Zaplanuj udane wakacje Dołącz do 181 000 zadowolonych Klientów,
którzy podróżowali z nami od 2004

Certyfikaty
  • Jesteśmy Członkiem Polskiego Związku Touroperatorów
  • money
  • rzetelna firma
  • firma wiarygodna finansowo
Infolinia i rezerwacja
  • 22 517 16 00 Dla abonentów spoza TP SA oraz z sieci kom.
    Pn - Pt 8:30 - 23:00. Weekendy: 10:00 - 20:00
  • 801 407 406 Dla abonentów TP SA - 49 gr/min
    Pn - Pt 8:30 - 23:00. Weekendy: 10:00 - 20:00
Tunezja

figure Co warto zobaczyć w Indiach?

Wszystkie przewodniki

Co warto zobaczyć w Indiach?

Pozycja submenu
Co warto zobaczyć w Indiach?

Stare Delhi - dawna stolica Indii; zamieszkuje ją 10,4 mln. mieszkańców (2004) a aglomerację miejską 17,4 mln. mieszkańców (2004). To jedno z najstarszych miast świata.
Jama Masjid (Wielki Meczet) - największy meczet Indii powstały w XVII w., dzieło budowniczego Taj Mahal. Budynek z pięknymi cebulastymi kopułami i ogromnym dziedzińcem mogącym pomieścić 25 tysięcy osób uznawany jest za najdoskonalsze dzieło kultury muzułmańskiej w Indiach.

Czerwony Fort - ogromna budowla z czerwonego piaskowca o obwodzie 2 km jest świadectwem potęgi kultury Wielkich Mogołów. To również dzieło twórcy Taj Mahal.

Raj Ghat - miejsce kremacji Mahatmy Ghandiego.

 

Nowe Delhi - stolica Indii od 1947 r., liczy ok. 312 tysięcy mieszkańców.

Grobowiec Humajuna - XVI-wieczny grobowiec mogolskiego cesarza, zbudowany z czerwonego piaskowca, pierwowzór Taj Mahal.

Kutab Minar - zespół budowli z XII w., którego dominującym  elementem jest 73-metrowa wieża (1193-1368), zbudowana przez muzułmańskich najeźdźców po obaleniu ostatniego hinduskiego królestwa w Delhi. U jej stóp rozciągają się resztki pierwszego indyjskiego meczetu.

India Gate - budowla poświęcona żołnierzom, którzy zginęli w wojnie afgańskiej w 1919 r., ale później jej symbolikę rozszerzono na wszystkie toczone wojny. To tutaj składają wieńce głowy państw, delegacje międzynarodowe, a w jej kierunku maszerują oddziały armii indyjskiej w czasie parad wojskowych.

 

Agra - miasto położone ok. 200 km od Delhi, dawna stolica wielkich Mogołów, przez ponad sto lat była najwspanialszym miastem Azji, ośrodkiem znakomitego rzemiosła, literatury, malarstwa i filozofii. W XVI - XVII w. podróżnicy europejscy ciągnęli tam, by ujrzeć największe bogactwa, najpiękniejsze kobiety i najpotężniejszych władców. Dziś główne atrakcje miasta to Czerwony Fort i Taj Mahal.

Czerwony Fort został zbudowany w 1565 r. przez najwybitniejszego władcę dynastii Mogołów Cesarza Akbara Wielkiego. Zwiedzać można marmurowe pałace sułtana, z których rozpościera się przepiękny widok na rzekę Jamunę. Na terenie fortu stoi jeden z największych czysto marmurowych meczetów oraz Moti Masjid - wspaniała cytadela z przepięknymi, marmurowymi pałacami, ozdobnymi wnękami oraz tarasowymi pawilonami.

Taj Mahal - położony nad rzeką Jamuną, półtora kilometra od Czerwonego Fortu - zwany jest indyjskim architektonicznym cudem świata. Budowla została wzniesiona w XVII w. na zlecenie Szach Dżahana, po śmierci jego ukochanej żony Mumtaz Mahal. Kompleks budowlany Taj Mahal składa się z głównej świątyni z wielką, cebulastą kopułą, charakterystyczną dla sztuki Islamu i olbrzymią bramą, symbolizującą wrota do Raju. Jest ona osadzona na plincie, w której rogach stoją cztery minarety - wieże strażnicze. Uzupełnieniem kompleksu są standardowe elementy tego typu budowli: kanały wodne oraz podzielony na cztery części ogród krajobrazowy. Całość robi wrażnie idealnej harmonii.

 

Jaipur - stolica Radżastanu - najbardziej egzotycznego i najbarwniejszego zakątka Indii. Jajpur nazywany jest Różowym Miastem z powodu murów domów pokrytych farbą ze sproszkowanego minerału terakotowego, garo, zmieszanego z wapnem, co daje jasnokoralowy połysk. Różowe miasto słynie z muślinów, marmurowych rzeźbionych szkatułek, alabastrowych posążków, wyrobów z kości słoniowej, niebieskiego fajansu, ręcznie czerpanego papieru i ozdobnych przedmiotów z mosiądzu. Warto zobaczyć: Hawa Mahal – „Pałac Wiatrów” z XVIII w., pałac obecnego maharadży Radżastanu, obserwatorium Jai Singh z XVII w, muzeum ze zbiorami malarstwa mogolskiego, broni i cennych manuskryptów, Stare Miasto.

 

Fort Amber - kompleks pałacowo-forteczny oddalony od  o 11 km od Jaipuru. Położony jest na wzgórzu wśród pięknych krajobrazów.

 

Jodhpur - miasto położone na skraju pustyni Thar, otoczone murami obronnymi o długości 10 km. Atrakcje turystyczne to położony na wzgórzu majestatyczny Fort Mehrangarth i Jaswant Thada - marmurowy królewski grobowiec maharadży Jaswanta Singha.

 

Udaipur - miasto, w którym odwiedzający może stwierdzić, że jego marzenie o Indiach się spełniło. Położone jest pomiędzy zielonymi wzgórzami, nad jeziorem Pichola, na którego małych wyspach podziwiać można marmurowe pałace władców Radżastanu.

 

Fatehpur Sikri - opuszczone miasto zbudowane przez Cesarza Akbara i upamiętniające narodziny jego syna. Sale widowiskowe, pałace oraz meczety są nadal w doskonałym stanie.

 

Khajuraho - zadziwiające, nieduże miasto, kryjące w sobie tajemnicę powstania rozległego kompleksu wielkich świątyń. Słyną one z mistrzowskich rzeźbień przedstawiających ponad tysiąc lat historii Indii. Z murów można odczytać opowieści o bogach i wojownikach, podróżach i walkach. Największym zainteresowaniem cieszą się fragmenty przedstawiające ilustracje z Kamasutry.

 

Kalkuta - położona w północno-wschodnich Indiach, w delcie Gangesu, chlubi się licznymi zabytkami architektury pałacowej i hinduskimi światyniami. Warto zobaczyć: Muzeum Wiktorii, ogród botaniczny, katedrę św. Pawła, świątynię Kali, most Hawra, budynki rządowe, ratusz miejski, gmach Sądu Najwyższego, Dom Matki Teresy.

 

Mumbaj (dawniej Bombaj) - to stolica stanu Maharasztra, położona na wyspie Salsette, na Morzu Arabskim. Według najnowszych danych w mieście tym mieszka 17 mln mieszkańców i jest szóstą co do liczby mieszkańców metropolią na świecie. Wraz z miastami satelitarnymi tworzy wielkią konurbację miejską. Dzięki naturalnemu portowi jest to także największy port zachodnich Indii. Jest to także wielki ośrodek finansowy. Siedziby tu mają liczne banki, giełda oraz liczne indyjskie firmy i korporacje. Miasto jest często jest nazywane Bollywoodem, gdyż jest to stolica indyjskiej kinematografii. Tutejsze wytwórnie produkują rocznie najwięcej filmów na świecie. W Mumbaju jest wiele zabytkowych budowli. Do najbardziej znanych należą:

Brama do Indii - łuk o wysokości 26 m, położony w południowej części miasta, zbudowany w latach 1915-1924 na wzór XVI-wiecznej architektury Gudżaratu.
General Post Office - główny budynek poczty w mieście, zbudowany według planu brytyjskiego architekta Johna Begga. Budowa trwała od września 1904 do marca 1913. Budynek ma 11 000 m2. Gmach wzniesiono z czarnego bazaltu, żółtych kamieni Kurla i białych kamieni z Dhrangdy.
Shreepati Arcade - budynek o wysokości 153 m, mający 45 pięter. Znajduje się w sercu Mumbaju.
Regal Cinema - jedno z najstarszych kin w Mumbaju. Zostało ono zbudowane w czasie wielkiego boomu kinowego lat 30-tych. Zostało otwarte w 1933 r.  Wnętrze zaprojektował czeski rzemieślnik Karl Schara.
Meczet Haji Ali Dargah - meczet i grobowiec zbudowany przez bogatego arabskiego kupca. Jest połączony ścieżką z położoną na wyspie świątynią hinduistyczną Mahalaxmi.
Świątynia Mahalaxmi - jedna z najbardziej znanych hinduistycznych świątyń w Mumbaju. Zbudowana została około 1785 r.
Muzeum Księcia Walii (obecnie oficjalna nazwa brzmi Chatrapati Shivaji Museum) - muzeum, które powstało w XX w., aby uczcić przybycie księcia Walii, późniejszego króla brytyjskiego Edwarda VII. Mieści się w południowej części metropolii, niedaleko Bramy do Indii
Narodowa Galeria Sztuki Współczesnej mieści liczne obrazy i rzeźby. Największą popularnością cieszą się wystawy malarstwa Pabla Picassa i sztuki egipskiej.
Galeria Sztuki Jehangir - najbardziej znana galeria sztuki w mieście.

 

Goa - niegdyś kolonia portugalska, to najbardziej znany region turystyczny, położony na zachodnim wybrzeżu Indii, ok.500 km od Mumbaju. Na północ od Panaji znane w całej Europie plaże: Kadolim, Kalanguta, Baga, Anjuna i Vagator - jest to hinduska Riviera dla bogatych i biednych. Niegdyś stolicą regionu było Stare Goa, w którym zachowało się klikanaście kościołów z XVI i XVII w. Dzisiejsza stolica to ruchliwe miasto Panajim, w którym warto odwiedzić niewielką, starą kolonialną dzielnicę, zachowującą wygląd dawnych portugalskich miasteczek.