Zaplanuj udane wakacje Dołącz do 181 000 zadowolonych Klientów,
którzy podróżowali z nami od 2004

Certyfikaty
  • Jesteśmy Członkiem Polskiego Związku Touroperatorów
  • money
  • rzetelna firma
  • firma wiarygodna finansowo
Infolinia i rezerwacja
  • 22 517 16 00 Dla abonentów spoza TP SA oraz z sieci kom.
    Pn - Pt 8:30 - 23:00. Weekendy: 10:00 - 20:00
  • 801 407 406 Dla abonentów TP SA - 49 gr/min
    Pn - Pt 8:30 - 23:00. Weekendy: 10:00 - 20:00

figure Ibiza

Wszystkie przewodniki

Ibiza

Pozycja submenu
Ibiza

 

Wyspa zachowała swój wiejski charakter. Kamienne domostwa stoją pośród gajów oliwnych, a w głębi wyspy jest wiele starych farm z pomalowanymi na biało budynkami. Ibiza ma jednak swoje drugie oblicze, słynie bowiem ze swoich dyskotek, klubów i bogatego życia nocnego, Gwarne, nadmorskie kurorty z wielopiętrowymi hotelami i piękne plaże przyciągają tu tysiące turystów.

 

Tę niewielką (540 km²), położoną najbliżej hiszpańskich wybrzeży, wyspę przecina łańcuch niewysokich gór. Otacza ją mnóstwo małych wysepek i większych skał, wystających z morza. Jej ponad 200-kilometrowa linia brzegowa jest bardzo urozmaicona. W niewielkich zatokach odkryć można piękne plaże i tajemnicze jaskinie. Wraz z Formenterą, Ibiza należy do archipelagu nazwanego przez Greków Pituizami (Wyspy Sosnowe).

 

W latach sześćdziesiątych XX w. odkryli ją hippisi, dopiero potem pojawiła się w ofertach europejskich biur podróży. Obecnie, będąc jednym z najmodniejszych kierunków w basenie Morza Śródziemnego, nie zatraciła swego niepowtarzalnego i nieco tajemniczego charakteru.

W latach dziewięćdziesiątych XX stulecia Ibiza wpisana została do Księgi Rekordów Guinessa, jako najbardziej rozrywkowe miejsce na świecie. Tysiące amatorów wakacyjnego szaleństwa zjeżdżają do kurortów i słynnych dyskotek oferujących wyszukaną rozrywkę. Ibiza dyktuje też nowe trendy w modzie – to, co się tu nosi, obowiązuje później w Europie. Dla wielu mieszkańców wyspy czas się jednak zatrzymał. W niewielkich restauracyjkach, niemal jak przed wiekami, można zjeść rybę zapiekaną w bochnie chleba.

 

Ibiza, skolonizowana przez Kartagińczyków w 655 r. p.n.e., włączona została do prowincji Balearów w IV w. przez cesarza Teodozjusza. Większość turystów przybywa tu, by cieszyć się urokami jednej z ponad 50 plaż ukrytych w zacisznych zatoczkach lub szaleć w klubach Eivissy lub Sant Antoni. Każdy jednak powinien zwiedzić pełne zabytków Dalt Vila – Górne Miasto w Eivissie. Dla szukających ciszy i spokoju pozostaje środek wyspy, gdzie są wspaniałe szlaki wycieczkowe. W dawnych wieżach obronnych i starych wiatrakach w okolicy Balàfii mieszkają hippisi, którzy przybyli na Ibizę z różnych zakątków Europy.

 

Wycieczka wzdłuż zachodniego wybrzeża Ibizy pokazuje, jak wspaniałe tereny i krajobrazy przekształcone zostały w podobne do siebie kurorty. Do niedawna w tych okolicach swoje wille wznosili tylko bogacze, pragnący uciec od ciekawskich paparazzi i zgiełku świata. Nie ma w tym rejonie zabytków ani ważnych pamiątek historycznych. Głównym atutem zachodniego wybrzeża są wspaniałe plaże ukryte w niewielkich zatoczkach oraz Es Vedra. Trasa wycieczki przecina na południu pasmo Serra de Sant Josep i omija najwyższy szczyt wyspy Sa Talaia de Sant Josep (475 m n.p.m.).

 

Plaże są, obok nocnych klubów, wizytówką tej wyspy. Jest ich ponad pięćdziesiąt, o łącznej długości blisko dziewiętnastu kilometrów. Najpopularniejsze z nich położone są na południowo wschodnim wybrzeżu, pomiędzy Santa Eulària des Riu a Cala Sant Vincent oraz w okolicy Sant Antoni de Portmany i na zachodnim wybrzeżu. Podobnie jak na innych wyspach, większość jest malowniczo położona w zatoczkach.

 

Źródło: Majorka, Minorka i Ibiza - Przewodniki Wiedzy i Życia

Źródło fotografii: Turespaña