Zaplanuj udane wakacje Dołącz do 181 000 zadowolonych Klientów,
którzy podróżowali z nami od 2004

Certyfikaty
  • Jesteśmy Członkiem Polskiego Związku Touroperatorów
  • money
  • rzetelna firma
  • firma wiarygodna finansowo
Infolinia i rezerwacja
  • 22 517 16 00 Dla abonentów spoza TP SA oraz z sieci kom.
    Pn - Pt 8:30 - 23:00. Weekendy: 10:00 - 20:00
  • 801 407 406 Dla abonentów TP SA - 49 gr/min
    Pn - Pt 8:30 - 23:00. Weekendy: 10:00 - 20:00
Tunezja

figure Stambuł

Wszystkie przewodniki

Stambuł

Pozycja submenu
Stambuł

Turyści, którzy w Stambule spędzą tylko kilka dni, powinni koniecznie obejrzeć najsłynniejsze zabytki, jakimi są pałac Topkapi, Hagia Sophia i Błękitny Meczet, usytuowane blisko siebie.

 

Cypel Pałacowy

Wysoki, zadrzewiony cypel, gdzie Bosfor spotyka się z morzem Marmara, nosi nazwę Saray Burnu (Cypel Pałacowy). W czasach bizantyjskich w tym niezwykłym miejscu stały monastery i budowle publiczne. Dzisiaj nad przylądkiem góruje monumentalny zespół zabudowań pałacu Topkapi, który przez 400 lat był rezydencją sułtanów osmańskich. Pałac, obecnie udostępniony zwiedzającym jako muzeum, zachwyca przepychem wystroju wnętrz, wspaniałymi kolekcjami klejnotów oraz innymi skarbami. Pierwotnie pałac razem z ogrodami i pawilonami zajmował niemal cały obszar cypla. Z czasem część terenów została przekształcona w park. Obok mieści się Muzeum Archeologiczne z wysokiej klasy zbiorami znalezisk z terenu Turcji oraz Bliskiego Wschodu.

 

Muzeum Archeologiczne – zbiory zaczęło gromadzić systematycznie dopiero od połowy XIX w. Zarządcy prowincji zaczęli wówczas słać obiekty za wszystkich zakątków imperium osmańskiego. Dzisiaj muzeum szczyci się jednymi z największych na świecie zbiorami archeologicznymi, zawierającymi także zabytki sztuki przedklasycznej.

 

Łaźnie tureckie – Turcy twierdzą, że turysta nie można uznać pobytu w Stambule za w pełni udany, jeśli nie spędzi godziny w łaźni (hamam), co zapewnia doskonały relaks i odprężenie. Łaźnie tureckie niewiele różnią się od rzymskich, z których się wywodzą, brak im jednak basenu z zimną wodą.

 

Sultanahmet

Dwa największe zabytki Stambułu: Błękitny Meczet i Hagia Sophia, usytuowane są naprzeciw siebie, a leżący między nimi teren parkowy to plac Sultanahmet. Rejon wziął swą nazwę od sułtana Ahmeda I, który ufundował Błękitny Meczet. Naprzeciwko muzułmańskiej świątyni stoi Hagia Sophia, wybitne dzieło architektury bizantyjskiej i zarazem jeden z największych kościołów świata. Podłużny plac obok Błękitnego Meczetu wyznacza miejsce hipodromu, który Rzymianie zbudowali około 200 r. , by organizować wyścigi rydwanów. W tym fascynującym zabytkowym kwartale znajduje się kilka muzeów, takich jak Muzeum Mozaik a także Muzeum Sztuki Tureckiej i Muzułmańskiej. Po drugiej stronie Błękitnego Meczetu labirynt uliczek prowadzi w dół do morza Marmara. Tam, gdzie niegdyś wznosił się Wielki Pałac cesarzy bizantyjskich, stoją tradycyjne drewniane domy.

 

Hagia Sophia (Aya Sofya), czyli kościół Mądrości Bożej, uchodzi za jedno z największych osiągnięć światowej architektury. Świątynia, która liczy ponad 1400 lat i świadczy o wysokim poziomie cywilizacji Bizancjum, wywarła ogromny wpływ na rozwój architektury. W XV w. Osmanowie zmienili chrześcijańską świątynię na meczet, dobudowano – zgodnie z wymogami islamu – minarety, mauzolea i fontanny. Wnętrze świątyni Hagia Sophia zostało zaprojektowane jako odbicie nieba na ziemi i rzeczywiście budzi niezwykły zachwyt. Najwspanialsze są mieniące się złotem mozaiki z przedstawieniami figuralnymi – niewielkie pozostałości dekoracji, która niegdyś pokrywała górne partie ścian bazyliki.

 

Błękitny Meczet, który zawdzięcza swą nazwę dekoracji z płytek ceramicznych z Izniku w kolorach błękitu i zieleni, to jedna z najsłynniejszych budowli sakralnych świata. Meczet został w wzniesiony przez sułtana Ahmeda I w XVII w.

 

Dzielnica Bazarów

Handel zawsze odgrywał ogromną rolę w mieście położonym na granicy dwóch kontynentów. Dzisiaj widać to najlepiej w labiryncie uliczek między Wielkim Bazarem a mostem Galata, gdzie towary wręcz “wylewają się” ze sklepów wprost na chodnik. Wystarczy zajrzeć pod arkady między sklepami, by dostrzec tętniące pracą warsztaty rzemieślnicze, jakie kryją się w podwórkach lub chanach. W samym sercu tej handlowej dzielnicy leży Wielki Bazar z niezwykłą ilością towarów. Równie malowniczy, chociaż mniejszy, jest Targ Korzenny, zwany też Bazarem Egipskim. Na wzgórzu, obok uniwersytetu, wznosi się meczet Sulejmana Wspaniałego (Süleymaniye), znakomity przykład XVI-wiecznej architektury osmańskiej i jeden z licznych pięknych meczetów w tej dzielnicy Stambułu.

 

Wąskie uliczki wokół Targu Korzennego zachowały atmosferę starego Stambułu. Tłumy wypełniające Targ Korzenny i otaczające go uliczki najbardziej zainteresowane są sklepami i bazarami. W cieniu rosnących na dziedzińcu drzew można odpocząć i wypić herbatę. Po drugiej stronie wznoszą się kopuły Nowego Meczetu. Przy jednej z handlowych uliczek, promieniście odchodzących od meczetu, za niepozorną bramą kryją się schody prowadzące w górę, na taras ozdobionego płytkami ceramicznymi meczetu Rüstema Paszy.

 

Beyoğlu

Beyoğlu to tętniąca życiem dzielnica handlowa zamieszkiwana od wieków przez cudzoziemców.

Wyłączona z ruchu kołowego İstiklal Caddesi to główna ulica Beyoğlu. Wzdłuż ulicy, zwanej niegdyś Grande Rue de Pera, wznoszą się XIX-wieczne kamienice oraz budynki europejskich ambasad, których potężne bramy i wspaniałe fasady wydają się zbyt pompatyczne w porównaniu z funkcją konsulatów, jaką od 1923 r., kiedy stolicą Turcji została Ankara. Przy bocznych uliczkach znajdują się  kościoły, które służyły mniejszościom narodowym i wyznaniowym w Perze (tak dawniej nazywany był ten obszar). Niektóre z nich nadal wypełniają tłumy wiernych, inne są tylko pamiątką po minionej epoce. Niegdyś zaniedbane boczne uliczki Beyoğlu, odchodzące od İstiklal Caddesi, znowu ożyły. Mieszczą się tu modne kluby jazzowe oraz sklepy, a także kina i liczne restauracje.