Z nami zaplanujesz udane wakacje!Blisko 240 000 zadowolonych klientów od 2004 roku!

 • Jesteśmy Członkiem Polskiego Związku Touroperatorów
 • money
 • PIT

Infolinia i rezerwacja pon.-pt. 8:30-20:00; sob.-nd. 10:00-16:00;

Lato 2018 - First minute
 • Wycieczka objazdowa Kilimandżaro z Serengeti i Zanzibarem, Tanzania
 • Wycieczka objazdowa Kilimandżaro z Serengeti i Zanzibarem, Tanzania
 • Wycieczka objazdowa Kilimandżaro z Serengeti i Zanzibarem, Tanzania
 • Wycieczka objazdowa Kilimandżaro z Serengeti i Zanzibarem, Tanzania
 • Wycieczka objazdowa Kilimandżaro z Serengeti i Zanzibarem, Tanzania
 • Wycieczka objazdowa Kilimandżaro z Serengeti i Zanzibarem, Tanzania
 • Wycieczka objazdowa Kilimandżaro z Serengeti i Zanzibarem, Tanzania
 • Wycieczka objazdowa Kilimandżaro z Serengeti i Zanzibarem, Tanzania
 • Wycieczka objazdowa Kilimandżaro z Serengeti i Zanzibarem, Tanzania
1 / 9

Wycieczka objazdowa Kilimandżaro z Serengeti i Zanzibarem

Tanzania
Ocena wycieczki objazdowej Kilimandżaro z Serengeti i Zanzibarem:
0.0 / 5
Średnia z 0 opinii
Ocena hotelu:
0.0 / 5
Średnia z 0 opinii

Wycieczka objazdowa Kilimandżaro z Serengeti i Zanzibarem w ofercie Biura podróży:

PrestigeTours

Szukasz wakacji do Tanzanii?

zostaw numer, oddzwonimy do Ciebie.

KATEGORIA

wycieczka objazdowa

REGION

TANZANIA

Szlak

KILIMANDŻARO Z SERENGETI I ZANZIBAREM - 16 dni

Główne atrakcje

Wejście na Kilimandżaro drogą Marangu z noclegami w schroniskach Safari w pięknym Parku Narodowym Serengeti Zjazd do krateru Ngorongoro Spotkania z Masajami Białe plaże i kultura Zanzibaru O wycieczce Choć droga na Kilimandżaro nie jest wyzwaniem, jeśli chodzi o trudności techniczne, wejście na niemal sześć tysięcy metrów wymaga nie lada wysiłku i zależy od indywidualnej podatności organizmu na dolegliwości związane z wysokością. Co ciekawe na szczyt czasem docierają łatwiej osoby starsze, a często muszą zawrócić młodsi. Najstarszy nasz uczestnik na tej wyprawie miał 79 lat, najmłodszy 11. Statystyka mówi, że na najwyższy szczyt masywu (Uhuru, 5895 m n.p.m.) dochodzi średnio zaledwie 25% chętnych, jednak dzień aklimatyzacyjny, który dodajemy zwiększa tę szansę. Na naszych wyprawach na sam szczyt dociera większość osób i od lat szczycimy się ponad 70 procentowym współczynnikiem udanych wejść. O próbę wejścia na górę może pokusić się każdy, kto od czasu do czasu spaceruje po szlakach Tatr lub Sudetów, a nawet osoba spędzająca większość czasu za biurkiem. Nawet bez dotarcia na sam szczyt wyprawa sprawia ogromną radość. Proponujemy wejście na Kili łatwą drogą z noclegami w schroniskach, co zapewnia najwyższy możliwy komfort i warunki do wypoczynku podczas wejścia. Przy okazji zdobywania Kilimandżaro proponujemy safari w Serengeti i Ngorongoro, których sceneria mnogość dzikiej zwierzyny wprawia każdego w zachwyt. Po safari i trekkingu nie mogło zabraknąć krótkiego wypoczynku na białych plażach Zanzibaru w gustownym 4* hotelu położonym nad samym oceanem. Wyprawę prowadzą znakomici i doświadczeni piloci - przewodnicy górscy, którzy mają już za sobą wiele wejść na szczyt.

Dzień 1

Zbiórka na lotnisku Chopina w Warszawie i spotkanie z polskim pilotem. Szczegółowa informacja o zbiórce i godzinie odlotu jest podana w Informatorze Przedwyjazdowym, który otrzymuje każdy uczestnik wycieczki. Przelot z przesiadką na lotnisko Kilimanjaro Airport, port lotniczy wybudowany koło miasta Moshi u stóp Kilimandżaro, głównego celu naszej wyprawy.

Dzień 2

Przylot pod Kilimandżaro (możliwy przylot poprzedniego dnia i dodatkowy nocleg w hoteu). Przejazd do pobliskiej Aruszy, tanzańskiego miasta leżącego u podnóża wulkanu Mt. Meru (4565 m n.p.m.). Jest punktem wypadowym do safari w najpiękniejszych parkach narodowych. Czas na zaopatrzenie i ostatnie zakupy przed safari. Podróż samochodami terenowymi w kierunku Parku Narodowego Serengeti. Mijamy piękne, masajskie tereny, przekraczamy wąwóz rzeki Olduvai. To właśnie tutaj dokonano niezwykłych znalezisk związanych z praczłowiekiem, które zmieniły pogląd nauki na nasze pochodzenie. Kontynuowanie drogi i wjazd na olbrzymie, bezkresny równiny Serengeti. Tu i ówdzie dostrzegamy pierwsze dzikie zwierzęta. Po powrocie kolacja i wymiana wrażeń przy butelce miejscowego konyagi. Nocleg w stałych namiotach (namioty wyposażone m.in. w łóżka) w Serengeti. Nocleg w bezpośrednim sąsiedztwie natury pozostaje na zawsze w pamięci i jest pięknym przeżyciem.

Dzień 3

Rano wyruszamy na prawdziwe safari. Podglądanie scen znanych z przyrodniczych filmów. Widzimy wiele gatunków antylop, słonie, żyrafy i zebry. Jednak naszym głównym celem jest wypatrzenie i fotografowanie drapieżników - lwów i gepardów. Dostrzeżenie tych pięknych zwierząt w naturalnym środowisku to niezapomniane przeżycie. Lunch i kolejne popołudniowe safari. Objeżdżamy skałki okolic Seronera, nigdy nie wiadomo jakie sceny dziejące się w przyrodzie uda nam się zobaczyć. Czym dłuższe safari, tym bardziej zwiększamy szansę sukcesu. Dzień spędzony w Serengeti będzie należał do najpiękniejszych w życiu. Przed zachodem słońca powrót na nocleg i kolacja.

Dzień 4

Wyjazd do krateru Ngorongoro, na którego dnie, 600 metrów poniżej krawędzi, niczym w gigantycznej Arce Noego żyją niemal wszystkie gatunki zwierząt występujących w tej części Afryki. Ngorongoro jest wpisany na listę UNESCO i zaliczany do jednego z cudów natury. Po drodze przystajemy w jednej z masajskich wiosek (opłata dla wodza za wejście i fotografowanie ok. 20 USD nie jest ujęta w cenie wycieczki). Choć turyści są częstymi gośćmi w tych wioskach, Masajowie w zadziwiający sposób potrafili utrzymać tradycyjny styl życia. Mieszkają w skromnych domach przenosząc się co kilka lat, a ich bogactwo i pasję stanowi bydło. Safari na dnie Ngorongoro przynosi kolejne niezapomniane wrażenia. Obiad w formie suchego prowiantu w kraterze. Widzimy wiele gatunków ssaków, w tym piękne bawoły afrykańskie. W niewielkim jeziorze podziwiamy liczne stado hipopotamów. W Ngorongoro dostrzegamy też strusie i inne ptaki, szczególny zachwyt wzbudzają barwne żurawie koroniaste. Następnie podarujemy sobie nieco luksusu kwaterując się w pięknym "lodge". Poznajemy luksusową wersję safari z kolonialnym, brytyjskim posmakiem. Kolacja w "lodge" i nocleg.

Dzień 5

Piękny poranek i poranna kawa towarzyszy nam, gdy zaczynamy już myśleć o kolejnym etapie podróży - wejściu na Kilimandżaro. Opuszczamy chronione obszary podążając w kierunku cywilizacji. Dojazd do Aruszy, a następnie krótka wycieczka do wsi Tengeru, gdzie znajduje się zadziwiające miejsce świadczące o naszej skomplikowanej historii - największy polski cmentarz w Afryce. Właśnie tutaj Anglicy ewakuowali polskich zesłańców, którym udało się uciec z Syberii z armią Andersa. Nocleg w Aruszy.

Dzień 6

Wcześnie rano przejazd pod masyw Kilimandżaro do wsi Marangu (ok. 2 godz.). Od tego miejsca zaczyna się część trekkingowa. Tylko przy drodze Marangu zwanej popularnie "Coca Cola Route" zbudowano schroniska, co pozwala wchodzącym dobrze wypocząć, ogrzać się i zwiększyć szanse zdobycia szczytu. W tym dniu pokonamy różnicę wzniesień 800 m na trasie 7 km z Marangu do Mandara. Jest to zaledwie 4-5 godzin łatwego marszu wygodną ścieżką przez gęsty, wiecznie zielony las. Obiad. Kolacja i nocleg w schronisku Mandara na wysokości 2700 m n.p.m.

Dzień 7

Przejście z Mandara do Horombo. W tym dniu jest przewidziana do pokonania różnica wzniesień 1020 m na trasie o długości 11 km (ok. 5-7 godzin marszu). Ścieżka biegnie już powyżej lasu przez zmieniające się piętra roślinne, a w oddali zaczyna się pojawiać wierzchołek Kilimandżaro. Rozkoszujemy się piękną przyrodą, mając czas na liczne postoje na odpoczynek i fotografowanie. Obiad i kolacja. Nocleg w schronisku Horombo na wysokości 3720 m n.p.m.

Dzień 8

Dzień przeznaczony na aklimatyzację. Zalecany odpoczynek, krótkie spacery, a dla osób posiadających dość siły wycieczka piesza na stoki pobliskiego, skalistego wulkanu Mawenzi, bocznego wierzchołka masywu. Okazja do pięknych fotografii i przebywania w górskiej scenerii. Dzień na tej wysokości znacznie zwiększa nasze szanse wejścia na szczyt. Obiad i kolacja. Nocleg w schronisku.

Dzień 9

Przejście z Horombo do Kibo. Przewidziana do pokonania różnica wzniesień to ok. 1000 m na trasie 10 km (ok. 6 godzin marszu). Ścieżka przebiega przez tereny pokryte skąpą roślinnością, a po minięciu ostatniego źródła wody wchodzi w niemal pozbawione roślinności piętro wysokogórskie. Obiad i kolacja serwowana jest jak zwykle przez naszych wspaniałych kucharzy. Odpoczynek w schronisku Kibo na wysokości 4800 m n.p.m.

Dzień 10

Zwyczajowo w nocy rozpoczyna się podejście na szczyt. Ścieżka prowadzi piargami i stromym stokiem pokrytym wulkanicznym pyłem. O świcie powinniśmy się znaleźć na krawędzi krateru na tzw. Gilman's Point, skąd rozpościera się genialny widok na krater i pola lodowe. Już za samo zdobycie Gilman's Point też zostaniemy uhonorowani dyplomem. Dalej ścieżka biegnie krawędzią krateru na Uhuru, najwyższy punkt masywu Kilimandżaro (5895 m n.p.m.) i całej Afryki. Przy wejściu nie ma trudności technicznych, ale wysokość daje o sobie znać. Każdy kto straci siły lub będzie się gorzej czuł i postanowi zawrócić, może zejść z przewodnikiem do schroniska. Jeszcze tego samego dnia następuje zejście do Horombo. Szybka utrata wysokości powoduje coraz lepsze samopoczucie. Obiad i kolacja. Nocleg w schronisku.

Dzień 11

Dalsze zejście do Mandara i dalej do wsi Marangu. Z powrotem szybko mijamy strefy roślinne. Trekking kończy się uroczystym wręczeniem dyplomów zdobycia wierzchołka lub Gilman's Point. Dojazd do Moshi. Nocleg w Moshi, mieście położonym u podnóża Dachu Afryki. Rozkoszujemy się prawdziwą łazienką, ciepłą wodą i przyjemnym klimatem.

Dzień 12

Przejazd na lotnisko i przelot na Zanzibar, cieszącą się pewną autonomią wyspę na Oceanie Indyjskim, słynną z upraw przypraw, rafy koralowej i bogatej historii. Plaże Zanzibaru z białym, niczym śnieg koralowym piaskiem nie mają sobie równych. Przejazd na przeciwległy, wschodni kraniec wyspy. Kolacja. Nocleg w bungalowach przy plaży.

Dzień 13 - 14

Wypoczynek na Zanzibarze - plażowanie, kąpiele w lagunie, podglądanie leniwego życia mieszkańców nadbrzeżnych wiosek, smakowanie kuchni - wspaniałe owoce morza. Słuchanie dobiegających z oddali odgłosów fal rozbijających się o barierę raf. Dla osób nie potrafiących usiedzieć na miejscu możliwość jednej lub dwóch wycieczek fakultatywnych - zwiedzanie zabytkowego, unikatowego starego miasta Zanzibar, zwiedzanie plantacji przypraw, spacer po ostatnich zachowanych fragmentach pierwotnej dżungli, piknik na bezludnej wyspie. Wypoczynek na tropikalnej plaży i kąpiele w ciepłym oceanie znakomicie regenerują organizm po wysiłku trekkingu. Kolacje i noclegi w gustownym hotelu 4* położonym przy plaży.

Dzień 15

Przejazd na lotnisko do miasta Zanzibar lub przeprawa do portowego miasta Dar es Salaam. Wylot z przesiadką do Warszawy.

Dzień 16

Powrót do Warszawy na lotnisko Chopina.

ZNIŻKI

4% ceny - dodatkowa zniżka dla Przyjaciół Biura (definicja Przyjaciela Biura jest zawarta w Uwagach o Podróżowaniu). Single bez dopłaty - w przypadku braku możliwości dokwaterowania i przy zapisie minimum 3 miesiące przed wycieczką. Bezkosztowa anulacja lub zamiana nazwiska - najpóźniej 6 miesięcy przed rozpoczęciem wycieczki. Zniżki naliczane są od ceny podstawowej (poza pakietem dewizowym).

Płatność

Ceny promocyjne stosowane są tylko w przypadku wczesnych rezerwacji. Liczba miejsc w promocyjnej cenie ograniczona. I rata - 10% ceny wycieczki płatne do 2 dni od zapisu II rata - 30% ceny wycieczki płatne 95 dni przed datą wyjazdu III rata - płatność do 100% - 45 dni przed datą wyjazdu Płatność w USD (na konto USD) lub w PLN (na konto PLN) według średniego kursu NBP z dnia wpłaty.

Świadczenia

Wszystkie przeloty, opłaty i podatki lotniskowe, minimum 20kg bagażu nadawanego/os., noclegi w hotelach lub "lodge" (minimum 3*, pokoje 2-osobowe), noclegi w schroniskach podczas wyprawy na Kilimandżaro (sale wieloosobowe), 2 noclegi w Serengeti w dużych namiotach, urządzonych wyposażonych w łóżka i materace, nocleg w luksusowych "lodge" w rejonie Ngorongoro, noclegi w hotelu 4* podczas wypoczynku na Zanzibarze, śniadania w hotelach lub obozach, kolacje i obiady wg programu (łącznie 18 posiłków, posiłki w Serengeti i podczas wejścia na Kilimandżaro przygotowuje kucharz wyprawy), napoje (woda, herbata, kawa) podczas wejścia na Kilimandżaro oraz podczas pobytu w Parku Serengeti, wszelkie opłaty administracyjne, wstępy do parków narodowych, opłaty za pozwolenie wejścia na Kilimandżaro, przewodnicy, kierowcy, tragarze, kucharze, wszelkie przejazdy i wycieczki wymienione w programie, ubezpieczenie NNW, KL, bagaż; polski pilot/przewodnik na całej trasie wraz z wejściem szczytowym.

Cena nie obejmuje

Obowiązkowego pakietu dewizowego 800 USD płatnego w krajach docelowych zawierającego część świadczeń (m.in. transport, bilety wstępu) , kosztów wiz (płatne na granicy, aktualnie 50 USD), pozostałych napojów do posiłków, ewentualnej indywidualnej opłaty wylotowej z Tanzanii, obowiązkowych zwyczajowych napiwków (szczegóły w informatorze przedwyjazdowym), dopłata do pokoju 1-os 490 USD (poza schroniskami).

Uwagi

Maksymalna liczba uczestników - około 16 osób. Wycieczka jest przeznaczona wyłącznie dla osób znajdujących przyjemność w chodzeniu po górach i posiadających minimalną sprawność i kondycję, aby pokonywać dziennie kilkugodzinne odcinki. Nie są wymagane żadne umiejętności wspinaczkowe lub wyjątkowa sprawność. Obowiązkowe szczepienie przeciw żółtej febrze wpisane do żółtej książeczki (lub wpis o braku możliwości zaszczepienia), zalecane jest stosowanie środków antymalarycznych po konsultacji z lekarzem. Należy posiadać paszport ważny minimum dziewięć miesięcy od daty powrotu z przynajmniej dwoma zupełnie wolnymi stronami oznaczonymi, jako strony na wizy. Na specjalne zamówienie istnieje możliwość indywidualnego przedłużenia pobytu na Zanzibarze lub wzięcia udziału jedynie w części wycieczki (np. bez safari w Serengeti). Uczestnikom wysyłamy szczegółowe instrukcje dotyczące przygotowania się do wyprawy wraz z listą niezbędnego ekwipunku. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Szczegóły

Dostępne na naszej stronie www.


Opis hotelu Kilimandżaro z Serengeti i Zanzibarem według Traveligo.pl

Prezentowany poniżej opis nie jest integralną częścią oferty Touroperatora i nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Jest to jedynie dodatkowa, pomocnicza informacja dla klientów Traveligo.pl

KATEGORIA

wycieczka objazdowa

REGION

TANZANIA

Szlak

KILIMANDŻARO Z SERENGETI I ZANZIBAREM - 16 dni

Główne atrakcje

Wejście na Kilimandżaro drogą Marangu z noclegami w schroniskach Safari w pięknym Parku Narodowym Serengeti Zjazd do krateru Ngorongoro Spotkania z Masajami Białe plaże i kultura Zanzibaru O wycieczce Choć droga na Kilimandżaro nie jest wyzwaniem, jeśli chodzi o trudności techniczne, wejście na niemal sześć tysięcy metrów wymaga nie lada wysiłku i zależy od indywidualnej podatności organizmu na dolegliwości związane z wysokością. Co ciekawe na szczyt czasem docierają łatwiej osoby starsze, a często muszą zawrócić młodsi. Najstarszy nasz uczestnik na tej wyprawie miał 79 lat, najmłodszy 11. Statystyka mówi, że na najwyższy szczyt masywu (Uhuru, 5895 m n.p.m.) dochodzi średnio zaledwie 25% chętnych, jednak dzień aklimatyzacyjny, który dodajemy zwiększa tę szansę. Na naszych wyprawach na sam szczyt dociera większość osób i od lat szczycimy się ponad 70 procentowym współczynnikiem udanych wejść. O próbę wejścia na górę może pokusić się każdy, kto od czasu do czasu spaceruje po szlakach Tatr lub Sudetów, a nawet osoba spędzająca większość czasu za biurkiem. Nawet bez dotarcia na sam szczyt wyprawa sprawia ogromną radość. Proponujemy wejście na Kili łatwą drogą z noclegami w schroniskach, co zapewnia najwyższy możliwy komfort i warunki do wypoczynku podczas wejścia. Przy okazji zdobywania Kilimandżaro proponujemy safari w Serengeti i Ngorongoro, których sceneria mnogość dzikiej zwierzyny wprawia każdego w zachwyt. Po safari i trekkingu nie mogło zabraknąć krótkiego wypoczynku na białych plażach Zanzibaru w gustownym 4* hotelu położonym nad samym oceanem. Wyprawę prowadzą znakomici i doświadczeni piloci - przewodnicy górscy, którzy mają już za sobą już wiele wejść na szczyt.

Dzień 1

Zbiórka na lotnisku Chopina w Warszawie i spotkanie z polskim pilotem. Szczegółowa informacja o zbiórce i godzinie odlotu jest podana w Informatorze Przedwyjazdowym, który otrzymuje każdy uczestnik wycieczki. Przelot z przesiadką na lotnisko Kilimanjaro Airport, port lotniczy wybudowany koło miasta Moshi u stóp Kilimandżaro, głównego celu naszej wyprawy.

Dzień 2

Przylot pod Kilimandżaro (możliwy przylot poprzedniego dnia i dodatkowy nocleg w hoteu). Przejazd do pobliskiej Aruszy, tanzańskiego miasta leżącego u podnóża wulkanu Mt. Meru (4565 m n.p.m.). Jest punktem wypadowym do safari w najpiękniejszych parkach narodowych. Czas na zaopatrzenie i ostatnie zakupy przed safari. Podróż samochodami terenowymi w kierunku Parku Narodowego Serengeti. Mijamy piękne, masajskie tereny, przekraczamy wąwóz rzeki Olduvai. To właśnie tutaj dokonano niezwykłych znalezisk związanych z praczłowiekiem, które zmieniły pogląd nauki na nasze pochodzenie. Kontynuowanie drogi i wjazd na olbrzymie, bezkresny równiny Serengeti. Tu i ówdzie dostrzegamy pierwsze dzikie zwierzęta. Po powrocie kolacja i wymiana wrażeń przy butelce miejscowego konyagi. Nocleg w stałych namiotach (namioty wyposażone m.in. w łóżka) w Serengeti. Nocleg w bezpośrednim sąsiedztwie natury pozostaje na zawsze w pamięci i jest pięknym przeżyciem.

Dzień 3

Rano wyruszamy na prawdziwe safari. Podglądanie scen znanych z przyrodniczych filmów. Widzimy wiele gatunków antylop, słonie, żyrafy i zebry. Jednak naszym głównym celem jest wypatrzenie i fotografowanie drapieżników - lwów i gepardów. Dostrzeżenie tych pięknych zwierząt w naturalnym środowisku to niezapomniane przeżycie. Lunch i kolejne popołudniowe safari. Objeżdżamy skałki okolic Seronera, nigdy nie wiadomo jakie sceny dziejące się w przyrodzie uda nam się zobaczyć. Czym dłuższe safari, tym bardziej zwiększamy szansę sukcesu. Dzień spędzony w Serengeti będzie należał do najpiękniejszych w życiu. Przed zachodem słońca powrót na nocleg i kolacja.

Dzień 4

Wyjazd do krateru Ngorongoro, na którego dnie, 600 metrów poniżej krawędzi, niczym w gigantycznej Arce Noego żyją niemal wszystkie gatunki zwierząt występujących w tej części Afryki. Ngorongoro jest wpisany na listę UNESCO i zaliczany do jednego z cudów natury. Po drodze przystajemy w jednej z masajskich wiosek (opłata dla wodza za wejście i fotografowanie ok. 20 USD nie jest ujęta w cenie wycieczki). Choć turyści są częstymi gośćmi w tych wioskach, Masajowie w zadziwiający sposób potrafili utrzymać tradycyjny styl życia. Mieszkają w skromnych domach przenosząc się co kilka lat, a ich bogactwo i pasję stanowi bydło. Safari na dnie Ngorongoro przynosi kolejne niezapomniane wrażenia. Obiad w formie suchego prowiantu w kraterze. Widzimy wiele gatunków ssaków, w tym piękne bawoły afrykańskie. W niewielkim jeziorze podziwiamy liczne stado hipopotamów. W Ngorongoro dostrzegamy też strusie i inne ptaki, szczególny zachwyt wzbudzają barwne żurawie koroniaste. Następnie podarujemy sobie nieco luksusu kwaterując się w pięknym "lodge". Poznajemy luksusową wersję safari z kolonialnym, brytyjskim posmakiem. Kolacja w "lodge" i nocleg.

Dzień 5

Piękny poranek i poranna kawa towarzyszy nam, gdy zaczynamy już myśleć o kolejnym etapie podróży - wejściu na Kilimandżaro. Opuszczamy chronione obszary podążając w kierunku cywilizacji. Dojazd do Aruszy, a następnie krótka wycieczka do wsi Tengeru, gdzie znajduje się zadziwiające miejsce świadczące o naszej skomplikowanej historii - największy polski cmentarz w Afryce. Właśnie tutaj Anglicy ewakuowali polskich zesłańców, którym udało się uciec z Syberii z armią Andersa. Nocleg w Aruszy.

Dzień 6

Wcześnie rano przejazd pod masyw Kilimandżaro do wsi Marangu (ok. 2 godz.). Od tego miejsca zaczyna się część trekkingowa. Tylko przy drodze Marangu zwanej popularnie "Coca Cola Route" zbudowano schroniska, co pozwala wchodzącym dobrze wypocząć, ogrzać się i zwiększyć szanse zdobycia szczytu. W tym dniu pokonamy różnicę wzniesień 800 m na trasie 7 km z Marangu do Mandara. Jest to zaledwie 4-5 godzin łatwego marszu wygodną ścieżką przez gęsty, wiecznie zielony las. Obiad. Kolacja i nocleg w schronisku Mandara na wysokości 2700 m n.p.m.

Dzień 7

Przejście z Mandara do Horombo. W tym dniu jest przewidziana do pokonania różnica wzniesień 1020 m na trasie o długości 11 km (ok. 5-7 godzin marszu). Ścieżka biegnie już powyżej lasu przez zmieniające się piętra roślinne, a w oddali zaczyna się pojawiać wierzchołek Kilimandżaro. Rozkoszujemy się piękną przyrodą, mając czas na liczne postoje na odpoczynek i fotografowanie. Obiad i kolacja. Nocleg w schronisku Horombo na wysokości 3720 m n.p.m.

Dzień 8

Dzień przeznaczony na aklimatyzację. Zalecany odpoczynek, krótkie spacery, a dla osób posiadających dość siły wycieczka piesza na stoki pobliskiego, skalistego wulkanu Mawenzi, bocznego wierzchołka masywu. Okazja do pięknych fotografii i przebywania w górskiej scenerii. Dzień na tej wysokości znacznie zwiększa nasze szanse wejścia na szczyt. Obiad i kolacja. Nocleg w schronisku.

Dzień 9

Przejście z Horombo do Kibo. Przewidziana do pokonania różnica wzniesień to ok. 1000 m na trasie 10 km (ok. 6 godzin marszu). Ścieżka przebiega przez tereny pokryte skąpą roślinnością, a po minięciu ostatniego źródła wody wchodzi w niemal pozbawione roślinności piętro wysokogórskie. Obiad i kolacja serwowana jest jak zwykle przez naszych wspaniałych kucharzy. Odpoczynek w schronisku Kibo na wysokości 4800 m n.p.m.

Dzień 10

Zwyczajowo w nocy rozpoczyna się podejście na szczyt. Ścieżka prowadzi piargami i stromym stokiem pokrytym wulkanicznym pyłem. O świcie powinniśmy się znaleźć na krawędzi krateru na tzw. Gilman's Point, skąd rozpościera się genialny widok na krater i pola lodowe. Już za samo zdobycie Gilman's Point też zostaniemy uhonorowani dyplomem. Dalej ścieżka biegnie krawędzią krateru na Uhuru, najwyższy punkt masywu Kilimandżaro (5895 m n.p.m.) i całej Afryki. Przy wejściu nie ma trudności technicznych, ale wysokość daje o sobie znać. Każdy kto straci siły lub będzie się gorzej czuł i postanowi zawrócić, może zejść z przewodnikiem do schroniska. Jeszcze tego samego dnia następuje zejście do Horombo. Szybka utrata wysokości powoduje coraz lepsze samopoczucie. Obiad i kolacja. Nocleg w schronisku.

Dzień 11

Dalsze zejście do Mandara i dalej do wsi Marangu. Z powrotem szybko mijamy strefy roślinne. Trekking kończy się uroczystym wręczeniem dyplomów zdobycia wierzchołka lub Gilman's Point. Dojazd do Moshi. Nocleg w Moshi, mieście położonym u podnóża Dachu Afryki. Rozkoszujemy się prawdziwą łazienką, ciepłą wodą i przyjemnym klimatem.

Dzień 12

Przejazd na lotnisko i przelot na Zanzibar, cieszącą się pewną autonomią wyspę na Oceanie Indyjskim, słynną z upraw przypraw, rafy koralowej i bogatej historii. Plaże Zanzibaru z białym, niczym śnieg koralowym piaskiem nie mają sobie równych. Przejazd na przeciwległy, wschodni kraniec wyspy. Kolacja. Nocleg w bungalowach przy plaży.

Dzień 13 - 14

Wypoczynek na Zanzibarze - plażowanie, kąpiele w lagunie, podglądanie leniwego życia mieszkańców nadbrzeżnych wiosek, smakowanie kuchni - wspaniałe owoce morza. Słuchanie dobiegających z oddali odgłosów fal rozbijających się o barierę raf. Dla osób nie potrafiących usiedzieć na miejscu możliwość jednej lub dwóch wycieczek fakultatywnych - zwiedzanie zabytkowego, unikatowego starego miasta Zanzibar, zwiedzanie plantacji przypraw, spacer po ostatnich zachowanych fragmentach pierwotnej dżungli, piknik na bezludnej wyspie. Wypoczynek na tropikalnej plaży i kąpiele w ciepłym oceanie znakomicie regenerują organizm po wysiłku trekkingu. Kolacje i noclegi w gustownym hotelu 4* położonym przy plaży.

Dzień 15

Przejazd na lotnisko do miasta Zanzibar lub przeprawa do portowego miasta Dar es Salaam. Wylot z przesiadką do Warszawy.

Dzień 16

Powrót do Warszawy na lotnisko Chopina.

ZNIŻKI

4% ceny - dodatkowa zniżka dla Przyjaciół Biura (definicja Przyjaciela Biura jest zawarta w Uwagach o Podróżowaniu). Single bez dopłaty - w przypadku braku możliwości dokwaterowania i przy zapisie minimum 3 miesiące przed wycieczką. Bezkosztowa anulacja lub zamiana nazwiska - najpóźniej 6 miesięcy przed rozpoczęciem wycieczki. Zniżki naliczane są od ceny podstawowej (poza pakietem dewizowym).

Płatność

Ceny promocyjne stosowane są tylko w przypadku wczesnych rezerwacji. Liczba miejsc w promocyjnej cenie ograniczona. I rata - 10% ceny wycieczki płatne do 2 dni od zapisu II rata - 30% ceny wycieczki płatne 95 dni przed datą wyjazdu III rata - płatność do 100% - 45 dni przed datą wyjazdu Płatność w USD (na konto USD) lub w PLN (na konto PLN) według średniego kursu NBP z dnia wpłaty.

Świadczenia

Wszystkie przeloty, opłaty i podatki lotniskowe, minimum 20kg bagażu nadawanego/os., noclegi w hotelach lub "lodge" (minimum 3*, pokoje 2-osobowe), noclegi w schroniskach podczas wyprawy na Kilimandżaro (sale wieloosobowe), 2 noclegi w Serengeti w dużych namiotach, urządzonych wyposażonych w łóżka i materace, nocleg w luksusowych "lodge" w rejonie Ngorongoro, noclegi w hotelu 4* podczas wypoczynku na Zanzibarze, śniadania w hotelach lub obozach, kolacje i obiady wg programu (łącznie 18 posiłków, posiłki w Serengeti i podczas wejścia na Kilimandżaro przygotowuje kucharz wyprawy), napoje (woda, herbata, kawa) podczas wejścia na Kilimandżaro oraz podczas pobytu w Parku Serengeti, wszelkie opłaty administracyjne, wstępy do parków narodowych, opłaty za pozwolenie wejścia na Kilimandżaro, przewodnicy, kierowcy, tragarze, kucharze, wszelkie przejazdy i wycieczki wymienione w programie, ubezpieczenie NNW, KL, bagaż; polski pilot/przewodnik na całej trasie wraz z wejściem szczytowym.

Cena nie obejmuje

Obowiązkowego pakietu dewizowego 1050 USD płatnego w krajach docelowych zawierającego część świadczeń (m.in. transport, bilety wstępu) , kosztów wiz (płatne na granicy, aktualnie 50 USD), pozostałych napojów do posiłków, ewentualnej indywidualnej opłaty wylotowej z Tanzanii, obowiązkowych zwyczajowych napiwków (szczegóły w informatorze przedwyjazdowym), dopłata do pokoju 1-os 490 USD (poza schroniskami).

Uwagi

Maksymalna liczba uczestników - około 16 osób. Wycieczka jest przeznaczona wyłącznie dla osób znajdujących przyjemność w chodzeniu po górach i posiadających minimalną sprawność i kondycję, aby pokonywać dziennie kilkugodzinne odcinki. Nie są wymagane żadne umiejętności wspinaczkowe lub wyjątkowa sprawność. Obowiązkowe szczepienie przeciw żółtej febrze wpisane do żółtej książeczki (lub wpis o braku możliwości zaszczepienia), zalecane jest stosowanie środków antymalarycznych po konsultacji z lekarzem. Należy posiadać paszport ważny minimum dziewięć miesięcy od daty powrotu z przynajmniej dwoma zupełnie wolnymi stronami oznaczonymi, jako strony na wizy. Na specjalne zamówienie istnieje możliwość indywidualnego przedłużenia pobytu na Zanzibarze lub wzięcia udziału jedynie w części wycieczki (np. bez safari w Serengeti). Uczestnikom wysyłamy szczegółowe instrukcje dotyczące przygotowania się do wyprawy wraz z listą niezbędnego ekwipunku. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Szczegóły

Dostępne na naszej stronie www.