Zaplanuj udane wakacje Dołącz do 181 000 zadowolonych Klientów,
którzy podróżowali z nami od 2004

Certyfikaty
  • Jesteśmy Członkiem Polskiego Związku Touroperatorów
  • money
  • rzetelna firma
  • firma wiarygodna finansowo
Infolinia i rezerwacja
  • 22 517 16 00 Dla abonentów spoza TP SA oraz z sieci kom.
    Pn - Pt 8:30 - 23:00. Weekendy: 10:00 - 20:00
  • 801 407 406 Dla abonentów TP SA - 49 gr/min
    Pn - Pt 8:30 - 23:00. Weekendy: 10:00 - 20:00
Tunezja

figure Kreta

Wszystkie przewodniki

Kreta

Pozycja submenu
Kreta

Nad Kretą wznoszą się groźnie wyglądające, sięgające obłoków góry, których niedostępność wywarła silny wpływ na charakter Kreteńczyków. Ten wyspiarski lud, przez stulecia otoczony wyniosłymi szczytami i odizolowany od świata morzem, przywykł do niezależności. Kolejni zdobywcy przybywali na wyspę i opuszczali ją, ale kreteńska skłonność do indywidualizmu i umiłowania wolności nigdy nie wygasły.

 

Góry, morze i starożytne zabytki składają się na idylliczny wizerunek dzisiejszej Krety, przyciągającej w wakacje tysiące turystów. Kreta, wysunięta najdalej na południe z wysp greckich, chlubi się czystym błękitnym morzem, piaszczystymi plażami i słoneczną pogodą. Wzdłuż jej północnego wybrzeża rozrzucone są miejscowości wypoczynkowe oraz zabytkowe miasta, takie jak Rethymnon i Chania. Urwiste wybrzeże południowe, a zwłaszcza jego zachodni odcinek, jest najbardziej dzikie. Ze wschodu na zachód wyspy, niczym jej kręgosłup długości 250 km, rozciągają się cztery wielkie łańcuchy górskie. Jest to raj dla miłośników chodzenia po górach i wspinaczki. Można tu podziwiać górski krajobraz i malownicze wąwozy. Stolica wyspy, Iraklion, ze znanym Muzeum Archeologicznym, jest wygodnym punktem wyjściowym do wycieczki do największego z minojskich pałaców – Knossos.    

   

CHANIA

Chania, z majestatycznymi zboczami górskimi w tle, leżąca nad szmaragdowym morzem, jest jednym z najbardziej urzekających miast Krety i dobrą bazą do zwiedzenia zachodniej części wyspy. Jej okazałe klasycystyczne domy i potężne weneckie umocnienia świadczą o bogatej i niespokojnej przeszłości.

 

Najciekawsze obiekty miasta zlokalizowane są w starej weneckiej dzielnicy, w rejonie portu i otaczających go ulic. W północno-zachodniej części portu znajduje się Muzeum Marynarki, po drugiej stronie portu stoi Meczet Janczarów - najstarsza turecka budowla na wyspie. Koło portu znajdują się XVI-wieczne doki, w których niegdyś cumowały i były naprawiane okręty. Z weneckiej latarni morskiej, stojącej na końcu falochronu, roztacza się wspaniały widok na Chanię.

 

WĄWÓZ  SAMARIA

Samaria to najdłuższy wąwóz Europy i zarazem najciekawsze pod względem krajobrazowym miejsce na Krecie. Gdy w 1962 r. urządzono tu park narodowy, po wysiedlonych mieszkańcach tej pasterskiej okolicy pozostały małe kaplice, które można dziś oglądać. Zwiedzanie rozpoczyna się od Ksyloskalo, 44 km na południe od Chanii, skąd dobrze przetarty, lecz trydny, 18-kilometrowy szlak wiedzie do nadmorskiej wioski Agia Rumeli. Jego pokonanie zajmuje od 5 do 7 godzin.

 

RETHYMNON

Dawne grecko-rzymskie miasto Rithymna, dzisiejsze Rethymnon, leży w miejscu zasiedlonym już w czasach minojskich. Rozkwitało pod panowaniem Wenecjan w XVI w., stając się ośrodkiem literatury i sztuki oraz azylem dla uczonych, którzy zbiegli ze zdobytego przez Turków Konstantynopola. Mimo inwazji nowoczesności i turystyki miasto zachowało wiele dawnego uroku i pozostaje intelektualną stolicą Krety. W starej dzielnicy jest dużo eleganckich, dobrze utrzymanych weneckich i tureckich budynków. Fortetsa, potężna wenecka twierdza, wzniesiona w XV w., by bronić wyspy przed napadami piratów, góruje nad malowniczym portem i jego XIII-wieczną latarnią morską.   

 

Tętniące życiem nabrzeże Rethymnonu jest jedną wielką kawiarnią pod gołym niebem, obsługującą głównie turystów. Ciągnie się wzdłuż niego długa, piaszczysta plaża, a w krańcu zachodnim znajduje się mały wewnętrzny port. Za twierdzą rozpościera się Stare Miasto – gąszcz nakrytych winoroślą wąskich uliczek, przy których stoją weneckie i tureckie domy z kutymi w żelazie balkonami

 

FAJSTOS

Fajstos – niegdyś jedna z najważniejszych minojskich siedzib na Krecie – jest efektownie położone na górskim grzbiecie, ponad rozległą i żyzną doliną Messara. Włoski archeolog Federico Halbherr odkrył tu w 1900 r. dwa pałace. Fragmenty pierwszego, zbudowanego około 1900 r. p.n.e. i zburzonego przez trzęsienie ziemi dwieście lat później, zachowały się do dziś.

 

IRAKLION

Zamieszkany już w okresie neolitu, w czasach rzymskich był portem Knossos. W okolicach portu można dziś odnaleźć wenecką architekturę, zachowały się także mury miejskie i twierdza. W Muzeum Archeologicznym jest największa na świecie kolekcja sztuki minojskiej. Odrestaurowana XVII-wieczna Loggia była miejscem spotkań miejscowego patrycjatu, a obecnie jest ratuszem. Obok rozciąga się niewielki park El Greco, nazwany imieniem słynnego malarza pochodzącego z Krety. W zachodniej części nabrzeża znajduje się Muzeum Historyczne. Perłą zbiorów jest jedyny istniejący na Krecie obraz El Greca – "Klasztor św. Katarzyny na górze Synaj". Z miasta łatwo dostać się do pałacu w Knossos.

 

PAŁAC  W  KNOSSOS

Pierwszy pałac w Knossos, zbudowany około 1900 r. p.n.e. został zniszczony przez trzęsienie ziemi około 1700 r. p.n.e. i następnie całkowicie przebudowany. Widoczne dziś ruiny są pozostałościami głównie tego drugiego pałacu. Punktem centralnym całego założenia jest położony na osi północ-południe dziedziniec centralny, wokół którego skupionych jest wiele najważniejszych części zespołu. Freski za ścian pałacu znajdują się w Muzeum Archeologicznym w Iraklionie. Według legendy Knossos było miejscem, gdzie znajdował się podziemny labirynt, w którym mieszkał Minotaur – pół-człowiek, pół-byk.

 

 

 

 

Źródło: Wyspy greckie - Przewodniki Wiedzy i Życia

Chania Agia Marina Platanias Kolimbari Maleme Rethymnon Missiria Adelianos Kampos Platanes Bali Hersonissos Malia Kato Gouves Anissaras Agia Pelagia Georgioupoli Stalida Sissi Analipsis Agios Nikolaos Elounda Kalo Chorio Matala Kreta Wczasy