Zaplanuj udane wakacje Dołącz do 181 000 zadowolonych Klientów,
którzy podróżowali z nami od 2004

Certyfikaty
  • Jesteśmy Członkiem Polskiego Związku Touroperatorów
  • money
  • rzetelna firma
  • firma wiarygodna finansowo
Infolinia i rezerwacja
  • 22 517 16 00 Dla abonentów spoza TP SA oraz z sieci kom.
    Pn - Pt 8:30 - 23:00. Weekendy: 10:00 - 20:00
  • 801 407 406 Dla abonentów TP SA - 49 gr/min
    Pn - Pt 8:30 - 23:00. Weekendy: 10:00 - 20:00
Tunezja

figure Zanzibar

Wszystkie przewodniki

Zanzibar

Pozycja submenu
Zanzibar

Zanzibar to wyspa u wybrzeży Tanzanii. Razem z dwiema większymi wyspami: Pembą i Mafią oraz pięćdziesięcioma mniejszymi tworzy Archipelag Zanzibaru. Mierzy 96 km długości i 32 km szerokości, oddalona jest od brzegu kontynentu o ok. 40 km. Głównym miastem i portem wyspy jest Zanzibar, który przez wieki zasłynął handlem niewolnikami i kością słoniową. Dziś wypływają stąd statki eksportujące przyprawy - głównie goździki, gałkę muszkatołową i cynamon.

 

Wyspa przyłączyła się do Tanzanii stosunkowo niedawno, największy wpływ miał na nią pobyt Arabów Omani i Persów, którzy panowali na niej od X w. Fakt, że Zanzibar zamieszkiwała ludność arabska, hinduska i afrykańska, przenikając się kulturowo przez wieki, miał wpływ na powstanie w końcu jednej kultury i ludu - Suahili.

 

Zanzibar (stolica wyspy)  - znany był żeglarzom z Europy od wielu wieków, ale tak naprawdę zyskał światową sławę dopiero w XIX stuleciu, gdy za panowania Arabów z Omanu rozwinięto na wyspie uprawę goździków, a jeden z synów sułtana tak upodobał sobie to miejsce, że awansował Zanzibar do rangi swojej stolicy. Najbardziej reprezentacyjne budowle Zanzibaru zgrupowane są przy nadbrzeżnej ulicy biegnącej od portu na kraniec cypla, na którym ulokowały się hotele. W mieście warto zobaczyć m.in. pałac sułtana, portugalski port i Muzeum Narodowe.

Kamienne Miasto (Stone Town) - stara portowa dzielnica to urokliwy labirynt wąskich uliczek. Architektura tej części miasta stanowi mieszankę kultury arabskiej, indyjskiej, europejskiej i afrykańskiej.

 

Jednak wyspa słynie przede wszystkich z pieknych, piaszczystyczh plaż i turkusowych wód ze wspaniałymi rafami koralowymi. Zanzibar to prawdziwy raj dla pasjonatów nurkowania.

 

Jedną z miejscowości wypoczynkowych jest Matemwe, położona w północno-wschodniej części wybrzeża. Przybywają tu turyści przyciągani panującą tu atmosferą spokoju i niezobowiązującego lenistwa. W pobliskich wioskach można podpatrzeć - od lat niezmienione - życie tubylców, zajmujących się rybołówstwem. Miejsce to przyciąga również ludzi uwielbiających sporty wodne: nurkowanie, snorkeling, pływanie, windsurfing. Niedaleko brzegu - w zasięgu wzroku - leży niewielka wysepka Mnemba z otaczającym ją atolem. W nim i wokół niego zlokalizowane są najlepsze w tym rejonie miejsca nurkowe, a na samej wyspie, która jest własnością prywatną, urządzono luksusowy mini resort ściągający najbogatszych ludzi świata.