Traveligo.pl

Rzetelna Firma

Wiarygodna Firma

Dołącz do 127.000 zadowolonych klientów, którzy podróżowali z nami od 2004 roku.

Infolinia i rezerwacja: tel. 0 801 407 406

Infolinia i rezerwacja (abonenci spoza TP SA oraz sieci kom.): tel. 0 22 517 16 00

Agadir
Sorea

Biuletyn

Najnowsze informacje o najlepszych promocjach oraz ofertach last minute prosto na Twoją skrzynkę.

Jesteśmy laureatem nagrody Mazowiecka Firma Roku

Jesteśmy laureatem RANKINGU SKLEPÓW INTERNETOWYCH Money.pl i Wprost 2010

Bułgaria

« poprzednie

zdjęcie 1/10

następne »

Oficjalna nazwaRepublika Bułgarska
Nazwa lokalnaRepublika Byłgarija
StolicaSofia
Powierzchnia110 910 km2
Ludność8 195 000
Położenie
Europa Południowo-Wschodnia, pomiędzy Rumunią i Turcją, nad Morzem Czarnym
Sąsiedzi
Grecja 494 km, Serbia i Czarnogóra 318 km, Macedonia 148 km, Rumunia 608 km, Turcja 240 km
Skład etniczny
Bułgarzy 85%, Turcy 9%, inne 6%
Wyznania
Bułgarska Cerkiew Autokefaliczna 85%, muzułmanie 13%, Żydzi 0,8%, katolicy 0,5%, inne 0,7%
Waluta
1 lew (BGN) = 100 stotinek
Język
bułgarski
Największe miasta
Płowdiw, Warna, Burgas, Ruse
Ustrój polityczny
republika parlamentarna
Święta narodowe
Dzień Niepodległości, 3 marca (1878)

Opis kraju

O Kraju

 

Bułgaria położona jest w południowo wschodniej Europie, u wybrzeży Morza Czarnego. Na niewielkim obszarze obserwujemy niezwykle zróżnicowane krajobrazy. Wzdłuż liczącego niespełna 400 km wybrzeża morskiego i Dunaju, który wyznacza północną granicę, rozciągają się tereny nizinne, gdzieniegdzie urozmaicone pagórkami. Jednak Bułgaria to kraj wyżynny i górski, gdzie średnia wysokość wynosi 470 m n.p.m. Przez środek kraju równoleżnikowo przebiega rozległy masyw Bałkanów (Stara Planina). Pogranicze z Grecją, Macedonią oraz Serbią i Czarnogórą tworzą najwyższe pasma górskie Półwyspu Bałkańskiego – Rodopy, góry Pirin i Riła. W tych ostatnich znajduje się najwyższy szczyt Bułgarii – Musała (2925 m n.p.m.).

 

Terytorium Bułgarii znajduje się na granicy dwóch stref klimatycznych. Większa część kraju położona jest w strefie klimatu umiarkowanego. Jedynie na południu i wybrzeżu panuje klimat podzwrotnikowy kontynentalny. Zimą na północy jest zdecydowanie chłodniej, niż na południu. Wiosną klimat staje się bardziej kontynentalny. Lato na północ od Starej Planiny jest gorące i wilgotne, zwłaszcza wzdłuż Dunaju. W Południowej Bułgarii latem panuje klimat zbliżony do śródziemnomorskiego. Jesień w Bułgarii jest bardzo przyjemna, nawet mimo obfitszych opadów.

 

Największą rzeką w Bułgarii jest Dunaj, którym przebiega niemalże cała granica z Rumunią. Jest to jedyna rzeka na której istnieją warunki do żeglugi. Pozostałe rzeki mają zazwyczaj bardziej górski charakter i nadają się doskonale do uprawiania raftingu i kajakarstwa górskiego. Najdłuższą rzeką w całości znajdującą się na terytorium Bułgarii jest Iskar. W Bułgarii jest ponadto ponad 300 jezior. Największe z nich znajdują się w pobliżu wybrzeża morskiego i są to jeziora lagunowe. Największa liczba niewielkich, polodowcowych jezior znajduje się w górach Riła i Pirin.

 

Bułgaria ma ponad 600 naturalnych wypływów wód mineralnych o różnej temperaturze. Dodatkowo wody lecznicze wydobywane są na powierzchnię dzięki czterystu studniom głębinowym.  Wody te są bardzo zróżnicowane pod względem stopnia ich mineralizacji, składu mineralnego, temperatury i właściwości leczniczych. Większość zasobów wód mineralnych zlokalizowana jest na terenach podgórskich. Najwięcej źródeł znajduje się w okolicach miejscowości Welingrad. Do bardziej znanych uzdrowisk należą również Naraczen, Warszec, Kostanec i Saparewa Bania.

 

Bułgaria może poszczycić się trzema parkami narodowymi, dziesięcioma parkami przyrody, gdzie ochronie podlega nienaruszone dziedzictwo przyrodnicze. Pod ochroną jest wiele naturalnych zakątków o niebywałej różnorodności biologicznej. Wśród roślin występuje tu ponad 250 endemitów, czyli gatunków, które nie występują nigdzie indziej na świecie. Lasy, stanowiące około 35% powierzchni Bułgarii, obfitują w dzikie owoce leśne i grzyby. Park Narodowy Pirin i Rezerwat Biosfery Srebrna zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Widok z satelity

Akceptujemy płatności:

facebook

Copyright © 2004 - 2014 Grupa Traveligo Sp. z o.o.

Jeśli szukają Państwo najlepszego sposobu na spędzenie wakacji, prosimy o zostawienie wiadomości wraz z mailem i nr tel. Konsultanci TraveliGo.pl pomogą wybrać wycieczkę spełniąjącą wszystkie Państwa wymagania.

Wyślij »

Message