Zaplanuj udane wakacje Dołącz do 181 000 zadowolonych Klientów,
którzy podróżowali z nami od 2004

Certyfikaty
  • Jesteśmy Członkiem Polskiego Związku Touroperatorów
  • money
  • rzetelna firma
  • firma wiarygodna finansowo
Infolinia i rezerwacja
  • 22 517 16 00 Dla abonentów spoza TP SA oraz z sieci kom.
    Pn - Pt 8:30 - 23:00. Weekendy: 10:00 - 20:00
  • 801 407 406 Dla abonentów TP SA - 49 gr/min
    Pn - Pt 8:30 - 23:00. Weekendy: 10:00 - 20:00
Tunezja

figure Gozo

Wszystkie przewodniki

Gozo

Pozycja submenu
Gozo

Gozo, usytowane zaledwie 6 km od północnego wybrzeża Malty, często uchodzi za jej miniaturę. Pod wieloma względami jest to prawda. Małe pola poprzedzielane kamiennymi murkami, domu o płaskich dachach i niewairygodnie niebieskie morze istotnie bardzo przypominają Maltę. Jest tu jednak dużo spokojniej, bardziej sielsko i zielono, życie zaś toczy się wolniej, ulice są schludniejsze, a plaże mniej zatłoczone. Patrząc na szeroką dolinę Ramla i wielką połać piasku u jej wylotu, łatwo zrozumieć, dlaczego właśnie w grocie na Gozo, jak głosi legenda, piękna nimfa Kalipso więziła przez 7 lat Odyseusza wracającego z wojny trojańskiej.

 

W panoramie wyspy dominują wzgórza o zokrąglonych szczytach i kopuły kościołów. Zabudowania we wsiach zwracają uwagę swoją oryginalnością. Starsze domy mają pieknie rzeźbione, zabudowane balkony, nowsze - spiralne kolumny i kunsztowne ornamenty rzeźbiarskie.

 

Na Gozo nie brakuje też innych atrakcji. Wszystkie drogi rozchidzą się promieniście ze stolicy wyspy, Victorii (wielu mieszkańców używa starej nazwy - Rabat). Większość turystów przyjeżdża tu na jeden dzień z Malty, aby zwiedzić stolicę, a zwłaszcza usytuowaną na szczycie wzgórza twierdzę, dobrze zachowane ruiny prehistorycznych światyń Ggantija i malownicze wsie rybackie Xlendi i Marsalforn.

 

Victoria

 

Stolica wyspy i jej główny ośrodek administracyjny jest gwarnym miastem skupionym wokół twierdzy na wzgórzu. Turyści chętnie przybywają tu promami z Malty na jednodniową wycieczkę. Dłuższy pobyt może być utrudniony, gdyż zakwaterowanie oferuje tu tylko jeden pensjonat, niewiele jest też miejsc, gdzie można coś zjeść wieczorem.

 

Il-Kastell - Potężne umocnienia twierdzy stojacej na spłaszczonym szczycie wzgórza dominują nad centalną częścią wyspy. Mury obronne, otaczające również katedrę i kilka muzeów, pochodzą z początku XVII w. Wzniósł je król hiszpański Filip II wraz z mieszkańcami Gozo. Joannicci wzmocnili mury i korzystali ze schronienia w twierdzy podczas ataków Turków i piratów. Twierdza mogła pomieścić wówczas wszystkich mieszkńców Gozo. Trzęsienie ziemi w 1693 r. zamieniło dużą część twierdzy w rumowisko. Obecnie mury obronne są odrestaurowywane.

 

Muzeum Archeologii - mieści się w XVII-wiecznym Palazzo Bondi i prezentuje różne znaleziska archeologiczne z terenu wyspy, od prehistorycznych fragmentów garnków po rzymskie amfory i ceramikę znajdowane we wrakach u brzegów Gozo.

 

Katedra - W obrębie murów twierdzy znajduje się również katedra z klasycystyczną fasadą, wzniesiona w latach 1697-1711. W porównaniu z dość skromną fasadą, wnętrze jest bogato zdobione. W nawie głównej znajdują się liczne nagrobki, a boczne kaplice są dekorowane barokowymi malowidłami. Najciekawsza jest jednak iluzjonistyczna polichromia w nawie głównej, imitująca olbrzymią kopułę. (Na prawdziwą zabrakło pieniędzy.)

 

Cathedral Museum - mieszczące się w głębi katedry prezenuje kolekcję szat i przedmiotów liturgicznych, obrazów oraz manuskryptów.

 

Centrum Rzemiosła - Stała, obszerna wystawa rzemiosła Gozo mieści się w zabudowaniach dawnego więzienia.

 

Folklore Museum - Eksponaty w tym muzeum wystawiono we wnętrzach trzech późnośredniowiecznych budynków. Prezenują one życie codzinne mieszkańców Gozo w ciągu wieków.

 

Knight's Armoury - Budynek zbrojowni joannitów z końca XVIII w., w XIX w. i podczas II wojny światowej służył brytyjskiemu garnizonowi.

 

Natural History Museum - W tym niewielkim muzeum prezentowane są okazy związane z geologią oraz florą i fauną morską w rejonie wyspy, między innymi skamieniałości, ryby i koralowce.

 

It-Tokk - Od wielu wieków ten obsadzony drzewami rynek jest ośrodkiem życia mieszkańców Victorii. W sklepach przy rynku można kupić grube swetry, a w barach wypić można miejscowe wino. Na placu stoi figura Chrystusa wzniesiona dla upamiętnienia żołnierzy i cywilów z Gozo, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Niepodal rynku stoi niedawno odnowiony XVIII-wieczny kościół św. Jakuba i budynek Banca Giuratale, wzniesiony w 1733 r. na życzenie wielkiego mistrza, w którym obecnie mieszczą się instytucje rządowe. Warto przejść się uliczkami dawnej części miasta przyległej do rynku, przy których stoją budynki o  oryginalnych fasadach, zaś sklepiki i barki urzekają lokalnym kolorytem.

 

St George's Basilica - Monumentalny budynek bazyliki św. Jerzego góruje nad placykiem It-Tokk. Wzniesiomo ją w 1673 r. Wielokrotnie powiększana i upiększana, zyskałą nazwę "złotej", gdyż wnętrze jest obficie zdobione złoceniami.

 

Triq Ir-Repubblika - Niegdyś na tej ulicy odbywały się wyścigi kłusaków. Obecnie organizuje się je tylko podczas świąt. Ta wyjątkowa malownicza ulica znana jest także ze stojących przy niej domów często z bardzo ozdobnymi zabudowanymi balkonami.

 

Dwerja Coast

Klify, groty i różne dziwy przyrody sprawiają, że krajobrazy Dwerji są najciekawsze w Gozo. W pogodne dni głębokie i czyste morze jest niezwykle atrakcyjnym miejscem do nurkowania i pływania. Można tu również obejrzeć najstarsze wykute w skale panwie w Gozo, wciąż używane latem do pozyskiwania soli.

 

Azure Window (Błękitne Okno) - Ta monumentalna wapienna arkada, znajdująca się nieopodal przylądka Dwerja, powstała na skutek erozji działającej przez wiele tysięcy lat.

 

The Inland Sea - Za Błękitnym Oknem od strony lądu znajduje się zbiornik ze słona wodą, otoczony wysokimi wapiennymi klifami, który łączy z morzem tunel wydrążony w skałach. Gdy morze jest wzburzone, można się tu kąpać w spokojnej, płytkiej wodzie. Gdy pogoda jest odpowiednia, można wynająć łódź rybacką, popłynąć przez tunel na otwarte morze i obejrzeć klify oraz Błękitne Okno od strony morza.