Traveligo.pl

Rzetelna Firma

Wiarygodna Firma

Dołącz do 127.000 zadowolonych klientów, którzy podróżowali z nami od 2004 roku.

Infolinia i rezerwacja: tel. 0 801 407 406

Infolinia i rezerwacja (abonenci spoza TP SA oraz sieci kom.): tel. 0 22 517 16 00

Agadir
Agadir
Sorea

Biuletyn

Najnowsze informacje o najlepszych promocjach oraz ofertach last minute prosto na Twoją skrzynkę.

Jesteśmy laureatem nagrody Mazowiecka Firma Roku

Jesteśmy laureatem RANKINGU SKLEPÓW INTERNETOWYCH Money.pl i Wprost 2010

Irlandia

« poprzednie

zdjęcie 1/5

następne »

Oficjalna nazwaIrlandia
Nazwa lokalnaÉire/Ireland
StolicaDublin
Powierzchnia70 280 km2
Ludność3 633 000

Aktualna pogoda

rozpogodzenia, 8°C/4°C
wiatr północno-wschodni, 28 km/h.

Położenie
Europa Zachodnia, pięć szóstych wyspy Irlandii, nad Atlantykiem, na zachód od Wielkiej Brytanii
Sąsiedzi
Wielka Brytania 360 km
Skład etniczny
Irlandczycy, Anglicy
Wyznania
katolicy 92%, anglikanie 3%,  inni 5%
Waluta
1 euro (€) = 100 centów
Język
angielski, irlandzki
Największe miasta
Cork, Limerick, Dún Laoghaire, Waterford, Galway
Ustrój polityczny
republika
Święta narodowe
Dzień Świętego Patryka, 17 marca

Opis kraju

Irlandia

 

Irlandia jest wyspą o powierzchni 84 430 km², położoną na Oceanie Atlantyckim na północny zachód od kontynentu europejskiego. Od Wielkiej Brytanii oddziela ją Morze Irlandzkie. Niemal 85% powierzchni wyspy zajmuje państwo Irlandia liczące ponad 3,5 miliona mieszkańców. W północnej części wyspy leży Irlandia Północna, stanowiąca część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii, którą zamieszkuje około 1,5 miliona osób. Stolicą Irlandii jest Dublin.

 

Wiele osób wyobraża sobie Irlandię jako krainę bujnej roślinności, chat krytych strzechą, pubów, oryginalnej muzyki i lirycznej poezji. Jak wszystkie stereotypy, tak i ten w jakimś stopniu odzwierciedla rzeczywistość. Chociaż sytuacja polityczna i gospodarcza Irlandii daleka jest od ideału, to jednak gościnność Irlandczyków pozwala o tym zapomnieć i sprawia, że można tu przyjemnie spędzić wakacje.

 

Irlandia jest wyspą wewnętrznie rozdartą. Wydarzenia historyczne i konflikty religijne doprowadziły do powstania dwóch zantagonizowanych społeczności. W Irlandii Północnej przez trzydzieści lat toczyła się wojna domowa między protestantami i katolikami. Jednak jakby na przekór historii Irlandczycy zachowali beztroski stosunek do życia. Mieszkańcy obu części wyspy są młodzi, dobrze wykształceni i dokładają starań, by zdobyć należne im miejsce wśród narodów Unii Europejskiej. Na południu wyspy 40 % ludności stanowią ludzie poniżej 25 roku życia.

 

 

Religia w Irladnii

Wpływ katolicyzmu na życie państwa i jego mieszkańców jest w Irlandii niezwykle silny. Oprócz większości szkół Kościół prowadzi też niektóre szpitale i wiele instytucji o charakterze państwowym bądź społecznym. Różne są odcienie tutejszego katolicyzmu: od misyjnego zapału po ludową pobożność. Statystyki podają, że ponad 90 % Irlandczyków deklaruje regularne uczestnictwo w wydarzeniach religijnych.

 

Irlandia - język i kultura

Chociaż dziś Irlandia jest oficjalnie krajem dwujęzycznym, znajomość irlandzkiego wymagana jest tylko od maturzystów, osób ubiegających się o przyjęcie na studia oraz kandydatów na stanowiska w służbie państwowej i publicznej. Irlandzkim włada płynnie ponad jedna dziesiąta ludności, ale na co dzień posługuje się nim zaledwie 3 % mieszkańców.

 

Nic tak nie rozpala namiętności mieszkańców Irlandii jak wyścigi konne. Tutejsi hodowcy i trenerzy są mistrzami w swoim fachu i odnoszą na tym polu duże sukcesy.

 

Tradycja picia piwa głęboko wrosła w kulturę irlandzką; życie towarzyskie koncentruje się w licznych pubach. Gdy w 1994 r. władze Irlandii wprowadziły restrykcyjne przepisy zabraniające prowadzenia samochodu po wypiciu alkoholu, wielu właścicieli pubów przepowiadało zanik tradycyjnych więzi społecznych. Jednakże upodobanie, z jakim Irlandczycy nadal sięgają po Guinnessa, przy którym chętnie gawędzą, śpiewają i słuchają muzyki, pozwala uznać te obawy za nieuzasadnione.

 

Krajobraz i przyroda Irlandii

Zachwycające krajobrazy są jedną z największych atrakcji Irlandii, od torfowisk i jezior na nizinach w środkowej części wyspy, aż po pasma gór i skaliste wysepki na zachodzie. Między nimi rozciągają się żyzne, wiecznie zielone pastwiska zraszane obficie przez często padające deszcze. Lasów jednak pozostało niewiele. Rejony dalekiego zachodu, gdzie ziemię nadal uprawia się tradycyjnie, to istny raj dla ginących gatunków roślin i zwierząt, między innymi dla derkaczy, które wiją gniazda pośród wysokich, bujnych, nigdy nie koszonych traw.

 

strona: 1 | 2

Widok z satelity

Akceptujemy płatności:

facebook

Copyright © 2004 - 2014 Grupa Traveligo Sp. z o.o.

Jeśli szukają Państwo najlepszego sposobu na spędzenie wakacji, prosimy o zostawienie wiadomości wraz z mailem i nr tel. Konsultanci TraveliGo.pl pomogą wybrać wycieczkę spełniąjącą wszystkie Państwa wymagania.

Wyślij »

Message