Traveligo.pl

Rzetelna Firma

Wiarygodna Firma

Dołącz do 127.000 zadowolonych klientów, którzy podróżowali z nami od 2004 roku.

Infolinia i rezerwacja: tel. 0 801 407 406

Infolinia i rezerwacja (abonenci spoza TP SA oraz sieci kom.): tel. 0 22 517 16 00

Agadir
Agadir
Sorea

Biuletyn

Najnowsze informacje o najlepszych promocjach oraz ofertach last minute prosto na Twoją skrzynkę.

Jesteśmy laureatem nagrody Mazowiecka Firma Roku

Jesteśmy laureatem RANKINGU SKLEPÓW INTERNETOWYCH Money.pl i Wprost 2010

Meksyk

« poprzednie

zdjęcie 1/10

następne »

Oficjalna nazwaStany Zjednoczone Meksyku
Nazwa lokalnaEstados Unidos Mexicanos
StolicaMeksyk
Powierzchnia1 972 550 km2
Ludność100 000 000

Aktualna pogoda

słonecznie, bezchmurnie, 24°C/8°C
wiatr północno-wschodni, 9 km/h.

Położenie
Ameryka Środkowa, nad Morzem Karaibskim, Zatoką Meksykańską i Pacyfikiem, pomiędzy Belize i Gwatemalą a USA
Sąsiedzi
Belize 250 km; Gwatemala 962 km; USA 3326 km
Skład etniczny
Metysi 60%, Indianie 30%, biali 9%, inni 1%
Wyznania
katolicy 89%, protestanci 6%, inni 5%
Waluta
1 nowe peso meksykańskie (MXN) = 100 centavos
Język
hiszpański, języki lokalne Indian (m.in. języki Majów)
Największe miasta
Guadalajara, Monterrey, Puebla, Leon
Ustrój polityczny
republika federalna
Święta narodowe
Dzień Niepodległości, 16 września (1810)

Opis kraju

Meksyk

 

Z geograficznego punktu widzenia Meksyk stanowi bardziej część Ameryki Północnej niż Środkowej. Jego powierzchnia wynosi blisko 2 mln km2, a liczba mieszkańców około stu milionów. Administracyjnie kraj podzielony jest na 31 stanów oraz Dystrykt Federalny obejmujący stolicę – rozległe miasto Meksyk.

 

Meksyk, kraj o różnorodnej kulturze i urozmaiconych krajobrazach, zachwyca rozmaitymi zabytkami, dźwiękami, smakami i zapachami. W żadnym innym miejscu obu Ameryk historia i magiczne obrzędy nie splatają się tak mocno z szarzyzną współczesnej codzienności.

 

 Meksyk jest tak niezwykle różnorodny, że podróżującym po jego regionach może się wydawać, iż przekraczają granice wielu krajów. Północ, do której należy również Półwysep Kalifornijski, to pustynie, wysokie góry i głębokie kaniony. Na północy zachód od stolicy znajdują się najwspanialsze  zabytki architektury kolonialnej. Centralny i południowy Meksyk, a także wybrzeże Zatoki Meksykańskiej są regionami najczęściej odwiedzanymi ze względu na zachowane tam ruiny budowli prekolumbijskich.

 

Na północy Meksyk od USA oddziela pas jałowej ziemi rozciągający się na długości 3140 km. To chyba jedyne miejsce na ziemi, gdzie spotykają się ze sobą tak zwany pierwszy i trzeci świat. Południowa granica Meksyku z Gwatemalą przebiega na rzece Usumacinta, która płynie przez wilgotne lasy równikowe. Północ i południe Meksyku różnią się od siebie diametralnie. Północne stany są bogatsze, bardziej zadbane, zurbanizowane i uprzemysłowione. Mieszka tu niewielka populacja Indian, większość żyje na południu kraju, gdzie zajmuje się głównie rolnictwem. Obok nowoczesnego rolnictwa nadal istnieją prekolumbijskie sposoby upraw. Wiejskie grupy Indian pielęgnują dawne obrzędy i zwyczaje, podczas gdy średnie klasy miejskie hołdują zachodniemu, konsumpcyjnemu stylowi życia.

 

Meksyk jest krajem gęsto zaludnionym. Na sto milionów mieszkańców jedna piąta żyje w Dolinie Meksyku, leżącej na wysokości około 2100 m.n.p.m. Na tym obszarze dominuje miasto Meksyk, rozległa stolica kraju i jedno z największych miast na świecie.

 

Prawie 90% Meksykan uważa się za katolików, ale meksykański katolicyzm zaasymilował wiele elementów religii przedchrześcijańskiej. Do najbardziej czczonych, szczególnie przez ubogich, należy Matka Boska z Guadelupe, patronka kraju, jedna z trzech nietykalnych “instytucji” obok prezydenta i wojska. Według legendy Czarna Madonna objawiła się w 1531 r. w miejscu poświęconym dawniej pogańskiej bogini – matce Tonantzin. Wizerunek Matki Boskiej z Guadelupe można spotkać w całym Meksyku, nawet w najbardziej odległych jego zakątkach.

 

strona: 1 | 2

Widok z satelity

Akceptujemy płatności:

facebook

Copyright © 2004 - 2014 Grupa Traveligo Sp. z o.o.

Jeśli szukają Państwo najlepszego sposobu na spędzenie wakacji, prosimy o zostawienie wiadomości wraz z mailem i nr tel. Konsultanci TraveliGo.pl pomogą wybrać wycieczkę spełniąjącą wszystkie Państwa wymagania.

Wyślij »

Message