Zaplanuj udane wakacje Dołącz do 181 000 zadowolonych Klientów,
którzy podróżowali z nami od 2004

Certyfikaty
  • Jesteśmy Członkiem Polskiego Związku Touroperatorów
  • money
  • rzetelna firma
  • firma wiarygodna finansowo
Infolinia i rezerwacja
  • 22 517 16 00 Dla abonentów spoza TP SA oraz z sieci kom.
    Pn - Pt 8:30 - 23:00. Weekendy: 10:00 - 20:00
  • 801 407 406 Dla abonentów TP SA - 49 gr/min
    Pn - Pt 8:30 - 23:00. Weekendy: 10:00 - 20:00
Tunezja

figure Majorka

Wszystkie przewodniki

Majorka

Pozycja submenu
Majorka

Majorka jest największą wyspą archipelagu Balearów. Żadna inna europejska wyspa nie ma tak zróżnicowanego krajobrazu – od urodzajnych nizin w środkowej części zwanej Es Pla, po prawie alpejskie szczyty Serra de Tramuntana. Łagodny klimat i plaże sprawiają, że jest to jedno z głównych miejsc zorganizowanego wypoczynku w Europie.

 

Majorkę dla turystyki odkryto w XIX w. Dziś wyspa ta może zaoferować swoim gościom największą różnorodność rozrywek. Są tu zarówno kluby, dyskoteki, jak i parki wodne. Warto też zwiedzić pełne zabytków miasta, w szczególności stolicę wyspy – Palmę. Turyści szukający wspaniałych plaż (na wyspie jest ich blisko osiemdziesiąt) udają się w rejon Badia de Palma lub na północno-wschodnie wybrzeże. Na tych plażach jest zawsze gwarno i tłoczno, jednak Majorka dysponuje również plażami, gdzie można znaleźć odrobinę spokoju. Te dzikie plaże są trudno dostępne, a kąpiel tam może być niebezpieczna. Jednak większość turystów przyjeżdżających na wyspę nie szuka ciszy i spokoju. Ich żywiołem jest zabawa i tę znajdują na plażach kurortów.

 

Kiedy w 1983 r. Palma stała się stolicą nowo utworzonego regionu – Wspólnoty Autonomicznej Wysp Balearskich – z prowincjonalnego miasta zaczęła przekształcać się w metropolię. Miło się spaceruje po uroczych, czystych ulicach, wśród odnowionych zabytków. Miasto i port tętnią życiem, a pełne mieszkańców i turystów bary oraz tawerny otwarte są do późnych godzin nocnych.

 

Katedra w Palmie jest najcenniejszym zabytkiem architektury Balearów. Uważana jest też za jedną z najlepszych gotyckich budowli Hiszpanii.

 

Północno-zachodnie wybrzeże nie ma wspaniałych plaż, zabytki znajdują się jedynie w Andratx i Valldemossie, ale wszyscy przyjeżdżający tu zachwycają się wspaniałym krajobrazem urwistych brzegów wyspy - groźnym i pięknym jednocześnie. Droga nie jest trudna, z wyjątkiem dojazdu do Port d’es Canonge i Port de Valldemossa. Trasę można pokonać w ciągu jednego dnia, nawet rowerem.

 

Valldemossa – Zimę 1838-1939 Fryderyk Chopin spędził w opuszczonym przez zakonników, XVI-wiecznym klasztorze. Towarzyszyli mu Aurora Dupin, bardziej znana jako George Sand i jej dzieci. Zachowało się pianino, przy którym artysta stworzył "Deszczowe preludium Des-dur", przechowywane są też liczne autografy kompozytora i pisarki. Krótki pobyt tej niezwykłej pary w Valldemossie przyczynił się do ogromnej popularności tego uroczego miasteczka.

 

Sóller – Z Palmy do Sóller przejechać można elektryczną kolejką wąskotorową, zwaną “Czerwona Strzała”. Połączenie to otwarto w 1912 r. Malownicza trasa prowadzi przez 13 tuneli o łącznej długości 5 km, a przejazd przez Serra de Tramuntana jest niezapomnianym przeżyciem. Specjalny pociąg turystyczny wyruszający z Palmy o 10.40 zatrzymuje się dodatkowo przy punkcie widokowym nad Sóller. Linia ta uważana jest za jedną z najatrakcyjniejszych w Europie.

 

Cabrera – oddalona jest o 18 km od Majorki. Przez stulecia byłą ważną bazą wojskową. Od 1991 r. wraz z grupą mniejszych wysepek tworzy Morsko-Lądowy Park Narodowy. Objęte ochroną są tu nie tylko rzadkie i endemiczne gatunki roślin, zwierząt i ptaków, ale także wszystko, co żyje w wodach otaczających archipelag.

 

 

 

Źródło: Majorka, Minorka i Ibiza - Przewodniki Wiedzy i Życia