Zaplanuj udane wakacje Dołącz do 181 000 zadowolonych Klientów,
którzy podróżowali z nami od 2004

Certyfikaty
  • Jesteśmy Członkiem Polskiego Związku Touroperatorów
  • money
  • rzetelna firma
  • firma wiarygodna finansowo
Infolinia i rezerwacja
  • 22 517 16 00 Dla abonentów spoza TP SA oraz z sieci kom.
    Pn - Pt 8:30 - 23:00. Weekendy: 10:00 - 20:00
  • 801 407 406 Dla abonentów TP SA - 49 gr/min
    Pn - Pt 8:30 - 23:00. Weekendy: 10:00 - 20:00
Tunezja

figure Francja Zachodnia

Wszystkie przewodniki

Francja Zachodnia

Pozycja submenu
Francja Zachodnia

Zachodnie rejony Francji odgrywały w politycznej historii kraju różnorodne role: poczynając od doliny Loary, będącej niegdyś królewską domeną, a kończąc na celtyckiej Bretanii, wykazującej tendencje separatystyczne. Obecnie są to regiony o dobrze rozwiniętym rolnictwie oraz rybołówstwie. W okolicach Le Havre oraz Rouen znajdują się zakłady przemysłu ciężkiego i petrochemicznego. Turystów do zachodniej Francji przyciągają piękne plaże nadmorskie, spokojne wsie oraz okazałe zamki nad Loarą.

 

Kuchnia normandzka wykorzystuje obfitość ryb i skorupiaków, których dostarcza 480 km wybrzeża. Tutejsze owce wypasa się na słonych bagnach, co nadaje ich mięsu lekko słonawy smak. Fermy mleczarskie produkują z tłustego mleka śmietanę, sery i masło. Calvados, słynna wódka jabłkowa, wytwarzana jest z miejscowych jabłek. Owoce morza, słonawe mięso jagniąt, jabłecznik (cidre) i wódka z jabłek znane są również w Bretanii, ale dla tego regionu charakterystyczne są naleśniki z mąki gryczanej ze świeżym twarogiem albo maślanką – niegdyś uważane za potrawę biedaków, obecnie modne danie kuchni regionalnej. W dolinie Loary rzeki dostarczają smacznych ryb słodkowodnych, a w jaskiniach wzdłuż ich brzegów hoduje się grzyby. Na żyznych glebach uprawiane są delikatne warzywa i owoce; wyrabia się też sery i wina.

W chłodnym, północnym, atlantyckim klimacie powstają orzeźwiające wina czerwone i różowe, aromatyczne wina białe oraz wina musujące. Przeważają tu jednak wina białe, przeznaczone do szybkiego spożycia.

 

NORMANDIA

Najbardziej charakterystyczne dla tego regionu są zielone pastwiska, sady jabłoniowe, mleczne krowy, jabłecznik (cidre) i ostre sery, a także smagane wiatrem plaże Cotentin i zalesione zbocza doliny Sekwany.

Bogata w zabytki historyczne oraz piękne krajobrazy Normandia zachęca do uprawiania turystyki samochodowej lub rowerowej. Wzdłuż wietrznego Côte d’Albâtre oraz półwyspu Cotentin biegną dobre szosy oraz rozciągają się plaże. Dalej, na południu, znajduje się jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc we Francji, Mont-St-Michel. Warto udać się na wycieczkę wzdłuż doliny Sekwany, wśród sadów jabłoniowych oraz drewnianych domów o konstrukcji szkieletowej, do historycznego Rouen i ogrodu Moneta w Giverny.

 

BRETANIA

Wchodząca głęboko w Atlantyk północno-zachodnia część Francji przez długi czas bardzo różniła się kulturowo od reszty kraju. W Bretanii, znanej Celtom jako Armoryka, kraj morza, krąży wiele legend o zatopionych miastach i arturiańskich lasach. Prehistoryczne megality wyrastają tajemniczo z lądu i morza, a to, co średniowieczne, miesza się z tym, co nowoczesne. Długie, postrzępione wybrzeże jest wielką atrakcją. Wspaniałe plaże, omywane przez potężne przypływy, ciągną się wzdłuż północnego wybrzeża, pełnego ogromnych ławic ostryg, na którym znajdują się porty rybackie i znane kurorty. Część południowa charakteryzuje się łagodniejszym klimatem i zalesionymi dolinami rzek, podczas gdy część zachodnia, wystawiona na atlantyckie wiatry, zasłużyła na miano Finistère – końca Ziemi.

 

W głębi lądu leży Argoat – niegdyś kraina puszcz, obecnie szachownica pól, lasów i wrzosowisk. Parc Régional d’Armorique zajmuje znaczną część centrum Finistère. Kultura bretońska najsilniej przejawia się w zachodniej Bretanii. W Quimper oraz w Pays Bigouden naleśniki (crępes) i jabłecznik (cidre), tradycyjne stroje oraz muzyka celtycka są nieodłączną częścią bretońskiego stylu życia. Vannes, Dinan i Rennes, stolica Bretanii, mają dobrze zachowane dzielnice średniowieczne, gdzie domy o konstrukcji szkieletowej mieszczą kramy, sklepy, bary naleśnikowe i restauracje. Port obronny w St-Malo na Côte d”Emeraude przypomina morskie tradycje regionu, a zachowane w dobrym stanie zamki w Fougères i w Vitré są pozostałością twierdz granicznych, które chroniły Bretanię od wschodu do czasu ostatecznego zjednoczenia z Francją w 1532 r.

Bretania to idealne miejsce do spędzenia wakacji nad morzem. Wzdłuż przylądków i plaż północnego Côte d”Emeraude i Côte de Granit Rose biegną ciekawe trasy, natomiast południowe wybrzeże pełne jest zalesionych dolin i śladów czasów prehistorycznych, takich jak w Carnac czy Golfe du Morbihan.

Należy koniecznie zwiedzić Rennes oraz wielki zamek w Fougères. W lecie warto popłynąć statkiem na jedną z bretońskich wysp.

 

DOLINA LOARY

Dolina Loary to wielki region w samym centrum kraju. Malownicze miasta, wspaniałe krajobrazy, znakomite jedzenie, świetne wino, a przede wszystkim zamki – pamiątki po zamierzchłych czasach królestwa składają się na obraz tego mieszczańskiego raju.

 

Za turystyczną stolicę regionu, z racji swego położenia i dobrej kuchni, uznawane jest Tours. Na drugim miejscu znajduje się Angers, lecz więcej zabytków mają takie historyczne miasta, jak Amboise, Blois, Saumur i Beaugency, rozrzucone wzdłuż rzeki. Tradycyjnie rozumiana dolina Loary to ciąg majestatycznych zamków, wśród których są niezwykłe malowniczy Château Azay-le-Rideau oraz otoczony pięknymi ogrodami zamek w Villandry. Dalej na północ znajdują się miasta Le Mans i Chartres ze średniowiecznymi katedrami otoczone murami galorzymskimi. Leżące na zachodzie regionu Nantes jest portem i bramą na Ocean Atlantycki.

 

Na południe od Nantes, nad dzikim piaszczystym brzegiem leży Wandea. To wymarzone miejsce zarówno dla miłośników przyrody, jak i dla amatorów windsurfingu. Na niedzielnych odkrywców czekają też jaskinie troglodytów, senne wioski i małe romańskie kościoły. Gościnne gospody oferują dania rybne i obfitość warzyw oraz wspaniałe wina. Dogadzanie podniebieniu nie jest tu grzechem.

 

Z Angers lub Nantes warto wyruszyć w rejs po rzece, a wybrzeże Atlantyku zaprasza na plaże.

 

Spokojny urlop na wsi można spędzić w Vandée oraz w dolinach rzek Loir i Indre. Wycieczki szlakiem winnic prowadzą głównie do Bourgueil, Chinon, Muscadet i Vouvray.

 

Źródło: Francja - Przewodniki Wiedzy i Życia