Zaplanuj udane wakacje Dołącz do 181 000 zadowolonych Klientów,
którzy podróżowali z nami od 2004

Certyfikaty
  • Jesteśmy Członkiem Polskiego Związku Touroperatorów
  • money
  • rzetelna firma
  • firma wiarygodna finansowo
Infolinia i rezerwacja
  • 22 517 16 00 Dla abonentów spoza TP SA oraz z sieci kom.
    Pn - Pt 8:30 - 23:00. Weekendy: 10:00 - 20:00
  • 801 407 406 Dla abonentów TP SA - 49 gr/min
    Pn - Pt 8:30 - 23:00. Weekendy: 10:00 - 20:00
Tunezja

figure Teneryfa - wycieczki na wakacje

Wszystkie przewodniki

Teneryfa - wycieczki na wakacje

Pozycja submenu
Teneryfa - wycieczki na wakacje

Z całego archipelagu Wysp Kanaryjskich największa jest Teneryfa, która zajmuje powierzchnię 2354 km². Wyspę położoną między La Gomerą a Gran Canarią dzieli od Afryki 300 km. Liczy ona około 650 000 mieszkańców. Najgęściej zaludnione są północne rejony Teneryfy, zwłaszcza okolice Santa Cruz – stolicy wyspy i prowincji – oraz pobliskiego miasta uniwersyteckiego La Laguna.

 

W języku Guanczów nazwa wyspy Tinerife oznacza “białą górę”. Odnosiła się ona do widocznego zewsząd Pico del Teide – najwyższego szczytu Hiszpanii, a także najwyższej wolno stojącej góry na świecie - 3718 m n.p.m. Jest to zarazem jedyne miejsce archipelagu, gdzie często zalega śnieg.

 

Ten potężny wulkan dzieli wyspę na dwie strefy klimatyczne. W jej części północno-zachodniej, osłoniętej przez krater, jest wilgotno, występuje tu bujna podzwrotnikowa roślinność, a także zawsze zielone winnice, podczas gdy południe pozostaje gorące, kamieniste i suche. Z tego powodu Teneryfa, podobnie jak Gran Canaria, nazywana jest kontynentem w miniaturze.

 

Największą rolę w gospodarce wyspy odgrywa turystyka. Jej początki sięgają końca XIX stulecia. Wówczas w poszukiwaniu “błękitnego nieba, ciepła i świeżości powietrza” zaczęli tu przybywać pierwsi turyści. Na ich potrzeby wybudowano w 1892 r. The Grand Hotel Taoro w Puerto de la Cruz. Przez wiele lat uchodził on za największy hotel w Hiszpanii. Dzisiaj większość gości odwiedzających Teneryfę zatrzymuje się w położonych na południu kurortach, takich jak Playa de las Américas czy Los Cristianos.

 

Teneryfa jest najczęściej odwiedzaną wyspą archipelagu. Gości przyciąga ciepły klimat, który, ze średnią temperaturą na wybrzeżu 20°C, uznawany za jeden z najzdrowszych na świecie. Wypoczynek znajdują w luksusowych kurortach, gdzie mają możliwość uprawiania sportów, od nurkowania do żeglowania, od wędkarstwa i golfa po windsurfing. Skalisto-wulkaniczne tereny parku narodowego z rzekami zastygłej lawy są wymarzonym miejscem pieszych wycieczek. Atrakcją wyspy jest także karnawał, zaliczany do najbarwniejszych, obok Rio de Janeiro, na świecie.

 

Santa Cruz de Tenerife – stolica Teneryfy ma do zaoferowania wiele atrakcji, chociaż zabytków nie jest tu zbyt wiele. Niepowtarzalną atmosferę nadaje miastu gęsta, XIX-wieczna zabudowa z domami w stylu kolonialnym. Turystę przyciągają bez wątpienia muzea i galerie sztuki, Teatro Guimerá z klasycznym repertuarem, doroczny festiwal muzyki poważnej oraz karnawał.

 

Góry Anaga – Las Montańas de Anaga, pasmo niezbyt wysokich wulkanicznych szczytów, jest geologicznie najstarszą częścią wyspy. Jest to również rejon słabo zaludniony. Urwistymi, trudno dostępnymi dolinami, wśród stromych ścian skalnych oraz gęstych lasów wiodą wąskie szlaki. Trud pieszej wędrówki, której nie ułatwiają zimne i silne wiatry oraz częste zmiany pogody, rekompensują jednak wspaniałe widoki na skaliste wybrzeże.

 

Puerto de la Cruz – Miasto to, położone na wysokim, nadmorskim klifie, po zniszczeniu Garachico (erupcja wulkanu w 1706 r.) było najważniejszym portem wyspy. Już pod koniec XIX w. stało się celem turystycznych wyjazdów dystyngowanych angielskich kuracjuszy. Funkcję tę z powodzeniem pełni do dziś. Hotele górujące nad plantacją bananów, pasaże handlowe, kasyno, restauracje, kawiarnie, dyskoteki, a także liczne zabytki, sztuczna laguna oraz kryształowo czysta woda każdego roku przyciągają tu wielu turystów.

 

Loro Parque – Od momentu otwarcia w 1972 r. ten porośnięty tropikalną roślinnością kompleks parkowy cieszy się niesłabnącą popularnością.  Można tu podziwiać różnorodne zwierzęta i ptaki, wspaniałe orchidee i smocze drzewa. Na turystów czeka wiele atrakcji, np. pokazy tresury fok, papug czy delfinów. Wejście do parku prowadzi przez wzniesioną w 1993 r. tajską wioskę. Jest to sześć skonstruowanych w Tajlandii budowli, przeniesionych w elementach na Teneryfę, gdzie zostały ponownie zmontowane przez tajskich rzemieślników.

 

Playa de las Américas i Los Cristianos – Dawna wioska rybacka Los Cristianos to jeden z najpopularniejszych kurortów Wysp Kanaryjskich. Jej przedłużeniem jest Playa de las Américas – kompleks hotelowy stworzony w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX w. Wzdłuż plaż i przystani ciągnie się szeroki deptak, przy którym ulokowane są restauracje i sklepiki. W Las Américas deptak przechodzi w kilkukilometrowy bulwar ocieniony palmami. Plaże są pochodzenia wulkanicznego, dlatego regularnie pokrywane są warstwą złocistego piasku przywożonego z afrykańskich wybrzeży. Los Cristianos jest jednym z najpopularniejszych kurortów nie tylko na Teneryfie, ale i na całym archipelagu Wysp Kanaryjskich. W Los Cristianos piasek plaży, ze względu na zawarte w nim minerały, ma właściwości lecznicze.

 

Chociaż plażom Teneryfy, z wyjątkiem Teresitas na północnym wschodzie, daleko do malowniczości plaż Fuerteventury, to i one cieszą się popularnością wśród turystów, na których czekają liczne szkoły nurkowania organizujące zarówno kursy dla początkujących, jak i podwodne wyprawy w głąb oceanu. Wiejące tu wiatry są atrakcją dla miłośników windsurfingu. Można tu także poszybować ze spadochronem za motorówką oraz pojeździć na nartach wodnych.

 

Costa del Silencio – mimo rozwoju nowoczesnej infrastruktury turystycznej korzystnie odróżnia się od hałaśliwych kurortów.

 

Playa San Blas jest połozona niedaleko Los Abrigos. Prowadzi stąd droga do Golf del Sur – największego na Teneryfie i jednego z najlepszych na wyspach pola golfowego.

 

Los Abrigos znane ze znakomitych rybnych restauracji, jest wioską rybacką, usytuowaną nad cichą, skalistą plażą.

 

Playa del Confital – malutka miejscowość usytuowana między Los Abrigos i El Médano przyciąga amatorów sportów wodnych.

 

Playa de la Tejita, leżąca u stóp wulkanu Montaña Roja, należy do najpiękniejszych na wyspie dzikich plaż z czerwonym piaskiem, który przyciąga miłośników idyllicznej natury.

 

El Médano – Dzięki wiejącym nieustannie wiatrom z Afryki plaże o złocistym piasku w okolicach kurortu są prawdziwym rajem dla amatorów windsurfingu.

 

 

Źródło: Wyspy Kanaryjskie - Przewodniki Wiedzy i Życia

Costa Adeje Playa de las Americas Los Cristianos Puerto de la Cruz Las Galletas