Traveligo.pl

Rzetelna Firma

Wiarygodna Firma

Dołącz do 127.000 zadowolonych klientów, którzy podróżowali z nami od 2004 roku.

Infolinia i rezerwacja: tel. 0 801 407 406

Infolinia i rezerwacja (abonenci spoza TP SA oraz sieci kom.): tel. 0 22 517 16 00

Agadir
Agadir

Biuletyn

Najnowsze informacje o najlepszych promocjach oraz ofertach last minute prosto na Twoją skrzynkę.

Jesteśmy laureatem nagrody Mazowiecka Firma Roku

Jesteśmy laureatem RANKINGU SKLEPÓW INTERNETOWYCH Money.pl i Wprost 2010

Cypr

« poprzednie

zdjęcie 1/15

następne »

Oficjalna nazwaRepublika Cypru
Nazwa lokalnaKypriaki Dimokratía(Kibris Cümhuriyeti)
StolicaNikozja
Powierzchnia9 250  km2
Ludność754 000
Położenie
Bliski Wschód, wyspa na Morzu Śródziemnym, na południe od Turcji
Sąsiedzi
wyspa na Morzu Śródziemnym
Skład etniczny
Grecy 78% (99,5% z nich żyje w strefie greckiej wyspy), Turcy 18% (98,7% z nich żyje w tureckiej strefie wyspy), pozostałe 4% ludności zamieszkuje głównie strefę grecką
Wyznania
prawosławni obrządku greckiego 78%, muzułmanie 18%, maronici, prawosławni obrządku ormiańskiego i inni 4%
Waluta
Strefa grecka: 1 funt cypryjski (CYP) = 100 centów; Strefa turecka: 1 lira turecka (TRL) = 100 kurus
Język
grecki, turecki, angielski
Największe miasta
Limassol, Larnaka, Famagusta, Pafos, Kyrenia.
Ustrój polityczny
Republika Cypru, na skutek konfliktu społecznego, podzielona jest na dwie części: grecką i turecką. Na arenie międzynarodowej uznawany jest jedynie rząd Cypryjczyków pochodzenia greckiego. Turecka Republika Północnego Cypru uznawana jedynie przez Turcję.
Święta narodowe
Dzień Niepodległości, 1 października; Cypryjczycy pochodzenia tureckiego obchodzą jako Dzień Niepodległości 15 listopada

Opis kraju

Cypr

Kiedy w wyniku potężnych sił geologicznych we wschodniej części Morza Śródziemnego rodziła się wyspa Cypr, wypiętrzyły się dwa oddzielone niziną pasma gór, powstała usiana zatokami i otoczona złotymi plażami linia brzegowa. Dobroczynna natura bez reszty wykorzystała nadarzającą się okazję – jej dzieło najlepiej podziwiać w lecie, gdy wyspę okrywa kobierzec bujnie rozwijającej się roślinności.

 

Dzisiejszy Cypr jest jednym wielkim przedsięwzięciem turystycznym. Świadczy o tym choćby liczba hoteli, które stoją dosłownie wszędzie, nawet tam, gdzie niegdyś nie było nic prócz krzewów i wydm. W niektórych częściach wyspy zmiany następują tak szybko, że nawet w dobrze znanej okolicy można łatwo zabłądzić. Zmiany te nie są jednak zbyt dokuczliwe dla turystów, którzy często powracają na wyspę, szczególnie w wakacje, by przejść się ulicami Nikozji i odwiedzić znajome sklepy albo skręcić w małą uliczkę i ujrzeć, jakimś cudem ocalały, zakątek dawnego Cypru.

 

Oferty turystyczne są na Cyprze wyjątkowo bogate. Wielbiciele dyskotek mogą się bawić w Limassolu, Aja Napa i Protaras. Często zabawy nie kończą się przed świtem. Na miłośników spokojnego odpoczynku czekają piękne plaże nad zatoką Chrysochu oraz pagórki i doliny gór Troodos.

 

Położenie wyspy we wschodniej części Morza Śródziemnego wpłynęło na jej historię. Spotykały się tu cywilizacje Wschodu i Zachodu. Ziemię tę przemierzali Egipcjanie, Fenicjanie, Asyryjczycy, Persowie, Rzymianie, Bizantyjczycy, krzyżowcy, Frankowie, Wenecjanie, Turcy i Brytyjczycy. W 1974 r. wybuchł krwawy konflikt między obecnymi mieszkańcami wyspy: Grekami i Turkami cypryjskimi. Kraj został wówczas podzielony na część północną, należącą do Turcji i południową – do Grecji. Obecnie obie zwaśnione społeczności dzieli szczelna granica, która biegnie wzdłuż wyspy. Granica jest zamknięta dla Greków cypryjskich. Tylko turyści, którzy goszczą na południu, mogą skorzystać z przywileju jej przekraczania.

 

Geografia

Cypr leży w północno-wschodniej części Morza Śródziemnego, blisko wybrzeży Azji Mniejszej, w odległości około 70 km od Turcji, 100 km od Syrii i 800 km od Grecji. Położenie wyspy zawsze miało duże znaczenie strategiczne – każda potęga zaangażowana na Bliskim Wschodzie miała swoje wpływy na Cyprze.

 

Cypr jest jedną z największych wysp na Morzu Śródziemnym. Zajmuje powierzchnię 9,3 tys. km², wielkością ustępując tylko Sycylii i Sardynii. Ze wschodu na zachód liczy 240 km, a z północy na południe - 96 km. Niezwykle różnorodna linia brzegowa ma długość 720 km. Nizinę Mesaria, długości około 100 km i szerokości 20-30 km, otaczają od północy góry Karpason, a od południowego zachodu góry Troodos. Najwyższym szczytem gór Troodos jest Olimp, wznoszący się na wysokość 1952 m n.p.m. Przez znaczną część zimy najwyższe partie gór pokrywa kilkumetrowa warstwa śniegu. Nieco niżej rosną sosny, cedry i dęby. Wszędobylskie uprawy winnej latorośli pną się po najbardziej stromych zboczach. Latem w górach temperatura jest znacznie niższa niż na nizinach. Podczas gdy lato jest raczej suche, w zimie deszcze są obfite.

 

Linia brzegowa jest bardzo różnorodna, od skalistych zatoczek po rozległe piaszczyste plaże. Cypr ma dwa naturalne porty: w Limassolu i Famaguście (Mağosie) oraz jeden sztuczny w Larnace.

 

strona: 1 | 2

Widok z satelity

Akceptujemy płatności:

facebook

Copyright © 2004 - 2014 Grupa Traveligo Sp. z o.o.

Jeśli szukają Państwo najlepszego sposobu na spędzenie wakacji, prosimy o zostawienie wiadomości wraz z mailem i nr tel. Konsultanci TraveliGo.pl pomogą wybrać wycieczkę spełniąjącą wszystkie Państwa wymagania.

Wyślij »

Message