Traveligo.pl

Rzetelna Firma

Wiarygodna Firma

Dołącz do 127.000 zadowolonych klientów, którzy podróżowali z nami od 2004 roku.

Infolinia i rezerwacja: tel. 0 801 407 406

Infolinia i rezerwacja (abonenci spoza TP SA oraz sieci kom.): tel. 0 22 517 16 00

Agadir
Sorea

Biuletyn

Najnowsze informacje o najlepszych promocjach oraz ofertach last minute prosto na Twoją skrzynkę.

Jesteśmy laureatem nagrody Mazowiecka Firma Roku

Jesteśmy laureatem RANKINGU SKLEPÓW INTERNETOWYCH Money.pl i Wprost 2010

Turcja - turystyka i wypoczynek

« poprzednie

zdjęcie 1/15

następne »

Oficjalna nazwaRepublika Turecka
Nazwa lokalnaTürkiye Cumhuriyeti
StolicaAnkara
Powierzchnia780 000 km2
Ludność65 700 000
Położenie
Południowo-wschodnia Europa i południowo-zachodnia Azja (część Turcji położona na zachód od Bosforu jest geograficznie częścią Europy), na wybrzeżu Morza Czarnego, pomiędzy Bułgarią i Gruzją, wybrzeże Morza Egejskiego i Śródziemnego pomiędzy Grecją i Syrią
Sąsiedzi
Armenia 268 km; Azerbejdżan 9 km; Bułgaria 240 km; Grecja 206 km; Gruzja 252 km; Irak 331 km; Iran 499 km; Syria 822 km
Skład etniczny
Turcy 80%, Kurdowie 20%
Wyznania
muzułmanie 99,8% (głównie sunnici), inni 0,2% 
Waluta
1 lira turecka (TRL) = 100 kuruszy (w praktyce nie używane)
Język
turecki, kurdyjski, arabski, ormiański, grecki
Największe miasta
Stambuł, Ankara, Izmir, Adana, Bursa, Gaziantep.
Ustrój polityczny
demokratyczna republika parlamentarna
Święta narodowe
Rocznica Ustanowienia Republiki 29 października (1923)

Opis kraju

Turcja

 

Turcja, położona na styku Europy i Azji, znajduje się dokładnie w połowie drogi między równikiem a biegunem północnym. Zajmuje powierzchnię 780 000 km². Niewielka Tracja stanowi europejską część Turcji, natomiast rozległa Anatolia należy już do Azji. Obie części rozdziela Bosfor, wąska cieśnina między Morzem Czarnym a Morzem Marmara, a łączy – Stambuł, miasto rozpościerające się na obu brzegach cieśniny. Turcja graniczy w Europie z Grecją i Bułgarią, a w Azji, na wschodzie i na południu – z Gruzją, Armenią, Iranem, Irakiem oraz Syrią.

Popularny wizerunek Turcji, utrwalony na zdjęciach i we wspomnieniach turystów, to idylliczny obraz śródziemnomorskich plaż i lazurowego morza. Słońce i piasek to jednak zaledwie ułamek bogactw, które ma do zaoferowania Turcja. Obszar jej, spinający Europę z Azją, to jedna z kolebek cywilizacji, wspaniała kraina, której historyczne i kulturalne skarby zachwycą turystów.

 

Kontrasty pomiędzy starym a nowym zwiększają jeszcze fascynację, której nie oprze się nikt, kto przybywa do Turcji. Stambuł jest pełną świateł i zgiełku wielką światową metropolią, ale w wioskach, położonych zaledwie kilka godzin jazdy od stolicy, ludzie jak przed wiekami gromadzą się wokół publicznych studzien i zbierają drewno do podtrzymania ognia w domowych paleniskach.

 

Turcja położona jest na Wyżynie Anatolijskiej - skalistym, jałowym płaskowyżu, ujętym w klamrę dwóch potężnych systemów górskich: Taurusu i Gór Pontyjskich. Trudno o większe bogactwo zabytków. Oprócz Stambułu – stolicy trzech imperiów – są tu ruiny starożytnych miast, takich jak Efez, Hierapolis i Afrodyzja. W głębi kraju leży Kapadocja z niepowtarzalnymi mieszkalnymi jaskiniami i skalnymi kościołami. Wschodnia część Turcji jest odwiedzana rzadziej, lecz i tam znajduje się wiele atrakcji, na przykład jezioro Wan, ormiańskie kościoły i tajemnicze kamienne głowy na górze Nemrut.

Bogactwo krajobrazów Turcji odzwierciedla ogromne zróżnicowanie geograficzne kraju. Bezkresne morze, piaszczyste plaże, majestatyczne góry, ciągnące się od śródziemnomorskich wybrzeży po spokojną krainę jezior oraz gęste lasy i chłodne yayla (wyżyny) nad Morzem Czarnym ostro kontrastują z rozległymi, pustymi stepami wschodnich prowincji. Zdjęcia nie są w stanie oddać piękna na przykład Kapadocji, gdzie w ciągu stuleci ludzie wydrążyli w porowatym tufie całe miasta, a trwająca tysiąclecia erozja nadała skałom niezwykłe formy.

Liczne tureckie parki narodowe i bagienne rozlewiska są ostatnimi ostojami gatunków zwierząt, które w Europie niemal zupełnie wyginęły oraz wielu równie rzadkich gatunków roślin.

strona: 1 | 2

Widok z satelity

Akceptujemy płatności:

facebook

Copyright © 2004 - 2014 Grupa Traveligo Sp. z o.o.

Jeśli szukają Państwo najlepszego sposobu na spędzenie wakacji, prosimy o zostawienie wiadomości wraz z mailem i nr tel. Konsultanci TraveliGo.pl pomogą wybrać wycieczkę spełniąjącą wszystkie Państwa wymagania.

Wyślij »

Message