Zaplanuj udane wakacje Dołącz do 181 000 zadowolonych Klientów,
którzy podróżowali z nami od 2004

Certyfikaty
  • Jesteśmy Członkiem Polskiego Związku Touroperatorów
  • money
  • rzetelna firma
  • firma wiarygodna finansowo
Infolinia i rezerwacja
  • 22 517 16 00 Dla abonentów spoza TP SA oraz z sieci kom.
    Pn - Pt 8:30 - 23:00. Weekendy: 10:00 - 20:00
  • 801 407 406 Dla abonentów TP SA - 49 gr/min
    Pn - Pt 8:30 - 23:00. Weekendy: 10:00 - 20:00

figure Narty Austria

Wszystkie przewodniki

Narty Austria

Pozycja submenu
Narty Austria

Austria to idealny kraj do uprawiania sportów zarówno zimowych, jak i letnich. W Alpach jest przygotowanych 22 000 km perfekcyjnych tras zjazdowych, 16 000 km specjalnych tras do uprawiania narciarstwa biegowego i około 14 000 km odśnieżonych szlaków turystycznych, odpowiednich do wędrówek i podziwiania krajobrazu. Liczne austriackie jeziora umożliwiają turystom uprawianie narciarstwa wodnego, żeglarstwa i windsurfingu, a tyrolskie Alpy są rajem dla wspinaczy wysokogórskich.

 

W całym kraju są doskonałe warunki do uprawiania sportów niezwykłych – od wędrówek na rakietach śnieżnych, poprzez wspinaczkę po lodzie, canyoning, rafting, skoki na bungy, aż po paralotniarstwo.

 

 

Białe szaleństwo

Narciarstwo – Najważniejszą dyscypliną sportową w Austrii jest oczywiście narciarstwo. W okolicach Innsbrucku, który jest jednym z największych ośrodków sportów zimowych, są tereny narciarskie, z których korzystać można przez okrągły rok, jak np. Stubaital, Glungezer, Axamer Lizum, Mutterer Alm. Okręg salzburski ma 860 km tzw. nartostrady oraz 270 wyciągów narciarskich, a w miejscowościach, takich jak Filzmoos czy Kleinarl, odbywają się słynne biegi narciarskie. Wieczne lodowce np. w Alpach Oetztalskich czekają na narciarzy przez cały rok. Prawie we wszystkich austriackich regionach sportów zimowych można kupić karnety, które umożliwiają korzystanie z okolicznych terenów narciarskich. Jeżeli ktoś pragnie przeżyć emocje związane z pokonaniem FIS-owskiej trasy wielkiego zjazdu Mistrzostw Świata, powinien udać się na zbocza Planai w styryjskim Schladming. Dla narciarzy lubiących przebywać w ekskluzywnym towarzystwie koronowanych głów przygotowano trasy w Lechu i Zürs am Arlberg w Vorarlbergu oraz w Kitzbühel w Tyrolu. Goście mogą wybierać zarówno trasy rodzinne, jak i zjazdy po muldach, wysokoalpejskie strome stoki lub jazdę w głębokim śniegu, na oślich łączkach bądź na trasach o najwyższym stopniu trudności. Nocą trasy są sztucznie oświetlone.

 

W Austrii nie zapomina się również o biegaczach narciarskich. Przygotowanych jest wiele tras przełajowych. Prawie wszystkie trasy biegowe mają odcinki sprintowe, na których można wypróbować krok łyżwowy. Najwspanialsze wycieczki na nartach można odbywać w Górnej i Dolnej Austrii oraz Styrii.

 

Snowboard – Masowym sportem w Austrii jest także snowboard, jedna z najnowszych dyscyplin olimpijskich, która do Europy przywędrowała ze Stanów Zjednoczonych i z początkowej radosnej, młodzieżowej zabawy przekształciła się w poważny sport. Austria jest jednym z pierwszych krajów, w których zaczęto rozgrywać zawody w tej dziedzinie, a coroczny konkurs w Seefeld w Tyrolu to miejsce spotkań elity światowej. Tu spotyka się młodzież całego świata na imprezach typu powder turns, na przykład w Kaprun lub w Soalbach-Hinterglemm.

 

 

Na górskich szlakach 

Wędrówki – Popularnym i bardzo lubianym rodzajem sportu są wędrówki szlakami górskimi. Godny uwagi jest Rosengartenschlucht, wąwóz leżący na północ od Imst, którego ściany sięgają 100 m wysokości. Tutaj właśnie, w dolinie rzeki Ötz, podziwiać można największy tyrolski wodospad, Stuibenfall, który powstał wskutek oberwania się skały. Wiele szlaków turystycznych znajduje się w rejonie Eben im Pongau. Szlaki są bardzo dobrze oznakowane drogowskazami i czerwono-biało-czerwonymi znakami na pniach drzew.

 

Jazda na rowerze – Rower w górach jest próbą charakteru. Każdy ośrodek wczasowy, a nawet każdy hotel, dysponuje wypożyczalnią. W St. Johann, leżącym w wysokiej części Alp, przeprowadzane są międzynarodowe wyścigi rowerowe. W czerwcu oraz wrześniu kolarze spotykają się w Tyrolu Wschodnim, by zmierzyć się w wyścigu wokół Dolomitów Lienckich.

 

Wspinaczka – jest popularna podobnie jak narciarstwo. Największą organizacją skupiającą miłośników tego sportu jest Österreichischer Alpenverein z główną siedzibą w Wiedniu. Ma ponad 190 różnych sekcji, rozsianych po całym kraju. Poza sprzedażą map, książek i informatorów oraz prowadzeniem biblioteki i wypożyczalni sprzętu alpinistycznego zajmuje się pielęgnacją schronisk i górskich szlaków turystycznych, a także prowadzi szkołę wspinaczki górskiej.

 

 

Sporty wodne

Sporty wodne – Niemal wszystkie jeziora nadają się zarówno do pływania, jak i żeglugi. Do najbardziej znanych należą Jezioro Bodeńskie i leżące na granicy z Węgrami Jezioro Nezyderskie o długości 40 km, gdzie w każdą sobotę i niedzielę mają miejsce regaty na poziomie olimpijskim. Górskie rzeki, szczególnie w zachodniej części Austrii, płynące najczęściej wąskimi dolinami, tworzą liczne wodospady, dając okazję do silnych przeżyć zarówno kajakarzom, jak i amatorom dorocznych spływów pontonowych. Sam Wiedeń również stwarza miłośnikom sportów wodnych wiele możliwości. Nad Starym Dunajem istnieją wypożyczalnie rowerów i nart wodnych, łódek wiosłowych i żaglówek.   

 

Źródło: Austria - Przewodniki Wiedzy i Życia