Zaplanuj udane wakacje Dołącz do 181 000 zadowolonych Klientów,
którzy podróżowali z nami od 2004

Certyfikaty
  • Jesteśmy Członkiem Polskiego Związku Touroperatorów
  • money
  • rzetelna firma
  • firma wiarygodna finansowo
Infolinia i rezerwacja
  • 22 517 16 00 Dla abonentów spoza TP SA oraz z sieci kom.
    Pn - Pt 8:30 - 23:00. Weekendy: 10:00 - 20:00
  • 801 407 406 Dla abonentów TP SA - 49 gr/min
    Pn - Pt 8:30 - 23:00. Weekendy: 10:00 - 20:00
Tunezja

figure Północna i Wschodnia Holandia

Wszystkie przewodniki

Północna i Wschodnia Holandia

Pozycja submenu
Północna i Wschodnia Holandia

Północne i wschodnie regiony Holandii są stosunkowo słabo zaludnione. W tej części kraju leżą Wyspy Zachodniofryzyjskie oraz prowincje Groningen, Fryzja, Drenthe, Overijssel, Flevoland i Geldria. Podobnie jak przed wiekami, także dziś rolnictwo odgrywa tu ważną rolę. Znajdują się tu liczne obszary chronione i tereny wypoczynkowe, takie jak wybrzeże Fryzji, okolice Lauwersmeer, Hondsrug, park narodowy De Hoge Veluwe i Sallandse Heuvelrug.

 

Wyspy Zachodniofryzyjskie

Wyspy Zachodniofryzyjskie zamykają łukiem północną część Holandii od Den Helder po ujście Eemsy. Wyspy wraz z pełnym mielizn Waddenzee są obszarem nieskażonym przez cywilizację, jednym z ostatnich w Europie Zachodniej, gdzie dzika przyroda przetrwała w nienaruszonym stanie. Największym kapitałem tego regionu jest wspaniała przyroda i warunki naturalne.

 

Dzieje Wysp Zachodniofryzyjskich zostały naznaczone przez dwa żywioły: wiatr i morze. Dopiero od XVII w. rejon ten był zabezpieczony groblami. Największa miejscowość Den Burg (na Texel) jest wiekowym miastem-twierdzą z przytulnym centrum. W pobliżu rozciąga się stary park krajobrazowy De Hoge Berg, na zachód od miasta wznosi się charakterystyczna wieża Den Hoom, na wschodzie leży rezerwat De Slufter. Na Vlieland, klejnocie Wysp Zachodniofryzyjskich, znajduje się najpiękniejsza wioska regionu. Terschelling, Ameland i Schiermonnikoog, jak większość wysp, mają szerokie plaże, zalesione wydmy oraz poldery położone od strony Waddenzee.

 

Groningen

Najbardziej na północ wysunięta prowincja Holandii wyróżnia się malowniczością i ciekawą kulturą. Na północnym zachodzie ciągną się dawne wały przeciwpowodziowe, na wzniesieniach znajdują się wioski, wybrzeże znaczą mielizny, a na południowym wschodzie leżą osady na torfowiskach.

 

Na zachód od ruchliwej stolicy prowincji, ze wspaniałymi starymi kamienicami i wytwornymi ulicami wzdłuż kanałów, rozciąga się tzw. Westerkwartier (Dzielnica Zachodnia), spokojny wiejski region pól, łąk i niewielkich osad. Na północy leży Hoogeland z terenami wypoczynkowymi wokół Lauwersmeer, a na wschód od niego znajdują się Groningen i Uithuizen.

 

Jednym z miast regionu jest Slochteren, które dzięki odkryciu bogatych złóż gazu ziemnego w 1959 r. stało się znane w całym kraju. Południowo-wschodni zakątek Groningen, Westerwolde, porastają stare lasy, poprzecinane obecnie wąskimi szosami, przy których stoją chłopskie zagrody. Przy granicy z Niemcami leżą liczne odbudowane miasteczka-twierdze, m.in. piękne Bourtange.

 

Do najpiękniejszych i najciekawszych zabytków prowincji należą średniowieczny Fraeylemaborg w Slochteren i Menkemaborg w Uithuizen, warto także obejrzeć wspaniały zamek Verhildersum w Leens. Objęte ochroną tereny wokół Lauwersmeer  zachęcają do pieszych wycieczek. W pobliżu, w Pieterburen, znajduje się słynny azyl dla fok. W Tel Apel, przy wschodniej granicy prowincji, wznosi się piękny średniowieczny klasztor.

 

Miasto Groningen jest od stuleci kulturalnym i gospodarczym centrum prowincji. W 1614 r. założono tu akademię, poprzedniczkę uniwersytetu, dzięki czemu miasto stało się nie tylko głównym ośrodkiem handlowym i administracyjnym, ale także naukowym.

W Groningen znajduje się wiele ciekawych zabytków i muzeów. W Noordelijk Scheepvaartmuseum zapoznać się można z historią żeglugi. Groninger Museum chlubi się cennymi zbiorami sztuki o randze międzynarodowej. Tutejsze bofjes są oazami spokoju w gwarnym studenckim mieście.

 

Fryzja

Fryzja, czyli Fryslân, jak brzmi jej oficjalna holenderska nazwa, jest bez wątpienia prowincją o wyraźnym charakterze. Rozległe, zielone łąki i jeziora z brzegami porośniętymi trzciną przeplatają się tu z łagodnymi wzniesieniami i lasami. Wśród nich rozsiane są urokliwe miasteczka i wioski o bogatej przeszłości. Fryzja cieszy się w ostatnich latach coraz większą popularnością wśród zwiedzających. Słynie z rozległych pól oraz rozłożystych chłopskich zagród. Krajobraz prowincji jest bardzo urozmaicony. Na południowym zachodzie leżą jeziora, na północy turysta znajdzie kręte groble, wsie na wałach ochronnych i kryte strzechą wieże kościelne. W Gaasterand na południu dominują pagórki porośnięte lasami i strome doliny. Zalesiony i piaszczysty region Friese Wouden w południowo-wschodniej części regionu przypomina nieco sąsiednią prowincję Drenthe.

 

Drenthe

Jeszcze w obecnych czasach daje się odczuć, że prowincja ta była w średniowieczu wolną republiką chłopską. Choć dawna bieda wiejskiego życia należy już do przeszłości, do dziś nie powstało tu ani jedno wielkie miasto. Drenthe chętnie przyjmuje turystów, oferując im przepiękne obszary dziewiczej przyrody oraz ciekawą historię.

 

Mówi się, że na duszę tej krainy składają się jenever, czyli jałowcówka, torf i nieufność. Wiedzą o tym najlepiej tutejsi mieszkańcy. Prowincja ocaliła swoją tożsamość, często wbrew logice zmieniających się czasów. Dzięki temu jednak mogły przetrwać wszechobecny spokój i nieskażona przyroda. Torfowiska, strumienie, pola składają się na tutejszy pejzaż, urozmaicony rozrzuconymi głazami narzutowymi oraz megalitycznymi groblami. Tutejsze miasta, takie jak Assen, Emmen i Hoogeveen, to dawne wsie, co nadal jest widoczne w ich układzie urbanistycznym. Skromne budownictwo starych osad nad torfowymi kanałami naturalnie wpisuje się w krajobraz. Wielu mieszkańców okolicznych miasteczek przenosi się tu na starość, szukając dawno utraconego spokoju, “drenthuje”, jak żartują miejscowi. Dzika przyroda prowincji nie tylko została zachowana, ale wciąż się rozwija, dzięki nowym nasadzeniom lasów i zaniechaniu intensywnej uprawy pól.

 

Najbardziej malownicze rejony Drenthe to Hondsrug między Zuidlaren a Emmen oraz Ellertsveld między Emmen a Assen. Wokół Dwingeloo, Diever i Norg rozciąga się piękne, zielone wrzosowisko, jesienią przybierające liliową barwę. Głównym miastem regionu jest jego stolica – Assen, a do najczęściej odwiedzanych atrakcji Holandii należy Zoo Noorder Dierenpark położone w centrum Emmen.