Zaplanuj udane wakacje Dołącz do 181 000 zadowolonych Klientów,
którzy podróżowali z nami od 2004

Certyfikaty
  • Jesteśmy Członkiem Polskiego Związku Touroperatorów
  • money
  • rzetelna firma
  • firma wiarygodna finansowo
Infolinia i rezerwacja
  • 22 517 16 00 Dla abonentów spoza TP SA oraz z sieci kom.
    Pn - Pt 8:30 - 23:00. Weekendy: 10:00 - 20:00
  • 801 407 406 Dla abonentów TP SA - 49 gr/min
    Pn - Pt 8:30 - 23:00. Weekendy: 10:00 - 20:00

figure Ankara i Zachodnia Anatolia

Wszystkie przewodniki

Ankara i Zachodnia Anatolia

Pozycja submenu
Ankara i Zachodnia Anatolia

Ankara, położona wśród równin zachodniej Anatolii, może wydawać się w swojej nowoczesności nieco zimna i bez charakteru. Kiedy w latach dwudziestych XX w. Atatürk wybrał ją na stolicę kraju, chcąc nadać jej zachodni styl, polecił niemieckiemu architektowi Hermannowi Jansenowi zbudować całkiem nowe miasto. Dzisiaj turyści cenią Ankarę przede wszystkim ze względu na muzea.

 

Bez wątpienia najbardziej fascynującym turystów obiektem w Ankarze jest Muzeum Cywilizacji Anatolijskich, mające największy na świecie zbiór sztuki hetyckiej.

 

Od zachodu wjeżdża się do Ankary krętą drogą prowadzącą przez płaskie, stepowe tereny. W pobliżu Polatli znajduje się Gordion, stolica starożytnego królestwa Frygii i siedziba legendarnego króla Midasa. Bardziej malownicza droga biegnie z Ankary na północny zachód i wśród mineralnych źródeł Parku Narodowego Kizilcahamam. Rejon między Eşkişehirem a Afyonem jest dziki i nie zachęca urlopowiczów do odwiedzin. Dla kontrastu - piękną oazą z mnóstwem ptaków, żyjących wśród trzcin na mokradłach, jest kraina jezior Eğirdir, gdzie można doskonale wypocząć na łonie natury.

 

Kütahya zawdzięcza swoje istnienie bogatej tradycji produkcji płytek ceramicznych, która wciąż jest podstawą utrzymania jej mieszkańców.

 

Kulturalną perłą zachodniej Anatolii jest Konya. Selżucka architektura i Muzeum Mevlâna, dokumentujące działalność derwiszy tańczących, należą do największych atrakcji w Turcji. Natomiast w konijskim Muzeum Karatay znajduje się cenny zbiór płytek ceramicznych.

 

Na południowy wschód od Konyi znajduje się Çatalhöyük – stanowisko z epoki brązu, uważane za jedno z najstarszych miejsc osadnictwa na świecie.

 

Zachodnia Anatolia może wydawać się posępna i dzika, ale rozległe stepy, położone wśród nich miasta i słone jeziora są dla turystów dużą atrakcją.

 

Ankara, nowoczesna stolica Republiki Tureckiej, ma strategiczne położenie na drodze wschód-zachód, biegnącej przez anatolijski step. Metro, teatry i bogate muzea, a także parki i atrakcyjne miejsca zakupów, jakie są w dzielnicach Ulus i Hisar, to niewątpliwie turystyczne zalety miasta. Najważniejsze tureckie muzeum mieści się w dzielnicy Atpazari (koński targ) i zajmuje dwa odnowione budynki z epoki osmańskiej. W 1997 r. zdobyło tytuł Europejskiego Muzeum Roku. Pokazane są tu osiągnięcia wielu różnych kultur Anatolii – od prostych kamiennych narzędzi z paleolitu po wyrafinowane rzeźby hellenistyczne i rzymskie.

 

Przybysze zauważą w Ankarze uderzający kontrast między nowoczesnym centrum a starą częścią miasta. Szerokie, wysadzane drzewami aleje, zielone parki, eleganckie ambasady, gmachy rządowe i zabudowania uniwersyteckie współtworzą nowoczesne centrum administracyjne, natomiast Stare Miasto – zwłaszcza niektóre ulice wokół cytadeli – wydają się niezwykle skromne i tradycyjne. Nad nowoczesną częścią Ankary góruje mauzoleum Atatürka, symbolizujące syntezę myśli starożytnej i współczesnej. Życie w stolicy Turcji jest przyjemniejsze dzięki licznym obszarom zieleni na obrzeżach miasta, gdzie Turcy zwykle zażywają ruchu i wypoczynku.

 

W pobliżu Ankary znajdują się lasy, tereny narciarskie, gorące źródła i atrakcyjne miejsca piknikowe. Większość miejsc jest dostępna jedynie od świtu do zmierzchu. Pilnują ich strażnicy, a za wjazd samochodem trzeba uiścić niedużą opłatę. Drogi dojazdowe do poszczególnych miejsc są dobrze oznakowane. Należy wiedzieć, że obozowanie jest dozwolone wyłącznie na wyznaczonych polach. Większość opisanych  atrakcji to cele całodziennych wypraw z Ankary, jeśli jednak ktoś chce skorzystać z leczniczych wód, powinien na to zarezerwować kilka dni.

 

Konya, zbudowana na wysoko położonej równinie pośród anatolijskich stepów, jest znana w całej Turcji z bogobojnych mieszkańców i silnych związków z islamem. Mimo starożytnego rodowodu wygląda coraz nowocześniej. Miasto Konya jest związane z życiem i działalnością Dżalaluddina Rumiego, XIII-wiecznego założyciela bractwa mewlewitów, bardziej znanego pod nazwą derwiszy tańczących. Rumi, który rozwinął filozofię duchowej jedności i uniwersalnej miłości, uważany jest za jednego z największych mistyków islamu.

 

Źródło: Turcja - Przewodniki Wiedzy i Życia