Zaplanuj udane wakacje Dołącz do 181 000 zadowolonych Klientów,
którzy podróżowali z nami od 2004

Certyfikaty
  • Jesteśmy Członkiem Polskiego Związku Touroperatorów
  • money
  • rzetelna firma
  • firma wiarygodna finansowo
Infolinia i rezerwacja
  • 22 517 16 00 Dla abonentów spoza TP SA oraz z sieci kom.
    Pn - Pt 8:30 - 23:00. Weekendy: 10:00 - 20:00
  • 801 407 406 Dla abonentów TP SA - 49 gr/min
    Pn - Pt 8:30 - 23:00. Weekendy: 10:00 - 20:00

figure Francja Centralna i Alpy

Wszystkie przewodniki

Francja Centralna i Alpy

Pozycja submenu
Francja Centralna i Alpy

Kontrasty w ukształtowaniu geologicznym tego regionu wpływają na jego zróżnicowany charakter – jest tu zarówno Lyon, ważny ośrodek przemysłowy i gastronomiczny, jak i w przeważającej części rolnicze tereny Burgundii. Góry Masywu Centralnego i Alpy przyciągają amatorów nie tylko sportów zimowych i pieszych wycieczek, ale również innych form rekreacji.

 

W znanym z tradycji kulinarnych Lyonie trzeba spróbować najlepszych potraw kuchni liońskiej i burgundzkiej – od tych przyrządzanych w wytwornych, trójgwiazdkowych restauracjach, po domowe posiłki u tak zwanych mere – liońskich kucharek. Liońscy kucharze mają do dyspozycji obfitość wyśmienitych miejscowych produktów, takich jak słynne kurczęta z Bresse, pierwszorzędna chuda wołowina z Charolais, szynka ze wzgórz Morvan, dzikie ptactwo i żaby z bagien Dombes, ryby z Saony i Rodanu oraz ślimaki zwane “burgundzkimi ostrygami”. Franche-Comté i Jura dodały do regionalnego menu wędzone kiełbasy, wiejskie sery, olej orzechowy i ryby z polodowcowych jezior. Charakterystyczne dla kuchni Owernii są solone szynki, wieprzowina, sery, ziemniaki, kapusta i soczewica.

 

Burgundia znana jest od wieków ze wspaniałych win. Koneserzy uznają wina burgundzkie za jedne z najlepszych na świecie, dzięki wielowiekowej tradycji wytwarzania i wysokiej jakości winogron, z których są produkowane.

 

BURGUNDIA I FRANCHE-COMTÉ

Burgundia, którą uważa się za serce Francji, to region światowej sławy win, prostej, lecz wyśmienitej kuchni oraz wspaniałej architektury. Przylegający do niej od wschodu region Franche-Comté jest spokojną, rolniczą krainą z wyniosłymi, alpejskimi lasami.

 

Burgundia jest najbogatszą prowincją Francji zarówno pod względem historycznym i kulturalnym, jak i gospodarczym i kulinarnym. Region ten, będący niegdyś potęgą, słynie z niespotykanej gdzie indziej liczby obiektów architektury romańskiej w Fontenay i Vézelay, jest też ojczyzną wielu win o najwyższej światowej renomie. Dijon stanowi atrakcję dla miłośników sztuki, architektury i dobrej kuchni, a Franche-Comté, o dzikiej scenerii i krystalicznie czystych rzekach, to idealne miejsce dla amatorów wakacji na łonie natury, uprawiających kajakarstwo i kolarstwo górskie.

 

MASYW CENTRALNY

W części południowo-środkowej kraju rozciąga się wyżynno-górski hercyński Masyw Centralny. Jest to teren odludny i tajemniczy, znany przede wszystkim ze swych źródeł leczniczych oraz miast, takich jak Clermont-Ferrand, Vichy i Limoges.

 

Masyw Centralny jest rozległym płaskowyżem zbudowanym z granitu i krystalicznych skał. Można tu podziwiać malownicze pejzaże Owernii (Auvergne), Limousin, Aveyron i Lozère. Ta kraina, niegdyś wstrząsana wybuchami wulkanów, której bezdroża stanowiły próbę dla pielgrzymów, dostarcza bogactwa wrażeń – niezapomniane są zwłaszcza unikatowe skarby Conques  i panorama miasta Le Puy-enVelay.

 

Wulkanicznym rdzeniem masywu jest Owernia, z jej wypełniającymi wygasłe kratery jeziorami i gorącymi źródłami – latem to raj dla amatorów pieszych wycieczek, zimą - dla narciarzy. Znajduje się tu również kilka z najpiękniejszych we Francji romańskich kościołów, średniowiecznych zamków i renesansowych pałaców. Na wschodzie ciągną się górskie pasma Forez, Livardois i Velay, na zachodzie -   potężne łańcuchy wygasłych wulkanów, Monts Dômes, Monts Dore i Monts du Cantal. Na północno-zachodnim krańcu Limousin z zielonymi pastwiskami, poprzecinanymi malowniczymi i spokojnymi drogami.

 

Aveyron rozciąga się na południowy zachód od gór Aubrac, z których spływają przez wąwozy i doliny, mijając wioski wśród skał, rzeki Lot, Aveyron i Tarn. Na wschodzie, w Lozère, znajdują się Grands Causses, rozległe, jakby odcięte od świata Sewenny. Jałowe płaskowyże były przez wieki ubogą, rolniczą krainą, przyciągały jednak szukających przygód podróżników.

 

Natura objawia tu swą wspaniałość w wulkanicznych pasmach górskich i wąwozach rzek. Ten rozległy i nietknięty cywilizacją obszar oferuje turystom przepiękne widoki i możliwości odpoczynku na świeżym powietrzu, m.in. pływanie tratwą lub kajakiem, loty na paralotni oraz piesze wycieczki. Setki zabytkowych kościołów, zamków i muzeów zadowolą miłośników historii, architektury i sztuki, a na smakoszy czeka dobra kuchnia regionalna oraz doskonałe wina.