Zaplanuj udane wakacje Dołącz do 181 000 zadowolonych Klientów,
którzy podróżowali z nami od 2004

Certyfikaty
  • Jesteśmy Członkiem Polskiego Związku Touroperatorów
  • money
  • rzetelna firma
  • firma wiarygodna finansowo
Infolinia i rezerwacja
  • 22 517 16 00 Dla abonentów spoza TP SA oraz z sieci kom.
    Pn - Pt 8:30 - 23:00. Weekendy: 10:00 - 20:00
  • 801 407 406 Dla abonentów TP SA - 49 gr/min
    Pn - Pt 8:30 - 23:00. Weekendy: 10:00 - 20:00
Tunezja

figure Paryż

Wszystkie przewodniki

Paryż

Pozycja submenu
Paryż

PARYŻ

 

Stolica Francji jest miastem bogatym w muzea, galerie sztuki oraz zabytki. Najsłynniejsze to Luwr, Centrum Pompidou i wieża Eiffla wzniesiona z okazji Wystawy Światowej w 1889 r. Cały region obejmują gwarne przedmieścia i miasta satelitarne, które wyrosły wokół zamków i pałaców. Najbardziej znanym z nich jest Wersal. Poza strefą miejską leży wspaniały pałac Fontainebleau, a dalej rozciągają się tereny rolnicze i lasy.

 

Mało które miasto Europy jest tak bardzo związane z rzeką, jak Paryż. Sekwana jest dla niego podstawowym punktem odniesienia: od rzeki mierzone są odległości, rzeka określa kierunek numeracji domów i dzieli stolicę na dwie części: prawobrzeżną po północnej stronie i lewobrzeżną po południowej. Miasto dzieli się również historycznie: część wschodnia związana jest z historią najdawniejszą, a zachodnia – z XIX i XX w. Niemal wszystkie ważne budowle Paryża mieszczą się nad rzeką. Wzdłuż nadbrzeży ciągną się rzędy kamienic z eleganckimi apartamentami, stoją wspaniałe gmachy miejskie oraz słynne w świecie muzea i pomniki.

 

Na prawym brzegu Sekwany, nad dzielnicą Beauborg dominują modernistyczne Forum des Halles i Centrum Pompidou. Są to dwa centra życia publicznego Paryża, przez które przepływają miliony turystów, kupujących i studentów. Wszystkie drogi z Les Halles prowadzą do Centrum Pompidou, awangardowej konstrukcji z rur, kabli i przewodów, mieszczącej Musee National d’art. Moderne. Mieszkanie w sąsiedniej dzielnicy - Marais - należy do dobrego tonu, zachowało się tam sporo starych kafejek, piekarni i warsztatów rzemieślniczych.

 

Katedra Notre Dame, Palais de Justice i Saint-Chapelle nadal ściągają turystów na Ile de la Cite.

Sainte-Chapelle okrzyknięto największym cudem architektury zachodniego świata. W średniowieczu jawiła się wiernym niczym brama niebios. Dzisiaj żaden turysta nie oprze się grze świateł, jakimi jarzy się 15 wspaniałych ołtarzy. Witraże ukazują ponad 1000 scen biblijnych.

 

 

Katedra Notre Dame - Żadna budowla nie jest tak mocno związana z dziejami Paryża jak Notre Dame. katedrę wzniesiono na miejscu rzymskiej świątyni, jej budowę zlecił w 1159 r. biskup de Sully. Budowali ją średniowieczni architekci i rzemieślnicy przez prawie 200 lat. Katedra była świadkiem wielu ważnych wydarzeń w dziejach Francji, w tym ślubu Henryka IV w 1572 r. i koronacji Napoleona w 1804 r.

 

Centrum Pompidou jest jak budynek wywrócony na lewą stronę: ruchome schody, windy, kanały powietrzne i instalacje wodne a nawet masywne stalowe dźwigary, stanowiące szkielet konstrukcji, zostały umieszczone na zewnątrz. Pozwoliło to architektom – Richardowi Rogersowi, Renzo Piano i Gianfranco Franchiniemu – stworzyć przestronne i wygodne wnętrza dla Musee National de Art. Moderne i innych instytucji. Muzeum ma w swych zbiorach dzieła Matisse’a, Picassa, Miró i Pollocka. Na Placu przez Centrum odbywają się różnego rodzaju happeningi i spektakle uliczne, oglądane przez tłumy. Centrum zostało ostatnio odnowione.

 

 

Tuileries i Opera - Na pełnych przepychu XIX-wiecznych bulwarach barona Hausmanna zawsze są tłumy – bankierzy, teatromani, turyści i inni bywalcy okolic Opery. Przyciąga ich tu obfitość sklepów i domów towarowych, od niezwykle drogich po popularne i tanie. Dzielnica Tuileries leży miedzy Operą a Sekwaną. Od zachodu zamyka ją ogromny place de la Concorde (Plac Zgody), a od wschodu - Luwr, ze zbiorami zaliczanymi do największych na świecie i awangardową szklaną piramidą projektu I.M.Pei’a. Eleganckie place i regularne ogrody nadają dzielnicy specyficzny charakter. Place Vendome, gdzie mieszczą się znakomite sklepy jubilerskie i ekskluzywny hotel Ritz, stanowi oszałamiającą kwintesencję bogactwa i szyku. Równolegle do Jardin des Tuileries biegną dwie najelegantsze ulice handlowe – Rue de Rivoli i Rue Este-Honore, wzdłuż których jest mnóstwo drogich butików i pięciogwiazdkowych hoteli.

 

 

Luwr, którego historia sięga średniowiecza, jest jednym z najważniejszych muzeów sztuki na świecie. Zbiory Luwru są ogromne i dlatego, planując zwiedzanie, należy zdecydować się, co chcemy zobaczyć. Kolekcja malarstwa europejskiego (1400-1848) jest najpełniejsza i przede wszystkim składa się z dzieł artystów francuskich. Ostatnio zmienione ekspozycje zbiorów sztuki starożytnej Bliskiego Wschodu, Egiptu, Grecji, Etrurii i Rzymu prezentują liczne dzieła sztuki. Bogato reprezentowana jest sztuka zdobnicza – od mebli po biżuterię. Ozdobą kolekcji malarstwa jest obraz Leonarda da Vinci – Mona Lisa.

 

Champs-Elysees i Invalides - Te dwie piękne części miasta rozdziela Sekwana. Na obu brzegach wznoszą się monumentalne gmachy. Od kompleksu Les Invalides po secesyjne budynki stojące wzdłuż wokół Wieży Eiffla. Część leżącą na północ od Sekwany przecinają dwie najważniejsze arterie Paryża: Champs-Elysees oraz Rue du Faubourgs-Honore, z licznymi eleganckimi hotelami i sklepami.

 

Łuk Tryumfalny - Łuk wysokości 50 m ozdabiają pełne dynamiki płaskorzeźby. Wyryto też na nim daty zwycięskich bitew i nazwiska dowódców Armii Napoleona.

 

 

Wieża Eiffla - Z okazji Wystawy Światowej w 1889 r., w stulecie rewolucji, wzniesiono 319-metrowej wysokości wieżę, która miała być tylko tymczasowym elementem pejzażu Paryża. Była to najwyższa konstrukcja na świecie do czasu wybudowania nowojorskiego Empire State Building. Taras na wysokości 274 m może pomieścić 400 osób.