Z nami zaplanujesz udane wakacje!Spełniamy wakacyjne marzenia od 2004 roku!

Infolinia i rezerwacja pon.-pt. 8:30-20:00; sob.-nd. 10:00-18:00

Bułgaria, Przewodnik po Nizina Naddunajska - flaga

Przewodnik po Nizina Naddunajska

Wszystkie przewodniki
Pozycja submenu
Przewodnik po Nizina NaddunajskaPleven stanowi administracyjną, gospodarczą oraz kulturalną stolicę płaskiej krainy położonej na południe od Dunaju. Okolice miasta stanowią tereny rolnicze, które są otoczone wapiennymi wzniesieniami. Pozostałościami bogatej historii miasta są: forteca Kailak, kurhan w piasku Skobelew, a ponadto Panorama Pleweńska oraz stary most na rzece Vit.

Warto odwiedzić Bułgarię w wakacje i jej północno-wschodnią część. To właśnie tam znajduje się niesamowita, naturalnej wielkości płaskorzeźba, która jest nazywana Jeźdźcem z Madary. Bardzo ciekawy jest fakt, że została ona wyryta kilkanaście metrów ponad ziemią. Powyżej zaś wznosi się 100-metrowa, pionowa skalna ściana. Warto wiedzieć, że to właśnie wizerunek jeźdźca, który w jednym ręku wznosi puchar, zaś w drugim piłkę, był symbolem powstającego państwa bułgarskiego. 

Nieopodal Pleven, znajduje się miejscowość Pliska z ruinami pierwszej bułgarskiej stolicy w roli głównej. Niedaleko znajduje się miejscowość Pliska, gdzie podziwiać można ruiny pierwszej bułgarskiej stolicy. 

Jedną z najciekawszych budowli w Bułgarii jest niedawno odkryty grobowiec Sveshtari, który znajduje się w okolicach Isperih. Składa się on z trzech komór przykrytych kopcem ziemnym. Jego powstanie datuje się na III w. p.n.e.

Północny zachód Bułgarii 

Warto odwiedzić też Widyń (Widin) zlokalizowany w północno zachodniej części Bułgarii. To naddunajskie miasto w średniowieczu stanowiło jedno z najważniejszych handlowych obiektów. Znajdziemy je tuż poniżej słynnej Żelaznej Bramy, czyli przełomu, którym Dunaj rozcina łańcuch Karpat. Do najciekawszych zabytków Widynia zalicza się twierdzę Baba Wida. Jest ona najlepiej zachowaną, wczesnośredniowieczną budowlą, która znajduje się na terenie Bułgarii. 

 

W okolicach Iwanowa nad rzeką Łom znajdują się pozostałości po średniowiecznym ośrodku religijnym. W utworzonych przez zjawiska krasowe naturalnych komorach od III do XII w. mieszkali mnisi. Ściany kaplic i innych pomieszczeń ozdobione są rysunkami przedstawiającymi różne postacie.