Zaplanuj udane wakacje Dołącz do 181 000 zadowolonych Klientów,
którzy podróżowali z nami od 2004

Certyfikaty
  • Jesteśmy Członkiem Polskiego Związku Touroperatorów
  • money
  • rzetelna firma
  • firma wiarygodna finansowo
Infolinia i rezerwacja
  • 22 517 16 00 Dla abonentów spoza TP SA oraz z sieci kom.
    Pn - Pt 8:30 - 23:00. Weekendy: 10:00 - 20:00
  • 801 407 406 Dla abonentów TP SA - 49 gr/min
    Pn - Pt 8:30 - 23:00. Weekendy: 10:00 - 20:00

figure Praga zwiedzanie i zabytki

Wszystkie przewodniki

Praga zwiedzanie i zabytki

Pozycja submenu
Praga zwiedzanie i zabytki

Praga liczy ponad milion mieszkańców i zajmuje w swoich maksymalnych granicach powierzchnię 500 km². Położenie Pragi sprawia, że stanowi ona doskonałą bazę wypadową wycieczek po Czechach.

 

Praga powstała w wyniku połączenia pięciu dawnych osad miejskich, skupionych na obu brzegach Wełtawy – dopływu Łaby. W roku 1922 powołano do życia Wielką Pragę, w której skład weszło 37 pobliskich miejscowości i rejonów podmiejskich.

 

Ponad dwadzieścia muzeów oraz prawie sto galerii i sal wystawowych Pragi jest dla zwiedzających źródłem wielu wrażeń i atrakcji. To tutaj religijne arcydzieła średniowiecza rywalizują z bogactwem secesji i dziełami mistrzów sztuki nowoczesnej. Po 1989 r. powstały nowe galerie organizujące wystawy czasowe.

Często siedzibami muzeów poświęconych historii kraju, miasta i jego mieszkańców są budowle, będące same w sobie ważnymi zabytkami architektury i sztuki. Sakralne budowle Pragi są świadectwem zmieniających się stylów, wiele z nich jest skarbnicami sztuki religijnej. Odzwierciedlają także okresy walk religijnych i politycznych w Pradze, życie jej mieszkańców, czasy rozkwitu i stagnacji miasta.

 

Praskie pałace i ogrody należą do najciekawszych zabytków miasta. Wiele pałaców jest siedzibami muzeów i galerii, a także pełni funkcję sal koncertowych. W Pradze warto odwiedzić ogrody, zarówne te ze strzyżonymi szpalerami, fontannami i rzeźbami, jak i otwarte tereny zielone położone poza centrum.

 

Stare  Miasto  (Staré  Město)

Staroměstské náměstí (Rynek Starego Miasta), otoczony pięknymi zabytkowymi budowlami, pozbawiony ruchu kołowego (z wyjątkiem kilku konnych dorożek), zalicza się do najwspanialszych i najbardziej malowniczych miejsc w Pradze. Ulice, takie jak Celetná i Ovocný trh, są przeznaczone tylko dla pieszych, a latem pełno tu kawiarnianych stolików przy których odpoczywają turyści, kontemplując niepowtarzalną atmosferę Starego Miasta.

 

W architekturze budynków na Rynku Starego Miasta zachowała się część barwnej historii Pragi. Nad północną pierzeją góruje biała fasada barokowego kościoła św. Mikołaja. Natomiast pierzeja wschodnia może się poszczycić dwoma wspaniałymi dziełami architektury z różnych epok: domem Pod Kamiennym Dzwonem, któremu przywrócono dawną gotycką świetność, oraz rokokowym pałacem Kinskich. Szereg kamienic o pastelowych fasadach dopełnia zabudowy rynku. Południową pierzeję rynku zdobi szereg kolorowych, dekorowanych pięknymi godłami domów o romańskich i gotyckich zrębach. Szczególnie interesujący jest zespół domów między ulicami Celetną i Żelezną. Rynek był zawsze miejscem, gdzie skupiało się życie miasta, dzisiaj zaś są tu dodatkowo: praskie centrum informacji turystycznej, liczne restauracje, kawiarnie, sklepy i galerie.

 

Kostel Panny Marie před Týnem (Kościół Marii Panny przed Tynem) – Nad Rynkiem Starego Miasta górują wspaniałe, najeżone iglicami wieże tego gotyckiego kościoła. Budowę rozpoczęto w XIV w., a wkrótce potem kościół stał się ośrodkiem czeskiego ruchu reformatorskiego. W północnej elewacji kościoła znajduje się piękny portal z tympanonem ze scenami z Męki Chrystusa. W mrocznym wnętrzu kryje się wiele cennych zabytków, jak gotyckie rzeźby Drogi Krzyżowej, cynowa chrzcielnica i ambona z XV w.

 

Kostel sv. Mikuláse (Kościół św. Mikołaja) –W tym miejscu od XII w. znajdował się staromiejski kościół parafialny, zanim w XIV w. funkcję tę przejął kościół Tyński. W XVII w. kościół stał się własnością klasztoru benedyktynów. Obecny kościół, dzieło Kiliana Ignaza Dientzenhofera, został ukończony w 1735 r. Wnętrze wspaniałej kopuły pokrywają freski z przedstawieniami z życia świętych Mikołaja i Benedykta. W nawie głównej wisi ogromny żyrandol w kształcie korony.  

 

Staroměstská radnice (Ratusz Staromiejski) – Wzniesiony w 1338 r., po uzyskaniu zgody króla Jana Luksemburskiego na powołanie rady miejskiej, pozostaje do dziś jedną z najbardziej charakterystycznych budowli Pragi. W miarę jak rosło znaczenie ratusza, przyłączano do niego kolejne budynki. Składa się teraz z rzędu kolorowych gotyckich i renesansowych kamienic, z których większość została pieczołowicie odrestaurowana po zniszczeniach w czasie powstania praskiego w 1945 r. Z wieży o wysokości 69,5 m rozciąga się wspaniały widok na miasto.

 

Zegar ratuszowy (Orloj) – Pierwszy zegar ratuszowy zainstalowano na początku XV w. W 1490 r. został przebudowany przez mistrza zegarmistrzowskiego zwanego Hanuszem, a mechanizm udoskonalił Jan Táborský w latach 1552-1572. Zegar od tego czasu wielokrotnie naprawiano, ale jego pierwotna forma nie zmieniła się. Główną atrakcją ratuszowego zegara, który co godzinę przyciąga tłumy widzów, jest procesja 12 apostołów.

 

Karlova ulice (Ulica Karlova) – Sięgająca swymi początkami XII w. wąska i kręta ulica jest częścią Drogi Królewskiej, którą koronacyjne orszaki zmierzały na Zamek Praski. Przez stulecia malownicza ulica Karlova była główną ulicą Starego Miasta. Wzdłuż niej ciągną się rzędy sklepów i domów o renesansowych i barokowych fasadach.