Zaplanuj udane wakacje Dołącz do 181 000 zadowolonych Klientów,
którzy podróżowali z nami od 2004

Certyfikaty
  • Jesteśmy Członkiem Polskiego Związku Touroperatorów
  • money
  • rzetelna firma
  • firma wiarygodna finansowo
Infolinia i rezerwacja
  • 22 517 16 00 Dla abonentów spoza TP SA oraz z sieci kom.
    Pn - Pt 8:30 - 23:00. Weekendy: 10:00 - 20:00
  • 801 407 406 Dla abonentów TP SA - 49 gr/min
    Pn - Pt 8:30 - 23:00. Weekendy: 10:00 - 20:00
Tunezja

figure Wiedeń

Wszystkie przewodniki

Wiedeń

Pozycja submenu
Wiedeń

Centrum Wiednia to starówka, ograniczona Ringstrasse i Franz-Josefs-Kai, a także obszar między Ringiem a Gürtlem. Gürtel to druga okrężnica Wiednia, biegnąca niemal równolegle do Ringu.

 

INNERE  STADT

Wiedeńska starówka, Innere Stadt, tak zwane miasto wewnętrzne, powstała na terenie ograniczonym z jednej strony dzisiejszym kanałem Dunaju. Z trzech pozostałych otoczono ją murami obronnymi. W ich miejscu w XIX w. wytyczono reprezentacyjną arterię miasta, Ringstrasse. Wewnątrz Ringu zachowało się wiele wspaniałych zabytków, świadczących o burzliwej historii miasta od czasów rzymskich po dzień dzisiejszy, a w licznych muzeach przechowywane są cenne pamiątki dokumentujące bogatą przeszłość kraju. Ta część Wiednia to ulubione miejsce spacerów i spotkań. Tutaj, w pierwszej dzielnicy, znajdują się najbardziej eleganckie kawiarnie, restauracje i najdroższe sklepy.

 

Stephansdom – katedra, którą nazwano na część św. Szczepana, pierwszego męczennika chrześcijaństwa, to samo centrum i serce Wiednia. Stoi na tym miejscu od ponad 800 lat, choć uległa w tym czasie licznym przebudowom. Dominuje w niej jednak styl późnogotycki. Najstarsze fragmenty świątyni to Brama Olbrzymów i Wieże Pogańskie, pozostałe po romańskim kościele z XIII w. Katedra, zniszczona w czasie II wojny światowej, została odbudowana w dawnym kształcie wysiłkiem całego narodu. W podziemnej krypcie pod głównym ołtarzem znajdują się urny ze szczątkami Habsburgów.  

 

Graben – to jedna z najbardziej elegenckich handlowych ulic Wiednia, dostępna tylko dla pieszych. Stanowi niezwykle ożywiony fragment śródmieścia, gdzie pełno znakomitych restauracji i kawiarni. Od północnego zachodu granicę ulicy-placu wyznacza fontanna św. Józefa, a od południowego wschodu identyczna - fontanna św. Leopolda.

 

Schwedenplatz, plac Szwedzki, to jeden z najruchliwszych punktów Wiednia. Tutaj, nad Kanałem Dunaju, pod Schweenbrücke, znajduje się przystań wodna, z której na kilka tras wycieczkowych wyruszają stateczki białej floty.

 

Hoher Markt to najstarszy plac Wiednia. Uwagę turystów przyciąga wykonany z brązu i miedzi figuralny zegar Anker (Ankeruhr), nad wejściem na Bauemmarkt, zaprojektowany w 1911 r. przez Franza von Matscha. Co godzinę nad zegarem pojawia się jedna z 12 figur osobistości, które przyczyniły się do rozwoju i sławy miasta. W południe można je zobaczyć w komplecie. Ozdobą placu jest barokowa fontanna Józefa, zwana także Weselną.

 

Hofburg – Okolice dawnej cesarskiej siedziby przypominają mieszkańcom i turystom o minionej świetności imperium Habsburgów. Trudno o tym nie myśleć, podziwiając majestatyczną bryłę zamku od strony Heldenplatz czy urok i harmonię placów i pałaców przy Augustinerstrasse. Ta część miasta należy do najmodniejszych i najbardziej ożywionych w Wiedniu zarówno w dzień, jak i wieczorami, kiedy bywa się na spektaklach i koncertach urządzanych w salach pałaców.

 

Alte Burg – zamek cesarski to olbrzymi zespół architektoniczny, którego budowę zaczęli Babenbergowie, a ostatnia jego część, tzw. Nowy Zamek, powstała dopiero w 1913 r. W Hofburgu poza muzeami jest także centrum kongresowe, gdzie odbywają się obrady działających w Wiedniu organizacji międzynarodowych. Poszczególne części ogromnego kompleksu utrzymane są w różnym stylu, poczynając od gotyckiego Schweizerhof, poprzez renesansowy dziedziniec Stallburgu, po barokowy Josefsplatz. 

 

NA  PÓŁNOC  OD  MARIAHILFER  STRASSE 

W dzielnicy, która rozciąga się na północ od Mariahilfer Strasse, wzdłuż Ringu stoją najwspanialsze gmachy Wiednia. Zabudowany w latach 70-tych i 80-tych XIX wieku półkolisty Ring (pierścień), podzielony na dziewięć części, nazwanych imionami wybitnych działaczy politycznych, to dzisiaj najbardziej reprezentacyjna ulica miasta. W dzielnicy tej mieści się wiele instytucji kulturalnych, m.in. największe w Austrii skupisko gmachów muzealnych. A sama Mariahilfer Strasse to niezwykle ruchliwa ulica handlowa, na której mają swoje ekspozytury najpoważniejsze działające w Wiedniu domy handlowe, jest także wiele kawiarni i barów (szczególnie w kwadracie ulic zwanym Spittelberg).

 

Wokół ratusza – Przy Ringstrasse zbudowano w drugiej połowie XIX w. z rozkazu cesarza Franciszka Józefa najbardziej reprezentacyjne gmachy miasta. Znalazły się więc tutaj: siedziba władz miejskich, siedziba przedstawicielstwa narodu oraz wspaniałe gmachy uniwersytetu i Burgtheatru. Plac przed ratuszem wraz z przylegającym do niego parkiem to największa otwarta miejska estrada Wiednia. Tutaj odbywają się gościnne występy orkiestr i zespołów, tutaj latem rozpinany jest wielki ekran, na którym obejrzeć można filmy muzyczne.

 

Rathaus – nowy ratusz, siedzibę władz Wiednia, otoczoną pięknym parkiem, zbudował w 1883 r. Friedrich Schmidt. Symetryczna, trójdzielna fasada neogotyckiego gmachu zwrócona jest ku Ringowi. Jej najwyższy punkt to 98-metrowa wieża, z figurą rycerza w zbroi to dzisiaj jeden z symboli Wiednia. Z jej dwóch stron wznoszą się cztery niższe, 60-metrowe wieże. W podziemiach znajduje się restauracja, na piętrze całą długość budynku zajmuje sala reprezentacyjna. Przed ratuszem odbywa się wiele imprez, m.in. przedświąteczny kiermasz.

 

Parlament – Budowę tego imponującego klasycystycznego gmachu ukończono w 1883 r. Wznoszący się lekko podjazd prowadzi do głównego portyku jak w greckiej świątyni. Płaskorzeźba frontonu przedstawia Franciszka Józefa wręczającego konstytucję reprezentantom 17 krajów koronnych.