzictwa ludów nordyckich można dostrzec na dalekiej północy, gdzie mieszkańcy Szetlandów co roku witają powrót słońca festiwalem ognia Up Helly Aa, nawiązującym do tradycji wikingów.

 

W XVI w. nieufność wobec autorytetów pchnęła wielu Szkotów na łono Kościoła prezbiteriańskiego. W wyniku aktu tolerancyjnego z 1689 r. Kościół ten zdominował życie religijne Szkocji, jednak licząca się mniejszość pozostała katolicka. Dziś najwięcej katolików mieszka na zachodnich terenach – są to przeważnie właściciele drobnych gospodarstw rolnych, zwanych crofts, szczególnie zaś na Hebrydach. Na tych niezbyt gęsto zaludnionych wyspach przetrwały też tradycje ludowe, które niegdyś tworzyły kulturę obszarów Highlands, źródła wyobrażeń o tym, co szkockie. Stąd wziął swe początki system klanowy wraz z tartanami, dudziarzami i tak szczególnymi dyscyplinami sportowymi, jak miotanie grubym pniem drzewa, zwanym caber. W Highlands nadal co roku organizuje się zawody sportowe połączone z prezentacją tradycyjnych szkockich tańców.

 

Szkoci zawsze wykazywali niezwykłą pomysłowość i dlatego spośród nich wywodzi się tak wielu brytyjskich geniuszy. James Watt zaprojektował pierwszą nadającą się do wykorzystania maszynę parową, podczas gdy teorie Adama Smitha stworzyły podstawy rozwoju nowoczesnej ekonomii w XVIII stuleciu. W XIX w. James Simpson odkrył znieczulające właściwości chloroformu, James Young zbudował pierwszą na świecie rafinerię ropy naftowej, a Aleksander Bell wynalazł telefon, który zrewolucjonizował system łączności. W XX stuleciu odkryta przez Aleksandra Fleminga penicylina otworzyła przed medycyną zupełnie nowe możliwości.

 

Szkoci zasłynęli także jako niebywale zdolni biznesmeni i wybitni finansiści, bo przecież zarówno Bank of England, jak i Royal Bank of France zostały założone przez Szkotów, a Andrew Carnegie stworzył jedno z największych XIX-wiecznych amerykańskich imperiów przemysłowych.

 

Szkocja, kraj o bardzo surowych warunkach klimatycznych, dała tez światu wielkich odkrywców, między innymi Roberta Scotta (Antarktyda) i badacza Afryki, misjonarza Davida Livingstone’a. Bogate tradycje intelektualne i literackie Szkocji łączą się z takimi postaciami, jak XVIII-wieczny filozof David Hume, powieściopisarze sir Walter Scott i Robert Louis Stevenson, a także poeta Robert Burns. Dzisiaj odbywają się tu rozmaite festiwale sztuki.

 

Przy gęstości zaludnienia nie wyższej niż jedna piąta angielskiej lub walijskiej, Szkocja ma rozległe obszary nieuprawianych gruntów, które pozwalają mile spędzać czas na wolnym powietrzu. Są tu organizowane liczne zawody i imprezy, a otwarcie 12 sierpnia sezonu polowań na cietrzewie jest kulminacyjnym punktem kalendarza wydarzeń towarzyskich Wielkiej Brytanii. Wędkarstwo i turystyka górska są niezwykle popularne, a zimą tysiące ludzi zjeżdża na narty do Cairngorms i Glencoe. Chociaż pogoda jest tu mniej łaskawa niż gdziekolwiek indziej, Szkoci nie narzekają – mawiają, że oddychają czystym powietrzem i cieszą się z surowych warunków, czym różnią się od sąsiadów z południa.

 

Niewiele jest bardziej romantycznych obiektów na Wyspach Brytyjskich niż szkockie zamki. Obojętnie czy strzegą wysp, czy brzegów jeziora, te potężne warownie, często stawiane z dala od świata, stanowiły o dziejach i kulturze Highlands, krainy, gdzie waśniom i potyczkom między klanami nie było końca.